Chiny wysłały surowe prywatne ostrzeżenie do administracji prezydenta Joe Bidena

Chiny wystosowały surowe prywatne ostrzeżenie do administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie ewentualnej sierpniowej podróży na Tajwan przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródła brytyjskiego dziennika "Financial Times".
 Chiny wysłały surowe prywatne ostrzeżenie do administracji prezydenta Joe Bidena
/ Flickr.com/Public domain / Gage Skidmore

Raport cytuje informacje sześciu osób zaznajomionych z chińskim komunikatem, które twierdzą, że ostrzeżenie wydane przez władze w Pekinie jest znacznie silniejsze niż groźby, które Państwo Środka formułowało w przeszłości, gdy było niezadowolone z działań lub polityki USA w sprawie Tajwanu, do którego zgłasza pretensje.

Prywatna retoryka sugerowała możliwą reakcję militarną, jak twierdzą osoby zaznajomione z sytuacją, cytowane przez Financial Times.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu i Departament Stanu odmówiły komentarza na temat raportu, również chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało w niedzielę na prośbę agencji Reutera o komentarz.

Chiny zwiększyły aktywność wojskową wokół Tajwanu, chcąc wywrzeć presję na demokratycznie wybrany rząd, by zaakceptował chińską zwierzchność - zaznacza Reuters. Rząd Tajwanu twierdzi, że tylko 23 miliony mieszkańców wyspy mogą zdecydować o swojej przyszłości i choć Tajwan pragnie pokoju, będzie się bronił, jeśli zostanie zaatakowany.

Financial Times poinformował w poniedziałek, że Nancy Pelosi planuje odwiedzić Tajwan w sierpniu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło następnego dnia, że jej wizyta na Tajwanie poważnie podważy suwerenność i integralność terytorialną Chin, a Stany Zjednoczone poniosą konsekwencje jej reakcji.

W środę prezydent USA Joe Biden poinformował, że planuje przed końcem miesiąca odbyć rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Amerykański prezydent wydawał się kwestionować doniesienia o podróży Pelosi na Tajwan - przypomina Reuters

"Myślę, że wojsko uważa, że nie jest to obecnie dobry pomysł, ale nie wiem, jaki jest tego status" - oznajmił Biden dziennikarzom.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe