Wypłata miliardów z KPO nadal niepewna? Von der Leyen zapytana o Polskę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej, że „Polska musi wywiązać się z zobowiązań dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy”.
 Wypłata miliardów z KPO nadal niepewna? Von der Leyen zapytana o Polskę
/ fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy. Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe. Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej

– zauważyła szefowa KE zapytana o tę kwestię przez dzienniekarza niemieckiej agencji dpa.

Ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami, co odblokuje pierwszą wypłatę. Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale widzimy, że tej części brakuje – dodała von der Leyen.

Uczestniczący w konferencji prasowej przewodniczącej KE, premier Czech Petr Fiala powiedział, że "Polska pokazuje swoim podejściem do wojny na Ukrainie, swoim gorącym przyjęciem ogromnej, niewyobrażalnej fali uchodźców jak wysoko czci i jak w praktyce wypełnia wartości europejskie".

– Myślę, że o tym trzeba pamiętać. Muszę was zapewnić, że Czeska Republika, jako kraj prezydencji będzie stale pośredniczyć w konfliktowych sytuacjach, aby doprowadzić do dobrych rezultatów – zadeklarował Fiala.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe