[SONDAŻ] Rosja. Niezależny rosyjski instytut badawczy: Poparcie dla wojny na Ukrainie spada

„Poparcie dla działań rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie utrzymuje się na wysokim poziomie, ale w porównaniu z marcem spadło” – podaje w najnowszym badaniu niezależny rosyjski instytut badawczy Lewada.
 [SONDAŻ] Rosja. Niezależny rosyjski instytut badawczy: Poparcie dla wojny na Ukrainie spada
/ pxfuel.com

Z sondażu opublikowanego przez instytut Lewada wynika, że 74 proc. Rosjan popiera „specjalną operację wojskową” na Ukrainie. Przeciw niej jest zaledwie 11 proc., a 7 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania. Choć poparcie dla działań wojennych Władimira Putina wciąż jest wysokie, warto odnotować, iż od ubiegłego miesiąca spadło ono o 7 pkt proc. 

Z publikacji dowiadujemy się także, iż uwaga poświęcona „specjalnej operacji wojskowej” w społeczeństwie rosyjskim stopniowo zaczyna przygasać. Jednocześnie większość respondentów była zaniepokojona tym, co się dzieje, i obarcza kraje NATO odpowiedzialnością za zniszczenia i śmierć cywilów na Ukrainie.

Wydarzenia na Ukrainie w pewnym stopniu niepokoją 82% respondentów (46% twierdzi, że jest „bardzo zaniepokojonych” wydarzeniami na Ukrainie, 36% – że jest „raczej zaniepokojonych”). Wśród obaw związanych z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie respondenci najczęściej wymieniali: „utratę życia, zniszczenie, cierpienie, niewolę” (47%), niepokój związany z samym faktem prowadzenia operacji wojskowej (26%) oraz poczucie niepewności co do przyszłości (13%).

Większość respondentów (68%) uważa, że „specjalna operacja wojskowa” przebiega prawidłowo, a 17% jest przeciwnego zdania. Najmniejszą wiarę w powodzenie „operacji specjalnej” odnotowano w grupie osób w wieku 18–24 lata. Najbardziej pozytywnie przebieg „operacji specjalnej” oceniają respondenci ze starszego pokolenia.

Większość respondentów (73%) uważa również, że „specjalna operacja wojskowa” zakończy się zwycięstwem Rosji, kolejne 15% jest zdania, że żadna ze stron nie może zwyciężyć. Prawie nikt nie wierzy w zwycięstwo Ukrainy.

Ponad połowa Rosjan (57%) obarcza USA i kraje NATO odpowiedzialnością za śmierć i zniszczenia na Ukrainie, kolejne 17% – Ukrainę, a tylko 7% – Rosję. Przypomnijmy, że już w połowie lutego 60% Rosjan obarczało Stany Zjednoczone i NATO odpowiedzialnością za eskalację konfliktu wokół Ukrainy. Jednocześnie grupa obywateli o poglądach opozycyjnych (którzy nie popierają działań prezydenta) w równym stopniu obarczała odpowiedzialnością USA i Rosję (po 30% tej grupy).

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u Wiadomości
Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u

W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski – był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz posłem na Sejm RP.

Rosjanie mają poważny problem? Ich żołnierze nie będą zadowoleni Wiadomości
Rosjanie mają poważny problem? Ich żołnierze nie będą zadowoleni

Z większości rosyjskich regionów, a także z okupowanego przez Rosję Krymu napływają doniesienia o coraz poważniejszych problemach z wypłatami dla żołnierzy walczących w armii agresora; skala tego zjawiska nasiliła się w marcu – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda za niezależnym rosyjskim portalem Wiorstka.

Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos Wiadomości
Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos

W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. – Współpraca polsko-brytyjska jest jednym z wzorowych przykładów, jak można budować jedność państw wolnego świata – mówił Błaszczak.

„Hiena Europy”. Łukaszenka straszy, że czas zająć się Polską Wiadomości
„Hiena Europy”. Łukaszenka straszy, że czas zająć się Polską

Aleksandr Łukaszenka wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę zbrodni we wsi Chatyń. Białoruski dyktator nie przebierał w słowach i oświadczył, że wraz z Władimirem Putinem omówi kwestię dotyczącą m.in. Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe