„Bild”: „Melnyk może wkrótce opuścić placówkę w Berlinie”. To pokłosie jego skandalicznej wypowiedzi?

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk to „najbardziej znany i zarazem najbardziej kontrowersyjny dyplomata w Niemczech” – pisze w poniedziałek portal dziennika „Bild”. Jak dowiaduje się gazeta, powołując się na kilka źródeł w Kijowie, Melnyk może do jesieni opuścić Niemcy i powrócić na Ukrainę.
 „Bild”: „Melnyk może wkrótce opuścić placówkę w Berlinie”. To pokłosie jego skandalicznej wypowiedzi?
/ zrzut ekranu z Twittera

„Bild” twierdzi, że w Kijowie są plany, aby Melnyk odszedł z posady ambasadora w Berlinie i przeniósł się do centrali MSZ Ukrainy; miałby zostać wiceministrem spraw zagranicznych.

Informacji tych nie skomentował na razie ukraiński resort dyplomacji ani sam ambasador Melnyk.

„Andrij Melnyk jest bardzo ceniony w Kijowie za swoją pracę”

– potwierdził na łamach „Bilda” przedstawiciel ukraińskiego rządu.

Przeprowadzka Melnyka z Berlina do Kijowa mogłaby nastąpić jeszcze przed jesienią.

46-letni Melnyk jest ambasadorem Ukrainy w RFN od ośmiu lat.

„Zaczął pracę na placówce w Niemczech za kadencji poprzedniego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, co jest dość niezwykłe. Ambasadorzy zwykle pełnią swoje funkcje przez cztery, maksymalnie sześć lat” – pisze „Bild”.

Jak przypomina gazeta, Melnyk był ostatnio krytykowany za wypowiedzi, w których bronił przywódcę ukraińskich nacjonalistów Stepana Banderę. 

W rozmowie opublikowanej w środę na kanale YouTube niemiecki dziennikarz Tilo Jung rozmawiał z ambasadorem Ukrainy w Niemczech m.in. o jego stosunku do Stepana Bandery, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, jest odpowiedzialne za prowadzone w latach 1943–1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Na uwagę, że w latach 1943–1944 Ukraińcy „dokonywali masakr na Polakach” Melnyk odpowiedział: „Tak, i podobne masakry dokonywane były przez Polaków na Ukraińcach, dziesiątki tysięcy. Trwała wojna”.

CZYTAJ WIĘCEJ: „To była wojna”. Andrij Melnyk relatywizuje rzeź wołyńską? [WIDEO]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe