"Francja zachwycona, Polska protestuje". Niemieckie media o fantazjach Scholza

Niemcy jako państwo wiodące w Unii Europejskiej? Taki scenariusz nie każdemu się może spodobać. Olaf Scholz przedstawił na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” swoje pomysły na przyszłość Unii Europejskiej. Kanclerz naszych zachodnich sąsiadów podkreślił, że jego kraj ma być gotowy na "przejęcie odpowiedzialności za Europę". Takie stanowisko przywódcy Niemiec ma mieć swoich zwolenników i przeciwników.
/ YouTube/Screen/Kanał: Phoenix

Niemcy chcą przejąć odpowiedzialność w Europie?

Zdaniem następcy Angeli Merkel – Unia Europejska powinna być bardziej suwerennai powinna mieć status "geopolitycznego gracza" przede wszystkim w ujęciu polityki obronnej. Scholz zadeklarował także, że Niemcy są gotowe do tego, aby "przejąć odpowiedzialność w Europie i na świecie”. „Integrować i wspólnie kierować”.

Według dziennikarzy „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Konrada Schullera i Michaela Wiegela – „Z rządu francuskiego dobiega aplauz, z polskiego słychać protesty”.

Do propozycji Scholza po stronie Francji swoje entuzjazm wyraził Laurence Boone, minister do spraw europejskich Francji, który stwierdził, że pomysł kanclerza Niemiec, jest "bardzo dobry". Boone pozytywnie odniósł się także do zasady "wspólnego kierowania"

– Stawiamy czoło wyzwaniom nie jako Niemcy i Francja, lecz jako Europejczycy – podkreślił francuski minister.

Z kolei sceptycznie do słów Olafa Scholza ma być nastawiona Warszawa. Niemiecka gazeta przywołała w tej kwestii słowa sseketarza stanu polskiego MSZ – Szymona Szynkowskiego vel Sęk, który stwierdził, że ten, kto popełnił „tak ciężkie błędy” jak Niemcy, uzależniając kraj od dostaw gazu i błędnie oceniając Rosję, nie powinien pretendować do roli narodu przywódczego – uważa sekretarz stanu w polskim MSZ.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe