KGHM liderem we wdrażaniu „małego atomu”

KGHM jako pierwsza polska spółka złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii Małych Reaktorów Modułowych (SRM). Spółka planuje, że SRM będzie wytwarzać energię na skalę przemysłową już w roku 2029.
 KGHM liderem we wdrażaniu „małego atomu”

Energia produkowana z atomu ma zasilać zakłady produkcyjne oraz przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W zbliżających się niestabilnych czasach na rynku energii oraz wzroście znaczenia OZE zapewni przedsiębiorstwu ciągłość w jej dostawach. Inwestycja zredukuje też obciążenie centralnego systemu energetycznego Polski, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa Polaków. Dziś KGHM jest drugim co do wielkości konsumentem energii w Polsce i zużywa przeszło 3 TWh (terawatogodziny) energii rocznie.

 

Historyczny krok

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) odpowiada za dozór jądrowy i bezpieczeństwo jądrowe. Złożenie wniosku oznacza zakończenie prac koncepcyjnych i podjęcie kroków formalnych prowadzących do rozpoczęcia inwestycji.

– To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas konferencji prasowej.

W kolejnym etapie koncern przygotuje studium lokalizacyjne uwzgledniające aspekty takie jak zgodność z polskim prawem, ochrona środowiska oraz kwestie ekonomiczne. Spółka uruchomi również pierwsze testowania Centrum Sterowania, w którym szkolić się będą przyszli operatorzy elektrowni.

 

Trzech na czterech Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2021 r. i dostępnych na stronie Ministerstwa wynika, że 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych, a 58 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

78 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej – będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii – jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, a 82 proc. respondentów wskazuje, że elektrownie jądrowe w Polsce to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Liczba zwolenników budowy elektowi jądrowych w Polsce w porównaniu do roku 2020 wzrosła o 11 proc.

 

Elektrownia o mocy 460 MW

KGHM planuje zbudować małą elektrowni jądrową (SRM) z sześcioma reaktorami lekkowodnymi (Light Water Reactor) o łącznej mocy 460 MW. Elektrownię SRM, ze względu na modułowy charakter, będzie można rozbudować do mocy ok 900 MW.

Chociaż technologia SRM jest innowacyjna i nie została jeszcze nigdzie wdrożona, to opiera się na znanych rozwiązaniach. Dziś reaktory lekkowodne różnych typów i rozmiarów są najchętniej stosowanymi reaktorami na świecie (82 proc. wszystkich działających reaktorów). Używane są zarówno w dużych elektrowniach jądrowych, jak i do wytwarzania energii napędzającej łodzie podwodne i lodołamacze.

Partnerem koncernu jest firma NuScale Power. Technologia zaoferowana przez amerykańską firmę uzyskała zatwierdzenie macierzystej Komisji Dozoru Jądrowego. Wartość inwestycji to ok. 1,5-2 mld dol.

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe