Kissinger chciał żeby "Ukraina oddała Rosji część terytorium". Teraz ma nową propozycję

Henry Kissinger podczas swojego wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Davos miał uznać, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę. Pisał o tym amerykański „Newsweek”, relacjonując wypowiedź byłego sekretarza stanu USA w Davos.
Henry Kissinger Kissinger chciał żeby
Henry Kissinger / Wikipedia domena publiczna

Do wypowiedzi Kissingera nawiązywał też brytyjski „Telegraph”. Podkreślał, że Kissinger wezwał Zachód do zaprzestania prób zadawania miażdżącej klęski siłom rosyjskim na Ukrainie. W jego opinii byłoby fatalne dla Zachodu, gdyby dał się ponieść nastrojowi chwili i zapomniał o właściwym miejscu Rosji w europejskim układzie sił.

 

Nowa propozycja Kissingera

Tymczasem w najnowszym wywiadzie dla Der Spiegel zaprzeczył jakoby miał wzywać do "oddania części terytorium przez Ukrainę"

- Do zakończenia tej wojny najlepiej nadaje się linia rozgraniczająca zgodna ze statusem quo ante obejmująca ok. 93 proc. kraju. Przywrócenie tego status quo oznaczałoby, że agresja nie zakończyła się sukcesem. Chodzi więc o zawieszenie broni wzdłuż linii kontaktowej z 24 lutego. Pozostający wtedy jeszcze pod kontrolą Rosji teren, ok. 2,5 proc. ukraińskiego terytorium, byłby przedmiotem szerszych negocjacji

- mówi 99-letni były szef amerykańskiej dyplomacji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe