Marlena Maląg: Polityka demograficzna jest wyzwaniem na najbliższe lata

– Wyjście z pułapki niskiej dzietności to jest wielkie wyzwanie. W ogóle polityka demograficzna jest wyzwaniem na najbliższe lata nie tylko dla Polski, ale tak naprawdę dla Europy – podkreśliła w czwartek minister rodziny i polityki społecznej w Studiu PAP.
Marlena Maląg  Marlena Maląg: Polityka demograficzna jest wyzwaniem na najbliższe lata
Marlena Maląg / Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, CC BY 2.0

Szefowa MRiPS w czwartek pytana w Studiu PAP o planowaną strategię demograficzną, odpowiedziała, że polityka demograficzna jest wyzwaniem i aby ją skutecznie realizować, należy skutecznie realizować politykę prorodzinną.

– Zespół pani minister Barbary Sochy pracuje nad strategią demograficzną. Jest ona już po bardzo szerokich konsultacjach społecznych. Została przyjęta i pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów – przekazała Maląg.

Dodała, że teraz strategię musi zaakceptować Komitet Społeczny, a potem trafi już do Rady Ministrów.

Minister oceniła, że dokument powinien zostać przyjęty przez rząd jesienią i chciałaby, aby stało się to we wrześniu.

Odnosząc się do zapisów samej strategii, wskazała, że uwzględnia potrzeby, które wynikają z badań młodych ludzi. Wyjaśniła, że wsparcie trwałości rodzin, które jest jednym z filarów, to m.in. „różnorakie miękkie programy”. Jako przykład podała konkurs „Po pierwsze rodzina” dla organizacji pozarządowych, z budżetem 8,5 mln zł.

Maląg wskazała również, że w strategii demograficznej bardzo ważnym akcentem jest wzmocnienie opieki nad dziećmi do lat trzech. Dlatego też już teraz działa program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej.

– Bardzo ważnym aspektem są elastyczne formy zatrudnienia. To młodzi ludzie podkreślają – dodała.

Cały wywiad z minister pracy i polityki społecznej Marleną Maląg jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1389948,marlena-malag-chcielibysmy-zeby-we-wrzesniu-rzad-przyjal-strategie. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kiełczykowska, Adrian Kowarzyk

ak/ amk/ joz/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe