Europa po COVID-zie 19

Europa po COVID-zie 19

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w każdy region świata, a Europa nie była wyjątkiem -wręcz przeciwnie. Pandemia COVID-19 nie tylko wywołała w Europie bezprecedensowy kryzys zdrowotny, ale także była poważnym szokiem dla europejskich gospodarek. Bezprecendensowa - przynajmniej od stu lat - zaraza spowodowała bezprecedensowy spadek gospodarczy w 2020 roku, przy czym realny PKB UE-27 spadł o 6,1% więcej niż podczas światowego kryzysu finansowego. Kryzys COVID-19 dodatkowo pogorszył szereg istniejących wcześniej luk w zabezpieczeniach. Nierównowaga wewnętrzna związana z wysokim zadłużeniem rządowym i prywatnym dodatkowo jeszcze wzrosła z powodu recesji i środków podjętych w celu zaradzenia kryzysowi ekonomicznego będącego skutkiem pandemii. Sytuację dodatkowo pogorszyło bezprecedensowe zablokowanie i zamknięcie granic państwowych.

 

Ochrona zatrudnienia w erze zarazy

 

Jednak Unia Europejska ostatecznie wypracowała skoordynowany mechanizm reagowania i polityki w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19. W dniu 2 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała nowy instrument „Wsparcie ograniczania ryzyka bezrobocia w nagłych wypadkach” (SURE). Był to instrument o wartości 100 miliardów euro, mający chronić miejsca pracy i dochody, dotknięte pandemią COVID-19. SURE zapewnia wsparcie finansowe w formie pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach przez Unię Europejską państwom członkowskim na finansowanie krajowych programów pracy w skróconym wymiarze czasu pracy, podobnych środków mających na celu utrzymanie miejsc pracy i wspieranie dochodów pracowniczych – zwłaszcza dla osób samozatrudnionych, a także niektórych środków związanych ze zdrowiem. Program SURE okazał się sukcesem i już we wrześniu 2021 roku Komisja Europejska oszacowała, że krajowe środki rynku pracy wspierane przez SURE obniżyły bezrobocie o prawie 1,5 mln osób w 2020 r. Następnie, 24 marca 2022 roku trzeci raport w sprawie wdrożenia i wpływu SURE opublikowanego przez Komisję Europejską stwierdzono, że SURE nadal chroniło zatrudnienie w okresie ożywienia gospodarczego w 2021 roku, wspierając około 3 milionów osób i ponad 400 000 firm. W sprawozdaniu stwierdzono również, że dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE państwa członkowskie zaoszczędziły około 8,2 mld euro na płatnościach odsetek, korzystając z SURE.

Innym ważnym instrumentem politycznym UE jest opracowanie NextGenerationEU (NGEU), instrumentu tymczasowej naprawy o wartości ponad 800 miliardów euro, który ma pomóc w naprawie bezpośrednich szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią koronawirusa.

 

Era "po-COVID-owa"

 

W wyniku tych inicjatyw Europa wraca do normy. Kraje ponownie otwierają swoje granice. W moim kraju -Polsce, wszystkie ograniczenia wjazdu związane z COVID zostały usunięte, konieczność chodzenia w masce w pomieszczeniach i wymóg poddania się kwarantannie został zniesiony. Postanowiono również, że od 1 lipca Komisja Europejska zacznie zezwalać podróżnym spoza UE i strefy Schengen na stopniowy i częściowy wjazd na terytorium jej krajów członkowskich bez dotychczasowych ograniczeń.

 

Powrót turystów

 

Jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19 i wynikających z niej krajowych i zewnętrznych ograniczeń była turystyka. Sektor ten jest tworzony w Europie przez ponad 2 miliony przedsiębiorstw, zatrudnia około 12,3 miliona osób i stanowi o 4% PKB państw Unii Europejskiej. Turystyka jest teraz na dobrej drodze do odrodzenia. Według danych opublikowanych 14 marca tego roku przez unijny urząd statystyczny Eurostat turyści spędzili w krajach Unii Europejskiej dodatkowe 1,8 miliarda nocy w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak liczby te były nadal o 40% niższe niż dane statystyczne sprzed pandemii. Mimo to ożywienie w turystyce jest pozytywnym sygnałem, a ponieważ granice wkrótce całkowicie się otworzą, sektor turystyczny prawdopodobnie szybko powróci do poziomu sprzed pandemii. Ponowne otwarcie krajów dało również impuls gospodarkom strefy euro. Ogólnie przewiduje się, że wzrost PKB w strefie euro i UE-27 w 2021 roku wzrośnie o 5%. Komisja Europejska przewiduje, że wzrost PKB w strefie euro i UE będzie się utrzymywał, wynosząc około 4,3% w 2022 roku i 2,4 do 2,5% w roku 2023. Budżet UE na 2023 r. zostanie wzmocniony środkami z tymczasowego instrumentu naprawczego NGEU i przyczyni się do ożywienia gospodarki europejskiej w następstwie pandemii COVID-19. Liczby te pokazują, że w wyniku własnych wysiłków państw członkowskich UE-27 oraz skoordynowanej polityki UE Europa wraca z poziomu zapaści do poziomów rozwoju gospodarczego sprzed pandemii COVID-19. Rynki ponownie się otwierają, następuje powrót pracowników do fabryk i firm, a sektor turystyczny znów tętni życiem. Imponujący wskaźnik szczepień wśród obywateli państw członkowskich UE także sprawił, że wskaźniki infekcji stopniowo spadają. Życie w Europie wreszcie wraca do normy. Oczywiście poza wojną w Europie Wschodniej - ona normą nie jest i nigdy nie będzie.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „After two years of COVID, life returning to normal in Europe”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (14.04.2022)


 

POLECANE
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina z ostatniej chwili
Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina

Próba nielegalnego przekazania migranta na polską stronę granicy wywołała w czwartek nerwową interwencję mieszkańców Gubina – informuje Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.

Grafzero: Zew Zajdla 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Zew Zajdla 2024

Nadszedł czas na Nagrody Fandomu Polskiego, czyli popularne Zajdle! W 2025 roku nieco wcześniej, bo Polcon ma miejsce w lipcu, ale równie ciekawie. Sześć powieści i cztery opowiadania - Grafzero vlog literacki podaje swoje typy!

PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów

Uwaga na fałszywych przedstawicieli PGNiG Obrót Detaliczny i Grupy Orlen. Sprawdź, jak się chronić przed oszustami podszywającymi się pod pracowników.

Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino

W czwartek w wieku 67 lat po prawdopodobnym zawale serca zmarł Michael Madsen, gwiazda "Wściekłych psów" i "Kill Billa".

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym tylko u nas
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym

W Polsce, proszę Państwa, logika od dawna prosiła o azyl polityczny, ale ostatnio chyba wyemigrowała na stałe, i to bez prawa powrotu. Bo jak inaczej skomentować fakt, który nawet dla mnie, człowieka przywykłego do absurdów postkomunizmu, jest niczym diament w koronie groteski?

Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla

W czwartek Władimir Putin powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w rozmowie telefonicznej w czwartek, że Moskwa nie zrezygnuje z celów, jakie sobie postawiła dotyczących wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Europa po COVID-zie 19

Europa po COVID-zie 19

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w każdy region świata, a Europa nie była wyjątkiem -wręcz przeciwnie. Pandemia COVID-19 nie tylko wywołała w Europie bezprecedensowy kryzys zdrowotny, ale także była poważnym szokiem dla europejskich gospodarek. Bezprecendensowa - przynajmniej od stu lat - zaraza spowodowała bezprecedensowy spadek gospodarczy w 2020 roku, przy czym realny PKB UE-27 spadł o 6,1% więcej niż podczas światowego kryzysu finansowego. Kryzys COVID-19 dodatkowo pogorszył szereg istniejących wcześniej luk w zabezpieczeniach. Nierównowaga wewnętrzna związana z wysokim zadłużeniem rządowym i prywatnym dodatkowo jeszcze wzrosła z powodu recesji i środków podjętych w celu zaradzenia kryzysowi ekonomicznego będącego skutkiem pandemii. Sytuację dodatkowo pogorszyło bezprecedensowe zablokowanie i zamknięcie granic państwowych.

 

Ochrona zatrudnienia w erze zarazy

 

Jednak Unia Europejska ostatecznie wypracowała skoordynowany mechanizm reagowania i polityki w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19. W dniu 2 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała nowy instrument „Wsparcie ograniczania ryzyka bezrobocia w nagłych wypadkach” (SURE). Był to instrument o wartości 100 miliardów euro, mający chronić miejsca pracy i dochody, dotknięte pandemią COVID-19. SURE zapewnia wsparcie finansowe w formie pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach przez Unię Europejską państwom członkowskim na finansowanie krajowych programów pracy w skróconym wymiarze czasu pracy, podobnych środków mających na celu utrzymanie miejsc pracy i wspieranie dochodów pracowniczych – zwłaszcza dla osób samozatrudnionych, a także niektórych środków związanych ze zdrowiem. Program SURE okazał się sukcesem i już we wrześniu 2021 roku Komisja Europejska oszacowała, że krajowe środki rynku pracy wspierane przez SURE obniżyły bezrobocie o prawie 1,5 mln osób w 2020 r. Następnie, 24 marca 2022 roku trzeci raport w sprawie wdrożenia i wpływu SURE opublikowanego przez Komisję Europejską stwierdzono, że SURE nadal chroniło zatrudnienie w okresie ożywienia gospodarczego w 2021 roku, wspierając około 3 milionów osób i ponad 400 000 firm. W sprawozdaniu stwierdzono również, że dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE państwa członkowskie zaoszczędziły około 8,2 mld euro na płatnościach odsetek, korzystając z SURE.

Innym ważnym instrumentem politycznym UE jest opracowanie NextGenerationEU (NGEU), instrumentu tymczasowej naprawy o wartości ponad 800 miliardów euro, który ma pomóc w naprawie bezpośrednich szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią koronawirusa.

 

Era "po-COVID-owa"

 

W wyniku tych inicjatyw Europa wraca do normy. Kraje ponownie otwierają swoje granice. W moim kraju -Polsce, wszystkie ograniczenia wjazdu związane z COVID zostały usunięte, konieczność chodzenia w masce w pomieszczeniach i wymóg poddania się kwarantannie został zniesiony. Postanowiono również, że od 1 lipca Komisja Europejska zacznie zezwalać podróżnym spoza UE i strefy Schengen na stopniowy i częściowy wjazd na terytorium jej krajów członkowskich bez dotychczasowych ograniczeń.

 

Powrót turystów

 

Jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19 i wynikających z niej krajowych i zewnętrznych ograniczeń była turystyka. Sektor ten jest tworzony w Europie przez ponad 2 miliony przedsiębiorstw, zatrudnia około 12,3 miliona osób i stanowi o 4% PKB państw Unii Europejskiej. Turystyka jest teraz na dobrej drodze do odrodzenia. Według danych opublikowanych 14 marca tego roku przez unijny urząd statystyczny Eurostat turyści spędzili w krajach Unii Europejskiej dodatkowe 1,8 miliarda nocy w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak liczby te były nadal o 40% niższe niż dane statystyczne sprzed pandemii. Mimo to ożywienie w turystyce jest pozytywnym sygnałem, a ponieważ granice wkrótce całkowicie się otworzą, sektor turystyczny prawdopodobnie szybko powróci do poziomu sprzed pandemii. Ponowne otwarcie krajów dało również impuls gospodarkom strefy euro. Ogólnie przewiduje się, że wzrost PKB w strefie euro i UE-27 w 2021 roku wzrośnie o 5%. Komisja Europejska przewiduje, że wzrost PKB w strefie euro i UE będzie się utrzymywał, wynosząc około 4,3% w 2022 roku i 2,4 do 2,5% w roku 2023. Budżet UE na 2023 r. zostanie wzmocniony środkami z tymczasowego instrumentu naprawczego NGEU i przyczyni się do ożywienia gospodarki europejskiej w następstwie pandemii COVID-19. Liczby te pokazują, że w wyniku własnych wysiłków państw członkowskich UE-27 oraz skoordynowanej polityki UE Europa wraca z poziomu zapaści do poziomów rozwoju gospodarczego sprzed pandemii COVID-19. Rynki ponownie się otwierają, następuje powrót pracowników do fabryk i firm, a sektor turystyczny znów tętni życiem. Imponujący wskaźnik szczepień wśród obywateli państw członkowskich UE także sprawił, że wskaźniki infekcji stopniowo spadają. Życie w Europie wreszcie wraca do normy. Oczywiście poza wojną w Europie Wschodniej - ona normą nie jest i nigdy nie będzie.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „After two years of COVID, life returning to normal in Europe”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (14.04.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe