"Teraz tutaj uderzy Putin". Fiński generał przejrzał plany rosyjskiego przywódcy?

"Lisiczańsk. Mozolnie, ale jednak armia Putina posuwa się do przodu" - zauważa generał Pekka Toveri. Wskazał również kolejny możliwy cel, w który jego zdaniem uderzy Putin.
/ PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Zdaniem fińskiego wojskowego znany jest następny cel Putina we wschodniej Ukrainie. Gen. Toveri twierdzi, że Rosja skoncentruje się teraz na dalszym parciu na zachód i zajęciu całego obwodu donieckiego.

- Po nieudanym przejęciu całej Ukrainy Putin oświadczył, że celem jest konkretnie "wyzwolenie" obwodów donieckiego i ługańskiego

- mówił gen. Toveri dziennikowi "Iltalehti", którego cytuje portal wp.pl.

Fiński dowódca uważa jednak, że zajęcie obwodu donieckiego nie będzie dla Rosjan łatwym zadaniem.

- Będzie to trudne, bo około połowa obwodu wciąż jest pod kontrolą ukraińską. Ukraińcy ufortyfikowali swoje pozycje obronne, a rosyjskie wojska wykrwawiły się już na Ługańszczyźnie

- podkreślił Toveri.

- Nie wiadomo jeszcze, czy Rosja zaatakuje od północy, wschodu czy południa. Większość wojsk znajduje się na północy, więc najbardziej naturalne byłoby kontynuowanie działań stamtąd, ale oddziały są mocno wykrwawione

- wskazał.

Lisiczańsk w rękach Rosjan

Po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji – powiadomił w niedzielę Sztab Generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Decyzja o wycofaniu się została podjęta w celu zachowania życia ukraińskich obrońców" – zaznaczono w komunikacie 

Podkreślono, że "w warunkach wielokrotnej przewagi rosyjskich wojsk okupacyjnych pod względem artylerii, lotnictwa, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, amunicji i żołnierzy, kontynuowanie obrony miasta doprowadziłoby do fatalnych następstw".

"Kontynuujemy walkę. Niestety, by osiągnąć powodzenie, nie wystarczą żelazna wola i patriotyzm. Konieczne są środki materiałowo-techniczne" – napisano.

Wpis zakończono słowami: "Wrócimy i z pewnością zwyciężymy!".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe