Boris Johnson: "Putin nie wywołałby wojny, gdyby był kobietą"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest przekonany, że jednym z czynników warunkujących wybuch wojny na Ukrainie była... płeć prezydenta Federacji Rosyjskiej.
Boris Johnson przed konferencją G7 Boris Johnson:
Boris Johnson przed konferencją G7 / PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

W wywiadzie udzielonym niemieckim mediom po szczycie G7 brytyjski polityk podzielił się osobliwą opinią, że wojna Władimira Putina jest „doskonałym przykładem toksycznej męskości”.

– Gdyby Putin był kobietą, a oczywiście nie jest, ale gdyby był, to naprawdę nie sądzę, że rozpocząłby szaloną, macho wojnę inwazji i przemocy w taki sposób, w jaki to zrobił

– przekonywał Johnson w rozmowie z ZDF, kanałem drugim niemieckiej telewizji.

Zaraz po spotkaniu z przedstawicielami G7 Boris Johnson udał się do Madrytu na szczyt NATO, który – według szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga – przejdzie do historii z uwagi na znaczące zmiany w doktrynie bezpieczeństwa NATO, jakie mają wskutek spotkania nastąpić. Największą różnicą nowej doktryny w porównaniu do tej z 2010 r. jest uznanie Rosji za „zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa”, a nie za „strategicznego partnera” Zachodu.

Wyzwania przed G7

Jednym z postanowień przywódców G7 jest dążenie do uniezależnienie gospodarczego od surowców z Rosji.

– Musimy złagodzić skutki podwyżek cen energii, zrekompensować je rodzinom i firmom przeżywającym trudności, opodatkować spółki mające nadzwyczajne zyski

– mówił premier Włoch Mario Draghi.

CZYTAJ TEŻ: „Błąd na historyczną skalę (…) szacunek ustąpił rozgoryczeniu”. Niemiecki dziennik ostro podsumowuje Merkel

CZYTAJ TEŻ: „Droga Ukrainy do UE będzie bardzo długa z powodu celowego opóźniania przez Niemcy i Francję”

Kolejnym celem, jaki przed sobą stawia G7, jest walka z Chinami o prymat w krajach rozwijających się. Unia Europejska planuje w ciągu pięciu lat wygospodarować aż 300 mld euro na realizację inwestycji infrastrukturalnych w krajach rozwijających się.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe