Niepokojące słowa rosyjskiego polityka. W razie wojny Rosja pomoże Chinom?

Czy Rosja w razie konfliktu na Tajwanie udzieli pomocy Chinom? Głos na ten temat zabrał Wołodymyr Jabarow – pierwszy zastępca przewodniczącego komitetu Rady Federacji do Spraw Międzynarodowych.
 Niepokojące słowa rosyjskiego polityka. W razie wojny Rosja pomoże Chinom?
/ Zrzut ekranu/YouTube, kanał: WION/Putin i Xi Jinping

Świat od lutego bieżącego roku przygląda się konfliktowi na terytorium Ukrainy. W tym czasie na horyzoncie pojawiło się widmo kolejnej poważnej konfrontacji zbrojnej między Chinami i USA. Stanowisko w tej sprawie zajął Wołodymyr Jabarow – pierwszy zastępca przewodniczącego komitetu Rady Federacji do Spraw Międzynarodowych. Słowa rosyjskiego polityka przytoczyła rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Rosja udzieli pomocy Chinom?

Na temat napięcia wokół Tajwanu zaczęto w ostatnim czasie więcej mówić za sprawą wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi. Na zapowiedzianą wizytę, która ostatecznie miała miejsce w niedzielę, zdecydowanie zareagowały Chiny. Głos na ten temat zabrał Wołodymyr Jabarow, który stwierdził, że Państwo Środka „zrozumiało, że musi w przyszłości zbliżyć się do Rosji”.

W dodatku rosyjski polityk podkreślił, że Moskwa nie ma na ten moment powodów, aby odmówić ewentualnej pomocy Pekinowi w sytuacji konfliktu związanego z Tajwanem. Mimo wszystko moskiewski dygnitarz stawia warunek.

 – Nie widzę powodu, by odmawiać pomocy Chińczykom, ale chciałbym, żeby ta współpraca z Chinami była dwustronna, to znaczy, że powinniśmy odnieść z niej pewne korzyści – powiedział.

– W zasadzie nie ma rzeczy niemożliwych. Rozumiemy, że czasami jest to kwestia przypadku, może zdarzyć się jakiś konflikt, który może przerodzić się w wielką wojnę. Ale myślę, że Chiny są w tym względzie bardzo ostrożne, bardzo powściągliwe i kontynuują w przyspieszonym tempie budowę swojego potencjału obronnego. Jestem pewien, że w tym przypadku Chiny liczą na pomoc ze strony Federacji Rosyjskiej – dodał Jabarow.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe