Bezpieczeństwo w pracy w dobie nowych form zatrudnienia

28 kwietnia z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w Ośrodku Szkoleniowym Państwowej Inspekcji Pracy im Prof. J. Rosnera we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Praca zdalna wybawieniem czy utrapieniem? Konsekwencje stosowania nowych form zatrudnienia”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S”, Komisję Krajową NSZZ „S” oraz Państwową Inspekcję Pracy.
fot. J. Wolniak Bezpieczeństwo w pracy w dobie nowych form zatrudnienia
fot. J. Wolniak

W Polsce 28 kwietnia dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy ustanowił Sejm RP w 2003 roku. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” ten dzień już od 1991 roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W części otwierającej konferencję głos zabrał przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda. - 28 kwietnia to bardzo ważny dzień dla związkowców „S”. od ’91 roku zabiegamy o to, aby o tym szczególnym dniu pamiętać, wspominać tych, którzy stracili w pracy zdrowie i niejednokrotnie życie. To bardzo ważne, że jak co roku możemy się na tej konferencji spotkać i rozmawiać jak przystało na związkowców i pracodawców o tym, jak poprawiać bezpieczeństwo pracy w zakładach, aby do wypadków przy pracy nie dochodziło, żeby oszczędzać traumatycznych przeżyć tym, którzy zostali okaleczeni, stracili zdrowie i ich rodzinom. Dotyczy to tez chorób zawodowych, bo mimo faktycznej poprawy warunków zatrudnienia mamy w dalszym ciągu do czynienia z dalszymi skutkami chorób zawodowych, szczególnie wśród pracowników pracujących w warunkach ciężkich, uciążliwych i szkodliwych. – mówił Piotr Duda.

Szef „Solidarności” z nieukrywanymi emocjami zwrócił również uwagę na wyjątkowy moment, w którym ten dzień i towarzysząca mu konferencja się odbywa. - Ten dzień zapamiętamy również z tej tragedii która wydarzyła się i ciągle dzieje się na Śląsku. Urodziłem się tam, wychowałem, mam w rodzinie górników. Ze mną jest Henryk Nakonieczny, niegdyś przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego, pracownik kopalni w Sosnowcu. Wspólnie przeżywamy te dramatyczne wydarzenia i nie możemy objąć rozumem tego, co wydarzyło się w kopalniach Pniówek i Zofijówka… Osiemnastu górników, którzy stracili życie, siedmiu, którzy uznawani są nadal za zaginionych, dziewiętnaście osób w siemianowickim szpitalu, dwie z nich w stanie krytycznym. Nie sposób pomyśleć, co czują teraz ich rodziny. Jesteśmy dziś z nimi, modlimy się za wszystkich dotkniętych tragedią i mamy szczerą nadzieję, że komisje powołane do wyjaśnienia przyczyn tych wydarzeń pomogą zapobiec w przyszłości kolejnym tragediom. – mówił z nieskrywanym smutkiem.

Referaty w czasie konferencji wygłosili m. in. przedstawiciel Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Barbara Bugajska oraz Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk, Kazimierz Kimso a także przedstawiciele pracodawców i Państwowej Inspekcji Pracy. W dyskusji panelowej, która nastąpiła po wygłoszeniu referatów poza reprezentującymi „S” w regionie Tomaszem Wójcikiem i Barbarą Serafinowską wziął udział również członek Prezydium Komisji Krajowej, Henryk Nakonieczny. Zwrócił on uwagę na problem z czasem pracy w kontekście pracy zdalnej. Postulat pracodawców o swobodnym określaniu czasu pracy nazwał kością niezgody między pracodawcami a związkami. Wspominał, że pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień i nękają pracowników mailami, telefonami i wydawaniem poleceń po zakończeniu przez nich pracy, co należy zdecydowanie potępić i wprowadzić rozwiązania systemowe.

Patronat nad konferencją sprawował krajowy duszpasterz ludzi pracy ks. abp Józef Kupny, którego reprezentował bp Jacek Kiciński.

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Wiadomości
"Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie"

Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członkini Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

Emerytury
Stażowe