Niemieccy neonaziści odbywali szkolenia paramilitarne w Rosji

Rząd Niemiec potwierdził, że niemieccy neonaziści uczestniczyli w paramilitarnych szkoleniach organizowanych przez skrajnie prawicowe organizacje rosyjskie. W wojnie z Ukrainą biorą udział bojownicy rosyjskich organizacji ekstremistycznych, a także członkowie grupy Wagnera – informuje w sobotę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Kreml. Moskwa Niemieccy neonaziści odbywali szkolenia paramilitarne w Rosji
Kreml. Moskwa / Pixabay.com

Członkowie organizacji NPD-Młodzi Nacjonaliści i neonazistowskiej partii Trzecia Droga brali udział w kursach organizowanych w paramilitarnym ośrodku szkoleniowym prawicowej organizacji ekstremistycznej Rosyjska Liga Imperialna (RIM) w Petersburgu. Odbywały się tam szkolenia z posługiwania się bronią oraz walki wręcz. Rząd federalny potwierdził tę informację w odpowiedzi na zapytanie Martiny Renner, posłanki Lewicy.

„Kilka tygodni temu magazyn informacyjny Focus donosił o udziale niemieckich prawicowych ekstremistów w tych paramilitarnych szkoleniach w 2020 roku, wówczas jednak federalne MSW twierdziło, że nie posiada konkretnych informacji na ten temat” – przypomina RND.

„Niemieckie służby bezpieczeństwa muszą uniemożliwić niemieckim neonazistom odbywanie szkoleń paramilitarnych w Rosji. Oczekuję również, że organy ścigania podejmą działania przeciwko osobom, które w przeszłości uczestniczyły w szkoleniach w Rosji” – skomentowała Renner. „Neonaziści przeszkoleni do posługiwania się bronią w Rosji stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego”.

Rosyjska Liga Imperialna (RIM) jest prawicową grupą ekstremistyczną, która „propaguje rosyjsko-prawosławny, narodowo-patriotyczny monarchizm” – wyjaśnia MSW. Blisko 100 bojowników RIM od 2014 roku walczyło u boku prorosyjskich separatystów w Donbasie przeciw wojskom ukraińskim. Członkowie RIM walczyli także w Syrii i Libii, gdzie stacjonowały rosyjskie wojska – dodaje RND.

„Spiegel” informował w kwietniu, powołując się na wewnętrzny raport Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), że bojownicy RIM biorą udział również w obecnej wojnie na Ukrainie. W tym celu zrekrutowano bojowników z doświadczeniem wojskowym i absolwentów paramilitarnego centrum szkoleniowego w Petersburgu.

W działaniach bojowych na Ukrainie uczestniczy także grupa Rusicz i najbardziej znana rosyjska grupa najemników – tzw. grupa Wagnera, oskarżana przez rząd niemiecki o poważne łamanie praw człowieka m.in. w Ukrainie, Syrii, Libii, Sudanie i Mozambiku.

Jak wyjaśnia MSW, grupa Wagnera to grupa rosyjskich sił bezpieczeństwa, przedstawiana na zewnątrz jako „prywatna firma ochroniarska”. Rosja wykorzystuje ją jako instrument do obrony swoich interesów za granicą, gdzie rosyjski rząd chce uniknąć bezpośredniego przypisywania działań państwowych.

„Grupa Wagnera ma też bezpośrednie powiązania z kręgami neonazistowskimi. Dmitri Utkin, uważany za założyciela tej grupy najemników, ma na torsie wytatuowane symbol SS i cesarskiego orła ze swastyką. Wg mediów Utkin wybrał imię Wagner, ponieważ Richard Wagner jest uważany za ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera” – wyjaśnia RND. (PAP)

mszu/ mma/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe