Szefowa MSZ Niemiec: "Nie obchodzi mnie płacz Putina"

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock rozmawiała z dziennikiem „Bild". Niemiecka polityk odniosła się do tematu wsparcia militarnego dla Kijowa, omówiła również spotkanie Władimira Putina z przywódcami Turcji i Iranu.
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock Szefowa MSZ Niemiec:
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock / Screen z kanału YouTube/WION

– Rosyjski prezydent prowadzi agresywną wojnę, która łamie prawo międzynarodowe – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Minister nie zgodziła się z oskarżeniami, jakie padają pod adresem Berlina, jeśli chodzi o zbyt powolne dostarczanie broni dla Ukrainy. Dodała, że są to kwestie, które wymagają poważniejszego zastanowienia.

– Nikt w rządzie federalnym nie oszukuje swoich europejskich sąsiadów. Kilkakrotnie już wyjaśniałam, że musimy przyjrzeć się w szczególności artylerii, aby ustalić, jak możemy zapewnić Ukrainie większe wsparcie. Nie możemy załatwić czołgów dla Ukrainy od ręki – wyjaśniała szefowa MSZ.

Baerbock ostro o prezydencie Rosji

Niemiecka minister wypowiedziała się o perspektywach Ukrainy na wygranie tej wojny. Przypomniała, że mieszkańcy tego kraju, tak jak wszyscy „mają prawo do życia w pokoju, wolności i bezpieczeństwie".

Baerbock nawiązała także do zdjęcia rosyjskiego przywódcy z prezydentem Turcji oraz prezydentem Iranu, które wykonano w Teheranie.

– To zdjęcie jest dla mnie więcej niż niezrozumiałe, zwłaszcza z punktu widzenia członka NATO – mówiła polityk.

Podsumowała także postawę rosyjskiego prezydenta, jasno stwierdzając: „Nie obchodzi mnie płacz Putina, rosyjski prezydent prowadzi agresywną wojnę, która łamie prawo międzynarodowe".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe