Szwedzkie media: Gdyby głosowali młodzi, Szwecja miałaby prawicowy rząd. Zieloni z najmniejszym poparciem

Gdyby młodzi wyborcy mieli swoje zdanie, Szwecja miałaby prawicowy rząd. Taka jest opinia według najnowszego badania przeprowadzonego przez Statistics Sweden - pisze szwedzki Dagens Nyheter.
Flaga Szwecji Szwedzkie media: Gdyby głosowali młodzi, Szwecja miałaby prawicowy rząd. Zieloni z najmniejszym poparciem
Flaga Szwecji / Pixabay.com

- Gdyby głosowanie odbyło się w maju, kiedy przeprowadzono sondaż, z którego korzystaliśmy, to mielibyśmy wynik, który byłby bardzo wyraźną większością prawicową w parlamencie ze 187 do 262 miejsc [Rikstag liczy 349 miejsc - przyp. red.]. Mówiąc o lewicy, mam na myśli partie, które obecnie popierają Magdalenę Andersson [obecna premier Szwecji - przyp. red.]: Socjaldemokraci, Partia Lewicy i Partia Centrum. Mówiąc o prawicy, mamy na myśli cztery partie, które chcą uczynić Ulfa Kristerssona premierem: Moderatów, Chrześcijańskich Demokratów, Liberałów i Szwedzkich Demokratów

- mówi ekspert Dagens Nyheter Hans Rosén.

Z kolei Zieloni "mieliby najniższe poparcie".

Trzeba wziąć pod uwagę, że szwedzkie wyobrażenie tego jak wygląda "prawica" różni się od polskiego, ale np. Szwedzcy Demokracji należą w Parlamencie Europejskim do tej samej frakcji do PiS - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe