Tyle państwo może zapłacić świadkowi koronnemu. Kwota robi wrażenie?

Insytucja przewidziana w polskim prawie karnym określana mianem "świadka koronnego" kojarzy się raczej z gangsterem, który postanowił zaniechać swojej dalszej przestępczej działalności i pójść na współpracę z organami państwa. Takie zachowanie pod kątem prawnym można odbierać jako chęć wyrażenia skruchy i naprawienia choćby częściowo wyrządzonych krzywd. Osoba posiadająca status świadka koronnego może w ramach współpracy liczyć na wynagrodzenie. Ile ono może wynosić?
 Tyle państwo może zapłacić świadkowi koronnemu. Kwota robi wrażenie?
/ YouTube/zrzut ekranu/

Świadek koronny – ile płaci mu państwo?

Przyznanie "korony" oznacza dla osoby, która o nią wystąpiła szereg niebezpieczeństw, które dotyczą bezpośrednio koronnego oraz również jego rodziny. Za dyspozycyjność i pomoc państwo zapewnia mu ochronę w sytuacji zagrożenia życia, co dotyczy także jego rodziny. Dodatkowo może on z pomocą organów zmienić miejsce zamieszkania.

Koronny pobiera również wynagrodzenie, które nie może być wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce z poprzedniego kwartału, lecz tylko wtedy, kiedy nie może podjąć pracy ze względu na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.
Z kolei rodzina świadka koronnego objęta dobrodziejstwem programu również może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 900-1500 złotych miesięcznie. W dodatku państwo może opłacać skruszonemu gangsterowi miejsce zamieszania, lecz bez rachunków.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe