"Nie będzie zwycięstwa Ukrainy". Niemiecki publicysta wzywa do rozmów z Rosją

Główny komentator niemieckiego dziennika „Die Welt” Jacques Schuster uważa, że "Ukraina nie złamie dziesięciokrotnej przewagi Rosjan, Putin nie jest międzynarodowo izolowany, a sankcje gospodarcze nie powstrzymają go".
/ Zniszczenia wojenne na Ukrainie / State Emergency Service of Ukraine, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

„Warunkiem poważnej polityki zagranicznej jest spojrzenie rzeczywistości w oczy: Ukraina nie złamie dziesięciokrotnej przewagi Rosjan, Putin nie jest międzynarodowo izolowany, a sankcje gospodarcze nie powstrzymają go. Zachodowi pozostaje tylko jedna opcja” – wskazał Jacques Schuster.

Schuster wezwał do podjęcia rozmów z Moskwą.

"Polityka Zachodu po ataku Rosji na Ukrainę była słuszna i nie miała alternatywy" - zastrzegł.

Zdaniem niemieckiego publicysty polityka zagraniczna polega także na „pozbywaniu się możliwie wszystkich złudzeń” i wezwał do „zerwania z trzema marzeniami sennymi: 1. Że zachodnie sankcje zmuszą Rosję do zmiany (polityki). 2. Że Moskwa jest w świecie izolowana. 3. Że Kijów zwycięży”. 

„Putin nie padnie pod presją sankcji na kolana, nie tylko dlatego, że sprzedaż gazu i ropy nadal kwitnie, ale przede wszystkim dlatego, że dyktatorzy gwiżdżą na narzekania swoich poddanych, ponieważ Rosjanie przyzwyczaili się przez stulecia do niedoborów, a także dlatego, że w XX wieku sankcje nie zmusiły żadnego reżymu do wycofania się – można przeczytać w „Die Welt”. 

Komentator podkreślił, że „Kijów nie złamie militarnego supermocarstwa, jakim jest Rosja”, bez względu na to, ile „armia ukraińska wysadzi jeszcze mostów i magazynów amunicji”.

„Nie będzie zwycięstwa Ukrainy. Niemcy muszą zrozumieć, że wojna może potrwać lata” – pisze Schuster.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe