Szef niemieckiej komisji ds. Europy: Niemcy muszą uporać się ze swoim kolonialnym spojrzeniem na Europę Wschodnią

Przewodniczący komisji do Spraw Unii Europejskiej w niemieckim Bundestagu Anton Hofreiter chce debaty na temat „paternalistycznej” postawy Niemiec wobec krajów leżących między Niemcami a Rosją. W wywiadzie dla dziennika „Die Welt” mówi, że ludzie z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy ostrzegali przed Putinem, mieli rację.
 Szef niemieckiej komisji ds. Europy: Niemcy muszą uporać się ze swoim kolonialnym spojrzeniem na Europę Wschodnią
/ fot. Flickr / CC BY-SA 2.0

Na uwagę prowadzącego wywiad, że przez wiele lat Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed ambicjami Rosji, by stać się wielkim mocarstwem, ale ich obawy często nie były traktowane w Berlinie Hofreiter z powagą odpowiedział: – Chciałbym, aby niemiecka polityka jasno przyznała się do błędów popełnionych w przeszłości.

– Ja też się myliłem. Po aneksji Krymu przez Rosję sądziłem, że negocjacje z Putinem są jeszcze możliwe – podkreślił.

– Powinniśmy przeprowadzić debatę na temat tego, dlaczego się myliliśmy. Niemcy muszą uporać się ze swoim kolonialnym spojrzeniem na Europę Wschodnią – przyznał Hofreiter.

Polityk partii Zielonych zwrócił uwagę, że "przez długi czas patrzyliśmy z góry na kraje leżące między Niemcami a Rosją w sposób wszystkowiedzący. Zgodnie z hasłem «My wiemy lepiej, co jest dla was dobre. Znamy się na tym. Nie martwcie się (...). Putin nie będzie tak szalał, świetnie nam się z nim współpracuje gospodarczo»".

Nie mieliśmy racji, przyjmując taką paternalistyczną postawę. Ludzie z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy nas ostrzegali, mieli rację – podsumował.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe