Masz konto w banku? Od dziś skarbówka ma o wiele większe możliwości jego kontroli

Od 1 lipca 2022 r. banki mają obowiązek przekazać organom podatkowym dane dotyczące m.in. liczby rachunków posiadanych przez daną osobę, zgromadzonych na nich kwot oraz salda wpłat i wypłat – informuje „Rzeczpospolita”.
 Masz konto w banku? Od dziś skarbówka ma o wiele większe możliwości jego kontroli
/ pixabay.com

Od dziś administracja skarbowa ma nowe szersze uprawnienia w zakresie kontroli osób fizycznych – poinformowano.

Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, to znaczne poszerzenie kompetencji, bo dotychczas bank przekazywał takie informacje o „osobie podejrzanej”. Od lipca 2022 r. obowiązek dotyczy „osoby fizycznej” już w prowadzonym przez skarbówkę postępowaniu przygotowawczym lub czynnościach sprawdzających.

Jak czytamy, wcześniej fiskus mógł żądać tego typu danych odnośnie do osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. W przypadku osób fizycznych organy mogły wystąpić o dane w postępowaniu podatkowym.

Rozszerzony został także katalog podmiotów uprawnionych do zdobywania tego typu informacji. Dotychczas mógł o to wystąpić szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od lipca uprawnienia takie otrzymał także naczelnik urzędu skarbowego. Co więcej, żądanie ujawnienia danych o rachunku będzie mogło dotyczyć nie tylko właścicieli, ale także pełnomocników rachunku

– wyjaśnia „Rzeczpospolita”. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe