Dr Domaradzki dla "TS": Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA

"Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA. W kontekście inicjatywy polskich władz dotyczących Trójmorza wizyta Donalda Trumpa jest elementem, który dodatkowo akcentuje tę inicjatywę" - podkreśla dr Spasimir Domaradzki, politolog z Uczelni Łazarskiego i Res Publica Nowa, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
 Dr Domaradzki dla "TS": Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA
/ media.defense.gov
– Wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce można rozpatrywać w kategorii sukcesu polskiej polityki zagranicznej?
– Jeżeli mamy uważać, że sukcesem jest przyjazd każdego prezydenta Stanów Zjednoczonych, to trochę przypomina oczekiwanie na przyjazd króla odwiedzającego swoją posiadłość. Dlatego absolutnie nie w takich kategoriach powinniśmy rozpatrywać wizytę Donalda Trumpa w Polsce.

– A w jakich?
– Należy patrzeć na jego wizytę w kontekście priorytetów amerykańskiej polityki zagranicznej oraz roli, jaką nasz region odgrywa w dzisiejszym globalnym świecie. Niewątpliwie, będzie to również okazja do uporządkowania relacji polsko-amerykańskich na najbliższe parę lat.

– Wizytę Donalda Trumpa można odczytywać jako coś więcej, niż gest wobec Polski?
– Europa Środkowo-Wschodnia oczekiwała na gest ze strony nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Administracja Donalda Trumpa powiela wcześniejsze przyzwyczajenia, w myśl których najpierw odwiedzane są kraje Europy Zachodniej, a dopiero później jej środkowa i wschodnia część. Przyjazd Trumpa w tym czasie do Polski jest ciekawym ruchem, bardziej istotnym dla krajów regionu, niż samych Stanów Zjednoczonych. Pojawia się wiele niejasności interpretacyjnych posunięć Donalda Trumpa na arenie międzynarodowej. Jednak jego wizyta w Polsce jest sygnałem, że Europa Środkowo-Wschodnia w amerykańskiej opcji geopolitycznej odgrywa istotną rolę. Ponadto prezydent USA będzie miał okazję zasygnalizować, że zagrożenia, z jakimi boryka się ten region Europy, są uwzględniane w amerykańskiej wizji współczesnych wyzwań.

– Oprócz rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Trump weźmie udział w szczycie Trójmorza, który specjalnie przeniesiono z Wrocławia do Warszawy. Kto na tym może coś zyskać?

– Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA. W kontekście inicjatywy polskich władz dotyczących Trójmorza wizyta Donalda Trumpa jest elementem, który dodatkowo akcentuje tę inicjatywę. Poprzez przeniesienie szczytu do Warszawy niejako połączono wizytę prezydenta USA ze spotkaniem prezydentów krajów zaangażowanych w Trójmorze. Przypomnę, są to cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia oraz Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria. Dla Trumpa jest to doskonała okazja, żeby w czasie jednej wizyty spotkać się z szefami państw naszego regionu. To wystarczająco atrakcyjny bodziec chociażby dla Czechów, którzy nie są zainteresowani Trójmorzem,  aby być w Warszawie. W koncepcji polskiej polityki zagranicznej idea Trójmorza odgrywa bardzo istotną rolę. Nie mam wątpliwości, że widać próbę połączenia naszej pozycji regionalnej z uzyskaniem glejtu ze strony obecnej amerykańskiej administracji.

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (27/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj
 

Dr Spasimir Domaradzki – ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych. Z wykształcenia politolog, ukończył Uniwersytet Jagielloński, były stypendysta Wilbur Foundation (Stany Zjednoczone) oraz Dialog Europa Center for Excellence (Bułgaria). Wieloletni obserwator wyborów z ramienia OBWE. Członek Prezydenckiego Programu Eksperckiego „Laboratorium Idei” 2013-2014. Specjalizuje się m.in. w polskiej polityce zagranicznej, stosunkach transatlantyckich, polityce Europy Środkowo-Wschodniej i państw bałkańskich. Komentator i publicysta, autor kilkudziesięciu publikacji i prac zbiorowych dotyczących m.in. problematyki stosunków międzynarodowych, praw człowieka, procesu integracji europejskiej oraz amerykańskiej polityki zagranicznej. Publikuje również na łamach Res Publiki Nowej oraz Visegrad Insight.

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego. Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop. Występował również jako solista m.in. w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonywał utwór "Dzień niepodobny do dnia". Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne. "Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów, serdeczny Przyjaciel Piwnicy pod Baranami" - poinformowała na swoim Facebooku Piwnica pod Baranami.

Kaczyński i Szydło: wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

- Decyzje, które zapadają na forum europejskim przekładają się na życie mieszkańców, jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Dwukrotny mistrz Europy zginął na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Dwukrotny mistrz Europy zginął na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS-u z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS-u

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

Państwowa Straż Pożarna szuka winnych „złego nagłośnienia” podczas przemówienia ministra Kierwińskiego z ostatniej chwili
Państwowa Straż Pożarna szuka winnych „złego nagłośnienia” podczas przemówienia ministra Kierwińskiego

W związku z organizacją Centralnych Obchodów Dnia Strażaka 4 maja 2024 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Komenda Główna PSP poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość – przekazała Państwowa Straż Pożarna.

Beata Szydło: Polska jest zagrożona z ostatniej chwili
Beata Szydło: Polska jest zagrożona

– Tusk zgodził się na Zielony Ład, Tusk zgodził się na przyjmowanie nielegalnych imigrantów, na rezygnację ze strategicznych inwestycji dla Polski i von der Leyen ogłasza: Teraz Polska jest już praworządna – mówi była premier Beata Szydło, komentując decyzję Komisji Europejskiej o zamknięciu procedury z art. 7 wobec Polski.

Rybnik: Były poseł skazany na dwa i pół roku więzienia z ostatniej chwili
Rybnik: Były poseł skazany na dwa i pół roku więzienia

Sąd Rejonowy w Rybniku uznał b. posła PiS Grzegorza J. za winnego przyjmowania łapówek od znajomych w zamian za rekomendowanie na stanowiska w spółkach-córkach Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz za nadużycia władzy. W poniedziałek skazał go za to na 2,5 roku więzienia.

REKLAMA

Dr Domaradzki dla "TS": Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA

"Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA. W kontekście inicjatywy polskich władz dotyczących Trójmorza wizyta Donalda Trumpa jest elementem, który dodatkowo akcentuje tę inicjatywę" - podkreśla dr Spasimir Domaradzki, politolog z Uczelni Łazarskiego i Res Publica Nowa, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
 Dr Domaradzki dla "TS": Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA
/ media.defense.gov
– Wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce można rozpatrywać w kategorii sukcesu polskiej polityki zagranicznej?
– Jeżeli mamy uważać, że sukcesem jest przyjazd każdego prezydenta Stanów Zjednoczonych, to trochę przypomina oczekiwanie na przyjazd króla odwiedzającego swoją posiadłość. Dlatego absolutnie nie w takich kategoriach powinniśmy rozpatrywać wizytę Donalda Trumpa w Polsce.

– A w jakich?
– Należy patrzeć na jego wizytę w kontekście priorytetów amerykańskiej polityki zagranicznej oraz roli, jaką nasz region odgrywa w dzisiejszym globalnym świecie. Niewątpliwie, będzie to również okazja do uporządkowania relacji polsko-amerykańskich na najbliższe parę lat.

– Wizytę Donalda Trumpa można odczytywać jako coś więcej, niż gest wobec Polski?
– Europa Środkowo-Wschodnia oczekiwała na gest ze strony nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Administracja Donalda Trumpa powiela wcześniejsze przyzwyczajenia, w myśl których najpierw odwiedzane są kraje Europy Zachodniej, a dopiero później jej środkowa i wschodnia część. Przyjazd Trumpa w tym czasie do Polski jest ciekawym ruchem, bardziej istotnym dla krajów regionu, niż samych Stanów Zjednoczonych. Pojawia się wiele niejasności interpretacyjnych posunięć Donalda Trumpa na arenie międzynarodowej. Jednak jego wizyta w Polsce jest sygnałem, że Europa Środkowo-Wschodnia w amerykańskiej opcji geopolitycznej odgrywa istotną rolę. Ponadto prezydent USA będzie miał okazję zasygnalizować, że zagrożenia, z jakimi boryka się ten region Europy, są uwzględniane w amerykańskiej wizji współczesnych wyzwań.

– Oprócz rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Trump weźmie udział w szczycie Trójmorza, który specjalnie przeniesiono z Wrocławia do Warszawy. Kto na tym może coś zyskać?

– Trójmorze to istotny pryzmat, poprzez który należy oceniać wizytę prezydenta USA. W kontekście inicjatywy polskich władz dotyczących Trójmorza wizyta Donalda Trumpa jest elementem, który dodatkowo akcentuje tę inicjatywę. Poprzez przeniesienie szczytu do Warszawy niejako połączono wizytę prezydenta USA ze spotkaniem prezydentów krajów zaangażowanych w Trójmorze. Przypomnę, są to cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia oraz Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria. Dla Trumpa jest to doskonała okazja, żeby w czasie jednej wizyty spotkać się z szefami państw naszego regionu. To wystarczająco atrakcyjny bodziec chociażby dla Czechów, którzy nie są zainteresowani Trójmorzem,  aby być w Warszawie. W koncepcji polskiej polityki zagranicznej idea Trójmorza odgrywa bardzo istotną rolę. Nie mam wątpliwości, że widać próbę połączenia naszej pozycji regionalnej z uzyskaniem glejtu ze strony obecnej amerykańskiej administracji.

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (27/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj
 

Dr Spasimir Domaradzki – ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych. Z wykształcenia politolog, ukończył Uniwersytet Jagielloński, były stypendysta Wilbur Foundation (Stany Zjednoczone) oraz Dialog Europa Center for Excellence (Bułgaria). Wieloletni obserwator wyborów z ramienia OBWE. Członek Prezydenckiego Programu Eksperckiego „Laboratorium Idei” 2013-2014. Specjalizuje się m.in. w polskiej polityce zagranicznej, stosunkach transatlantyckich, polityce Europy Środkowo-Wschodniej i państw bałkańskich. Komentator i publicysta, autor kilkudziesięciu publikacji i prac zbiorowych dotyczących m.in. problematyki stosunków międzynarodowych, praw człowieka, procesu integracji europejskiej oraz amerykańskiej polityki zagranicznej. Publikuje również na łamach Res Publiki Nowej oraz Visegrad Insight.

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe