„Nie mogę się doczekać dalszej współpracy”. Joe Biden składa gratulacje Macronowi

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden złożył gratulacje Emmanuelowi Macronowi za zwycięstwo w wyborczej walce o fotel prezydenta Republiki Francuskiej.
Prezydent USA Joe Biden z małżonką Jill „Nie mogę się doczekać dalszej współpracy”. Joe Biden składa gratulacje Macronowi
Prezydent USA Joe Biden z małżonką Jill / Flickr/ Gage Skidmore/ CC BY-SA 2.0

Każde wybory są świętem demokracji. Nawet po najbardziej gorącej kampanii przychodzi czas żmudnej pracy. Nawet po najbardziej gorącej kampanii przychodzi czas żmudnej pracy. 🇵🇱 i 🇫🇷 mają wiele wspólnych wyzwań i wspólnych interesów. Przed nami czas pracy nad nimi. Przyszłość Europy leży w naszych rękach. Gratuluję zwycięstwa Emmanuel Macron !

– podsumował na Twitterze premier RP Mateusz Morawiecki.

Gratulacje dla Emmanuel Macron z okazji ponownego wyboru. Francja jest naszym najstarszym sojusznikiem i kluczowym partnerem w rozwiązywaniu globalnych problemów. Liczę na naszą dalszą bliską współpracę – także w zakresie wspierania Ukrainy, obrony demokracji i przeciwdziałania zmianom klimatu

– napisał Joe Biden na Twitterze.

„On jest zbrodniarzem”

W tym kontekście warto przypomnieć, że prezydent USA reprezentuje stanowcze podejście wobec polityki prowadzonej przez Federację Rosyjską Władimira Putina. Nie cofał się przed określaniem szefa Kremla w ostry sposób.

Byłem krytykowany, kiedy nazwałem Putina zbrodniarzem wojennym. Widzieliśmy, co stało się w Buczy. On jest zbrodniarzem wojennym

– przekonywał Amerykanin. Była to jego pierwszy komentarz do sytuacji na Ukrainie po odkryciu masowych grobów w podkijowskiej Buczy.

Rekordowo niska frekwencja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji podało ostateczny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich, gdzie urzędujący prezydent zmierzył się z przewodniczącą Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Z danych resortu wynika, że na Emmanuela Macrona zagłosowało 58,54 proc. Francuzów, zaś kandydatka narodowców uzyskała wynik 41,46 proc. głosów.

Zobacz też: Zwycięstwo Macrona we Francji. Jest reakcja Zełenskiego

Zobacz też: Wicepremier Kaczyński wysłał wezwanie przedsądowe do Tuska. „Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego…”

Frekwencja wyniosła 71,9 proc. Komentujący zwracają uwagę na fakt, że jest to drugi najgorszy wynik w historii wyborów prezydenckich we Francji. Macron pokonał kandydatkę narodowców po raz kolejny, jednak tym razem jego przewaga wynosiła ok. 8 punktów procentowych mniej.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe