Czeczeni ujawniają, dokąd może uciec Kadyrow, jeśli Rosja przegra wojnę

– W Ukrainie biję się o wyzwolenie swojego narodu. Większość moich nabojów czeka na walczących dla Putina kadyrowców – powiedział w rozmowie z PAP jeden z czeczeńskich bojowników walczących po stronie ukraińskiej armii.
Ramzan Kadyrow Czeczeni ujawniają, dokąd może uciec Kadyrow, jeśli Rosja przegra wojnę
Ramzan Kadyrow / Screen z kanału YouTube/naTemat.pl


Alla Dudajewa, wdowa po byłym prezydencie Czeczenii Dżocharze Dudajewie, wyjawiła, gdzie w przypadku przegranej Rosji ucieknie lider Czeczenów Ramzan Kadyrow.

Przypomnijmy, że na Ukrainie przeciwko siłom Putina walczą również żołnierze innych narodów. Czeczen Maga bierze udział w walkach od 2016 roku. Jak podkreślił, „toczy się nie tylko wojna o wolność Ukraińców, ale także każdego narodu żyjącego pod rosyjskim butem”.

– Chcę, żeby w Iczkerii było jak w Polsce: żeby panowały tam rządy prawa, żebyśmy byli wolni – wyjaśniał w rozmowie z PAP.

Większość Czeczenów toczących walki na Ukrainie możemy znaleźć w dwóch oddziałach. Jest to batalion Dżochara Dudajewa i Szejka Mansura.

Czeczeni walczą przeciwko Rosji

Bojownik na pytanie, czy klęska Rosji będzie oznaczała wolną Iczkerię, odparł: – Tak, o to tutaj walczymy.

– Wojna w Ukrainie to walka o wolność wszystkich narodów okupowanych przez Rosję. Jestem pewien, że narody kaukaskie wybiją się na niepodległość, a przegrana Rosji będzie oznaczać nie tylko wygraną Ukraińców, ale wszystkich ciemiężonych przez Moskwę narodów i całego wolnego świata – mówił czeczeński ochotnik.

Maga dodał, że „trudno jest ocenić wpływ wojny na społeczne nastroje w jego ojczyźnie”.

– Zwożone do kraju ciała kadyrowców są chowane po cichu; w kraju nie ma miejsca na opozycję, więc nie wiadomo, jak ludzie reagują. Jeśli ktoś napisze w internecie coś niepochlebnego, zabiera się go do więzienia, bije i torturuje, a potem zmusza do publikacji nagrań przepraszających za obrazę władz – wyjaśniał dalej.

Na kolejne pytanie o to, kim są właściwie Czeczeni, którzy walczą po stronie prezydenta Rosji, odpowiedział:
 

– Nie wszyscy są tam zupełnie z własnej woli. Często przynależność do służb to jedyna szansa na godziwy zarobek. To ludzie, którzy sami cierpieli w latach 90. z powodu Rosji i Putina, dlatego trudno mi to zrozumieć.

– Obecnie obalenie Kadyrowa jest niemożliwe. Rosja jest nadal silna, a od tego zależy siła czeczeńskiego uzurpatora. Jestem jednak pewna, że Ukraina wygra – ma za sobą cały cywilizowany świat. Nie wiem, co stanie się wtedy z Putinem, ale zakładam, że Kadyrow ucieknie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Krążą pogłoski, że po rozpoczęciu inwazji szybko ewakuowano tam jego rodzinę – zdradziła Alla Dudajewa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe