Tak Ukraińcy dostarczali broń obrońcom Azowstalu. Pierwsze takie nagranie [WIDEO]

Ukraińskie siły opublikowały nagranie ukazujące, w jaki sposób dostarczano broń obrońcom kombinatu Azowstal w Mariupolu.
 Tak Ukraińcy dostarczali broń obrońcom Azowstalu. Pierwsze takie nagranie [WIDEO]
/ fot. Twitter

Na nagraniu widać helikoptery lecące nad Morzem Azowskim, przez które wiodła najbezpieczniejsza droga do oblężonych zakładów mariupolskiego Azowstalu. Zaopatrywanie żołnierzy drogą lądową było niemożliwe, ponieważ Rosjanie otoczyli Mariupol. Droga powietrzna nad Morzem Azowskim również była ryzykowna – po morzu pływały okręty Federacji Rosyjskiej.

W czwartek 26 maja generał brygady Kyryło Budanow przekazał, że siły ukraińskie wykonały łącznie siedem tego typu misji. W misjach uczestniczyło łącznie 16 wielozadaniowych helikopterów radzieckiej konstrukcji Mi-8. Dwa z nich nie dotarły do celu – zostały zestrzelone przez siły rosyjskie.

Do obleganych zakładów kombinatu Ukraińcy dostarczali głównie broń, amunicję, leki oraz żywność.

Zakłady Azowstalu były ostatnim punktem oporu sił ukraińskich w Mariupolu. Bronili ich żołnierze z Pułku Gwardii Narodowej Azow oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. 20 maja dowódca Azowa, ppłk Denys Prokopenko oświadczył, że „otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk”.

Co z jeńcami?

Żołnierze oddali się w ręce Rosjan, którzy przetransportowali ich na teren separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Według strony ukraińskiej mają zostać wymienieni za jeńców rosyjskich. Nie zgadzali się na to deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej.

Parlamentarzysta Anatolij Wasserman wezwał Dumę do uchwalenia zakazu wymiany „nazistowskich przestępców”.

– Jest jasne, że wymiana przynajmniej jednego z tych przestępców zostanie ogłoszona przez zbiorowy Zachód zwycięstwem Ukrainy. Uważam, że konieczne przyjęcie uchwały, a nawet ustawy zakazującej wymiany któregokolwiek z nazistowskich zbrodniarzy

– mówił Rosjanin.

CZYTAJ TEŻ: Kamiński atakuje: „Morawiecki jest kompletnym nieudacznikiem. (…) Dla mnie bohaterem jest Balcerowicz”

CZYTAJ TEŻ: Zagrożenie terrorystyczne na terenie całego kraju. Premier podjął decyzję

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe