Kijów: Prezydent Ukrainy wręczył wysokie odznaczenia państwowe premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński zostali uhonorowani przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy. 
 Kijów: Prezydent Ukrainy wręczył wysokie odznaczenia państwowe premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu
/ gov.pl/premier

O wręczeniu wysokiego ukraińskiego odznaczenia państwowego dla przedstawicieli polskiego rządu poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że zostali odznaczeni „prawdziwi przyjaciele, bracia, za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu”.

 

 

Wizyta polskich władz w Kijowie 

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński i inni ministrowie uczestniczyli w polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych. To kolejny wyraz bezprecedensowego wsparcia politycznego, jakiego Polska udziela Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji. Jednocześnie to także symbol potrzeby powrotu do normalności i tradycyjnych relacji dwustronnych. Podczas spotkania przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu został podpisany szereg dokumentów dwustronnych – m.in. dotyczących pamięci narodowej, ochrony środowiska, energetyki czy handlu. Delegacje omówiły również kwestie związane z odbudową kraju. Polski rząd jednoznacznie zadeklarował wsparcie naszych firm przy odbudowie zniszczonych miejscowości na Ukrainie.

Kolejną omówioną kwestią było łagodzenie skutków inwazji w wielu obszarach życia gospodarczego i społecznego Ukrainy.

– To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która – jestem o tym głęboko przekonany – przejdzie do naszej wspólnej historii i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy – podkreślił wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński.

Nowy etap wzajemnych relacji

Premier Morawiecki mówił o nowym polsko-ukraińskim traktacie o dobrym sąsiedztwie. Dokument miałby na celu podsumowanie doświadczeń 30 lat współpracy i otwarcie nowego etapu wzajemnych relacji.

– Podpisane dokumenty między rządami stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy, do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy debatować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach. Ta wspólnota interesów rodzi zupełnie nowe perspektywy – poinformował szef polskiego rządu.

Premier podziękował także za symboliczne dla Polaków odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Polska od początku wspiera wschodnich sąsiadów na wiele różnych sposobów. Przykładem tego jest wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie czy niedawne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w parlamencie Ukrainy – był pierwszą głową państwa, która zrobiła to w warunkach wojny. Liczymy, że inne kraje, w szczególności Unii Europejskiej, ponownie podążą za przykładem polskiego rządu.

– Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym, jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość – dodał premier.

Konsekwencje wobec Rosji

Przedstawiciele Polski i Ukrainy kolejny raz podkreślili, że Rosja musi ponieść jak najwyższą cenę za brutalny atak na Ukrainę. Premier Morawiecki przedstawił informacje dot. 6. pakietu sankcji. Został on przyjęty na ostatniej Radzie Europejskiej.

– Dobrze się stało, że wczoraj w nocy zakończyliśmy negocjacje 6. pakietu sankcji, w ramach którego objęliśmy również zakazem import ropy rosyjskiej do Unii Europejskiej. Przy czym sekwencja redukcji do zera tego importu jest nieco inna w odniesieniu do dosłownie kilku krajów Unii Europejskiej. Co wcale nie umniejsza potężnego ciosu w budżet państwa rosyjskiego i w całą gospodarkę rosyjską. To jest jedno z głównych źródeł dochodu państwa rosyjskiego i dobrze się stało, że udało się przekonać wszystkich w Unii Europejskiej, że Rosja musi stracić to źródło dochodu – podkreślił premier.

Polska przygotowuje propozycje kolejnych instrumentów sankcyjnych. Podczas spotkania przedstawiciele rządów rozmawiali także o uwarunkowaniach prawnych pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które popełniają zbrodnie na terenie Ukrainy – także tych, którzy stoją za decyzją o inwazji i kierują nią.

Odbudowa i integracja Ukrainy

Szef polskiego rządu zadeklarował wsparcie naszych firm przy odbudowie Ukrainy. Podkreślił też, że odbudowa kraju ze zniszczeń powinna zostać sfinansowana ze środków podmiotów rosyjskich i oligarchów. Wymaga to sukcesywnego przejmowania ich przez wspólnotę międzynarodową.

Tematem konsultacji były także kwestie pogłębiania integracji Ukrainy z Unią Europejską. Strona polska ponowiła poparcie dla europejskiej perspektywy Kijowa. Od złożenia wniosku przez naszego wschodniego sąsiada opowiadamy się za przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego.

– Będziemy robili wszystko, aby przekonać sceptycznych z Unii Europejskiej, że Ukraina nie tylko zasłużyła na szybki status kraju kandydującego. Gdyby to od nas zależało, to Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do Unii Europejskiej. Będziemy do tego namawiać wszystkich naszych partnerów z Unii Europejskiej – powiedział szef polskiego rządu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe