„Dostawy LNG z USA przerosły import z Rosji”. Ważne słowa eksperta

Dostawy LNG z USA przerosły import z Rosji w czerwcu 2022 roku – zwraca uwagę redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
 „Dostawy LNG z USA przerosły import z Rosji”. Ważne słowa eksperta
/ fot. Flickr / CC BY-SA 2.0 / Marion Doss

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w czerwcu sześć dostaw skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Świnoujściu oraz dwie dostawy w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. W całym pierwszym półroczu 2022 r. PGNiG przyjęło 29 ładunków skroplonego gazu ziemnego, z czego 26 w Świnoujściu. To o ponad 60 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy liczba ładunków sięgnęła 18 – poinformowała spółka w piątek.

Dodano, że w czwartek, 30 czerwca 2022 r., do Kłajpedy przypłynął metanowiec z ładunkiem LNG zamówionym przez GK PGNiG. To druga dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG, która dotarła w tym miesiącu do litewskiego gazoportu. Oznacza to, że razem z ładunkami dostarczonymi do terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, PGNiG odebrało w czerwcu aż osiem statków wypełnionych LNG.

PGNiG podkreśliło, że zwiększenie dostaw LNG jest możliwe m.in. dzięki rozbudowie terminala w Świnoujściu, w którym zarezerwowana przez PGNiG moc regazyfikacji wrosła od tego roku do 6,2 mld m sześc. gazu rocznie, a więc o ponad 1 mld m sześc. więcej niż dotychczas. Zaznaczono, że istotna była również rezerwacja mocy regazyfikacyjnych w pływającym terminalu w litewskiej Kłajpedzie, przez który do tej pory PGNiG sprowadziło trzy ładunki.

„Zamykanie stacji benzynowej Putina trwa”Redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik zwrócił także uwagę, że dostawy do krajów UE skroplonego gazu z USA przerosły import z Rosji w czerwcu 2022 roku.

„Przypominam, że zaledwie dekadę temu Kreml a za nim niektórzy «analitycy» w Polsce przekonywali, że gaz skroplony nigdy tu nie przypłynie. Zamykanie stacji benzynowej Putina trwa” – zaznaczył i udostępnił grafikę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe