[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wiele katolickiego hałasu o nic

Pierwsza w historii Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce ordynacja kobiet na prezbiterów (nie na kapłanki) wywołała w mediach społecznościowych wiele hałasu. Po raz kolejny podniósł się krzyk, że luteranie odchodzą w liberalizm, że to szkodzi ekumenizmowi i że trzeba przeciw temu protestować.
Kościół, figura [Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wiele katolickiego hałasu o nic
Kościół, figura / Pixabay.com

Nic jednak bardziej błędnego. Decyzja sprzed pół roku Synodu KEA wynika – wprost – z teologii urzędu w luteranizmie. Ona jest zdecydowanie odmienna od tej, jaką mamy w Kościele katolickim. W sensie ścisłym w luteranizmie nie istnieje „kapłaństwo urzędowe/sakramentalne”, a urząd pastora (diakona/prezbitera/biskupa) ustanowiony jest dla porządku, a nie z przyczyn sakramentalnych. Kapłaństwo jest zatem w tej wspólnocie tylko powszechne, i ono wynika z chrztu (to zresztą zupełnie tak samo, jak z kapłaństwem powszechnym w Kościele katolickim), który to sakrament nie czyni różnicy między mężczyznami a kobietami. To zaś oznacza, że nie ma teologicznych racji do odmawiania urzędu prezbitera kobietom. Sama ordynacja nic też nie dodaje do statusu wiernego, a dokonuje się jedynie dla zachowania porządku w Kościele.

Jakby tego było mało, warto uświadomić sobie, co realnie zmienia wprowadzenie ordynacji kobiet w Kościele ewangelicko-augsburskim na prezbiterów (czy też księży)? W istocie niewiele, bo już wcześniej kobiety mogły być i były w tym Kościele diakonami, a to oznacza, że mogły (to także różnica z Kościołem katolickim) sprawować Wieczerzę Pańską (Eucharystię), a także wszystkie inne sakramenty i posługi duchowne. Czego nie mogły? Odpowiedź jest prosta: nie mogły być proboszczami zborów. I konia z rzędem temu, kto wyjaśni mi teologicznie, dlaczego kobieta nie może zarządzać mężczyznami i zarządzać zborem, jeśli uznaje się, że może robić wszystko inne. Jeśli coś jest dyskryminacją, to właśnie coś takiego. 

I wreszcie kwestia ostatnia – przekonywanie (ze z trudem skrywaną pychą), że pastorzy i pastorki „nie przeistoczą, bo to nie księża”, jest kompletnie pozbawione sensu, bo pastorzy nawet nie chcą przeistaczać. Transsubstancjacja została odrzucona, a obecność Chrystusa, choć według luterańskich ksiąg wyznaniowych jest realna, to związana jest z wiarą zgromadzenia i nie jest przeistoczeniem. 

To wszystko uświadamia, że możemy ze spokojem spoglądać na decyzje Kościoła ewangelicko-ausgburskiego. Teologia katolicka jest odmienna i nawet jeśli toczy się w Kościele katolickim debata na temat święceń diakonatu (moim zdaniem możliwych) dla kobiet, o tyle trudniejsze (a być może w ogóle niemożliwe, choć tego bym jeszcze nie rozstrzygał, mimo iż znam decyzje św. Jana Pawła II) jest przeprowadzenie święceń prezbiteratu dla kobiet. To, że coś jest możliwe w KEA, nie oznacza, że jest możliwe w KRK. To odmienne systemy. Szacunek dla innego oznacza zaś, że nie narzucamy mu swoich rozwiązań teologicznych, szczególnie gdy kompletnie nie przystają one do jego systemu.
I na koniec bardzo szczerze i otwarcie chciałem wszystkim nowym paniom pastorom serdecznie pogratulować i życzyć obfitego błogosławieństwa Bożego. 
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Dzień Dobry TVN. Koleżanki ze śniadaniówki powiedziały co myślą o Małgorzacie Rozenek Wiadomości
Burza w Dzień Dobry TVN. Koleżanki ze śniadaniówki powiedziały co myślą o Małgorzacie Rozenek

Odkąd Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej "Dzień Dobry TVN", po każdym jej występie w sieci wylewa się fala krytyki. Teraz głos w sprawie zabrały Małgorzata Ohme i Anna Kalczyńska.

Nieoficjalnie: Pilne spotkanie Morawieckiego z Lewandowskim Wiadomości
Nieoficjalnie: Pilne spotkanie Morawieckiego z Lewandowskim

Jak poinformował dziennikarz sportowy Mateusz Borek, we wtorek Robert Lewandowski ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Nie żyje gwiazda serii filmów „I kto to mówi” Wiadomości
Nie żyje gwiazda serii filmów „I kto to mówi”

Nie żyje znana aktorka Kirstie Alley. Jak poinformowała rodzina i jej agent, zmarła z powodu niedawno zdiagnozowanej choroby nowotworowej. Miała 71 lat.

Dramat pod Lublińcem. Nie żyją trzy osoby Wiadomości
Dramat pod Lublińcem. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły wskutek wypadku drogowego, do jakiego doszło we wtorek rano w miejscowości Boronów nieopodal Lublińca (woj. śląskie). Przyczepa samochodu ciężarowego z węglem uderzyła w auto osobowe, które znalazło się pod przyczepą. Zablokowana została droga nr 905.

Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału Wiadomości
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału

„Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału” – ocenia w poniedziałek holenderski dziennik „Trouw”. „Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo” – dodaje gazeta.

Syn Wałęsy zabrany przez policję Wiadomości
Syn Wałęsy zabrany przez policję

Według informacji „Super Expressu” Sławomir Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, został dziś rano zabrany przez policję z własnego domu.

Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza Wiadomości
Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza

Do końca roku powinna rozstrzygnąć się przyszłość trenera Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski, a decyzję podejmie prezes federacji Cezary Kulesza. Media i kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. PZPN raczej nie planuje, przynajmniej teraz, konferencji podsumowującej występ na mundialu.

Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni Wiadomości
Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Książę William może złamać żelazną zasadę

W Pałacu Buckingham wrze. Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że książę William tym razem nie będzie milczał.

Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie Wiadomości
Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu – podał w poniedziałek „The Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe