Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 19 czerwca związki i pracodawcy przyjęli kilka uchwał w sprawach: rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym; zaleceń partnerów społecznych dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy; funkcjonowania RDS w Rolnictwie; emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne; przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.
 Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o
/ pexel
W uchwale dotyczącej KFS, partnerzy społeczni stwierdzili, że Fundusz „jest ważnym i potrzebnym instrumentem wspierania uczenia się przez całe życie”.

„Polski rynek pracy cierpi z powodu luki kompetencyjnej, która wynika zarówno z niedostatków systemu edukacji, jak i niskiej aktywności szkoleniowej osób pracujących” - napisano. Z tego względu, potrzebne są zmiany prowadzące m.in. do: korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby lub podmioty odprowadzające składkę na Fundusz Pracy; umożliwienia dofinansowania z KFS szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy; wprowadzenia górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość (do 9 pracowników – 25 tys. zł, od 10 do 249 pracowników – 50 tys. zł, od 250 pracowników i – 100 tys. zł); wprowadzenia mechanizmów oceny skuteczności KFS, np. poprzez weryfikację utrzymania zatrudnienia oraz podniesienia statusu zawodowego pracownika.

W uchwale o praktykach i stażach, podkreślono, że służą one uzyskiwaniu doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, istotnych dla wykonywania pracy w miejscu odbywania stażu lub praktyki, mają za zadanie przygotować osobę wchodzącą, lub wracającą na rynek pracy do podjęcia zatrudnienia.

Stąd,  partnerzy społeczni „rekomendują organizowanie staży i praktyk o odpowiedniej jakości, które pozwolą na uzyskiwanie korzyści obu stronom, organizatorom i odbywającym praktyki”.

W tym celu opracowane zostały ramy jakości staży i praktyk, uzgodnione i sygnowane przez reprezentatywne związki zawodowe i organizacje pracodawców. Będą one upowszechniane przez sygnatariuszy uchwały w ramach ich działalności.

Strony pracowników i strony pracodawców przyjęły również wspólne stanowisko w sprawie funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Podkreślono w nim, że „niewskazane jest posługiwanie się nazwą ,,Rada Dialogu Społecznego”, przypisaną  Radzie na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przez inne gremia czy instytucje”, co ma miejsce właśnie w wypadku rolnictwa.

Jest to bowiem jedynie organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Nie kwestionując prawa poszczególnych resortów do powoływania stosownych organów opiniodawczych czy doradczych – zwracamy uwagę, że posługiwanie się tożsamym nazewnictwem, zwłaszcza w szerokim środowisku społecznym czy administracyjnym to wprowadzanie w błąd różne zainteresowane środowiska. Może być to przykładem także dla innych branżowych środowisk do powoływania podobnych struktur, co w naszej ocenie nie będzie służyło zachowaniu należytego wizerunku Rady Dialogu Społecznego” - czytamy w stanowisku.

W kolejnej uchwale, związki zawodowe i pracodawcy z RDS, wyrazili zaniepokojenie  narastającym zjawiskiem emigracji wykształconych kadr medycznych.

Aby temu przeciwdziałać, za niezbędne uznali stworzenie:  krajowego systemu monitorowania kształcenia pracowników medycznych, regionalnych systemów monitoringu kształcenia w kluczowych zawodach medycznych, aktualizowanej krajowej bazy zasobów kadrowych w zawodach medycznych i w ochronie zdrowia, krajowego monitoringu emigracji i migracji w zawodach medycznych.

Zaznaczyli, że ośrodkiem koordynującym te działania powinno być Ministerstwo Zdrowia.  Podkreślili potrzebę stworzenia długofalowych planów zapewnienia kadr medycznych w kraju oraz systemu zachęt, jak np.  mieszkania. W uchwale stwierdzono również, że ,”niezbędne jest wprowadzenie staży podyplomowych absolwentów studiów wyższych w zawodach pielęgniarki lub położnej (...) finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia”.

Kolejna z przyjętych uchwał dotyczyła małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską, a konkretnie z obwodem kaliningradzkim.

Mały ruch graniczny z Ukrainą oraz Federacją Rosyjską został zawieszony w dniu 4 lipca 2016 r. w związku z organizowanym przez Polskę szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Po zakończeniu tych wydarzeń został on przywrócony na granicy polsko-ukraińskiej. Natomiast z obwodem kaliningradzkim pozostaje zawieszony do chwili obecnej.

Ma to negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną panującą w części obszarów województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Liczba odprawionych pojazdów zmalała o ok. 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tracą na tym nasze firmy handlowe i usługowe, ale także konsumenci.

Z powyższych powodów, zdaniem związków i pracodawców, mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim powinien zostać przywrócony.
W głosowaniu nad uchwałą, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wstrzymali się od głosu, gdyż, ich zdaniem, zabrakło informacji ministra spraw wewnętrznych o wpływie przywrócenia małego ruchu granicznego na ww. obszarze na bezpieczeństwo, kwestie uchodźców.

Anna Grabowska

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lewica zaprezentowała jedynki na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Lewica zaprezentowała "jedynki" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Lewica zaprezentowała podczas sobotniej konwencji "jedynki" na listach w wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się m.in. szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, wiceszef MS Krzysztof Śmiszek, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus i wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Nie żyje znany polski youtuber z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Koniec cyrku, panie Bodnar i Tusk. Wąsik: SN uznał Pegasusa za legalny środek prowadzenia kontroli operacyjne z ostatniej chwili
"Koniec cyrku, panie Bodnar i Tusk". Wąsik: SN uznał Pegasusa za legalny środek prowadzenia kontroli operacyjne

„Koniec cyrku, panie Bodnar. Koniec cyrku, panie Tusk. Sąd Najwyższy uznał stosowanie Pegasusa przez polskie służby za całkowicie legalny środek prowadzenia kontroli operacyjnej” - napisał na Twitterze [X] Maciej Wąsik.

Dlaczego TVN nas męczy. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Dlaczego TVN nas męczy". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Nie żyje legendarny reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny reżyser

W wieku 85 lat zmarł niemiecki reżyser i scenarzysta Michael Verhoeven, znany z kina zaangażowanego politycznie – poinformowała w piątek niemiecka agencja dpa. Rodzina podała do wiadomości, że artysta odszedł w poniedziałek.

Polska poderwała myśliwce z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce

"Ostrzegamy, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujace się na terytorium Ukrainy, aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne" - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego dziennikarza TVN24. Jak się okazuje trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację.

Hiszpania: Przekażemy Ukrainie rakiety Patriot z ostatniej chwili
Hiszpania: Przekażemy Ukrainie rakiety Patriot

Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Wzięła ona udział w piątkowej wideokonferencji grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

REKLAMA

Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 19 czerwca związki i pracodawcy przyjęli kilka uchwał w sprawach: rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym; zaleceń partnerów społecznych dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy; funkcjonowania RDS w Rolnictwie; emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne; przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.
 Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o
/ pexel
W uchwale dotyczącej KFS, partnerzy społeczni stwierdzili, że Fundusz „jest ważnym i potrzebnym instrumentem wspierania uczenia się przez całe życie”.

„Polski rynek pracy cierpi z powodu luki kompetencyjnej, która wynika zarówno z niedostatków systemu edukacji, jak i niskiej aktywności szkoleniowej osób pracujących” - napisano. Z tego względu, potrzebne są zmiany prowadzące m.in. do: korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby lub podmioty odprowadzające składkę na Fundusz Pracy; umożliwienia dofinansowania z KFS szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy; wprowadzenia górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość (do 9 pracowników – 25 tys. zł, od 10 do 249 pracowników – 50 tys. zł, od 250 pracowników i – 100 tys. zł); wprowadzenia mechanizmów oceny skuteczności KFS, np. poprzez weryfikację utrzymania zatrudnienia oraz podniesienia statusu zawodowego pracownika.

W uchwale o praktykach i stażach, podkreślono, że służą one uzyskiwaniu doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, istotnych dla wykonywania pracy w miejscu odbywania stażu lub praktyki, mają za zadanie przygotować osobę wchodzącą, lub wracającą na rynek pracy do podjęcia zatrudnienia.

Stąd,  partnerzy społeczni „rekomendują organizowanie staży i praktyk o odpowiedniej jakości, które pozwolą na uzyskiwanie korzyści obu stronom, organizatorom i odbywającym praktyki”.

W tym celu opracowane zostały ramy jakości staży i praktyk, uzgodnione i sygnowane przez reprezentatywne związki zawodowe i organizacje pracodawców. Będą one upowszechniane przez sygnatariuszy uchwały w ramach ich działalności.

Strony pracowników i strony pracodawców przyjęły również wspólne stanowisko w sprawie funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Podkreślono w nim, że „niewskazane jest posługiwanie się nazwą ,,Rada Dialogu Społecznego”, przypisaną  Radzie na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przez inne gremia czy instytucje”, co ma miejsce właśnie w wypadku rolnictwa.

Jest to bowiem jedynie organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Nie kwestionując prawa poszczególnych resortów do powoływania stosownych organów opiniodawczych czy doradczych – zwracamy uwagę, że posługiwanie się tożsamym nazewnictwem, zwłaszcza w szerokim środowisku społecznym czy administracyjnym to wprowadzanie w błąd różne zainteresowane środowiska. Może być to przykładem także dla innych branżowych środowisk do powoływania podobnych struktur, co w naszej ocenie nie będzie służyło zachowaniu należytego wizerunku Rady Dialogu Społecznego” - czytamy w stanowisku.

W kolejnej uchwale, związki zawodowe i pracodawcy z RDS, wyrazili zaniepokojenie  narastającym zjawiskiem emigracji wykształconych kadr medycznych.

Aby temu przeciwdziałać, za niezbędne uznali stworzenie:  krajowego systemu monitorowania kształcenia pracowników medycznych, regionalnych systemów monitoringu kształcenia w kluczowych zawodach medycznych, aktualizowanej krajowej bazy zasobów kadrowych w zawodach medycznych i w ochronie zdrowia, krajowego monitoringu emigracji i migracji w zawodach medycznych.

Zaznaczyli, że ośrodkiem koordynującym te działania powinno być Ministerstwo Zdrowia.  Podkreślili potrzebę stworzenia długofalowych planów zapewnienia kadr medycznych w kraju oraz systemu zachęt, jak np.  mieszkania. W uchwale stwierdzono również, że ,”niezbędne jest wprowadzenie staży podyplomowych absolwentów studiów wyższych w zawodach pielęgniarki lub położnej (...) finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia”.

Kolejna z przyjętych uchwał dotyczyła małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską, a konkretnie z obwodem kaliningradzkim.

Mały ruch graniczny z Ukrainą oraz Federacją Rosyjską został zawieszony w dniu 4 lipca 2016 r. w związku z organizowanym przez Polskę szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Po zakończeniu tych wydarzeń został on przywrócony na granicy polsko-ukraińskiej. Natomiast z obwodem kaliningradzkim pozostaje zawieszony do chwili obecnej.

Ma to negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną panującą w części obszarów województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Liczba odprawionych pojazdów zmalała o ok. 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tracą na tym nasze firmy handlowe i usługowe, ale także konsumenci.

Z powyższych powodów, zdaniem związków i pracodawców, mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim powinien zostać przywrócony.
W głosowaniu nad uchwałą, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wstrzymali się od głosu, gdyż, ich zdaniem, zabrakło informacji ministra spraw wewnętrznych o wpływie przywrócenia małego ruchu granicznego na ww. obszarze na bezpieczeństwo, kwestie uchodźców.

Anna Grabowska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe