Szynkowski vel Sęk odpowiada w niemieckich mediach na niemieckie "zdziwienie" zarzutami Warszawy [VIDEO]

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem programu "Maischberger" w niemieckiej telewizji ARD.
Minister Szynkowski vel Sęk w ARD Szynkowski vel Sęk odpowiada w niemieckich mediach na niemieckie
Minister Szynkowski vel Sęk w ARD / Screen TT

- Pan prezydent Duda oskarżył Niemcy, że nie dotrzymują słowa, a rząd niemiecki był zaskoczony wypowiedziami. Jaka jest w końcu prawda? Czy Polska otrzymuje to co zostało obiecane, czy nie?

- pytała prowadząca.

- Nie, niestety nie. Jeśli chodzi o broń, dotychczas niczego nie otrzymaliśmy. I powiem więcej - straciliśmy wiele czasu, ponieważ od początku debaty słyszeliśmy o niemieckiej gotowości do pomocy. Podobnie jak od innych partnerów, z którymi jesteśmy dużo dalej w konstruktywnych rozmowach, niż z Niemcami. Funkcjonuje to naprawdę dobrze.

A od pani minister Lambrecht dostaliśmy obietnice. I nawet widzieliśmy wspólne zdjęcie z Rammstein, ale niestety nic więcej. W negocjacjach usłyszeliśmy, że możemy otrzymać broń starszą niż dostarczyliśmy na Ukrainę, co oczywiście jest nieakceptowalne.

Nie oczekujemy broni, której Bundeswehra nie ma, wręcz przeciwnie, przedstawiliśmy kilka opcji. Jedną z opcji była nowoczesna ciężka broń, o której specyfikacji i ilości mówić nie mogę. Tego co od innych partnerów już otrzymaliśmy, Niemcy nawet nam nie zaproponowali. 

Jesteśmy naprawdę zawiedzeni i zadajemy sobie pytanie, jak daleko Kancelaria Niemiec i sam kanclerz Olaf Scholz naprawdę chcą pomóc Ukrainie.

- odpowiadała Szymon Szynkowski vel Sęk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe