Ważne zebranie kierownictwa PiS na Nowogrodzkiej. Znamy dwa ważne tematy spotkania

W piątek w południe w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zebrało się kierownictwo ugrupowania i ma m.in. rozmawiać na temat przedłużenia kadencji samorządów, a także o planach legislacyjnych.
 Ważne zebranie kierownictwa PiS na Nowogrodzkiej. Znamy dwa ważne tematy spotkania
/ PAP/Tomasz Wiktor

W spotkaniu udział bierze m.in. lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. Nie ma natomiast premiera Mateusza Morawieckiego, który w piątek przebywa z wizytą na Ukrainie.

Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS, podczas weekendowego spotkania z mieszkańcami Mielca zapowiedział, że jego ugrupowanie złoży w Sejmie projekt ustawy przedłużającej kadencję samorządów o pół roku.

Zarówno wybory samorządowe, jak i parlamentarne wypadają na jesieni 2023 roku. W związku z tym już na początku czerwca przedstawiciele PiS zapowiedzieli złożenie w Sejmie poselskiego projektu ustawy ws. przeniesienia wyborów samorządowych z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r. Wskazywali, że przemawiają za tym m.in. argumenty logistyczne.

Ryszard Terlecki: Projekt jest już gotowy

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany przez PAP o kwestię przesunięcia wyborów samorządowych przyznał, że projekt jest już gotowy. Dodał, że na spotkaniu kierownictwa PiS prawdopodobnie zapadną decyzje co do dalszego procedowania tego projektu. Dopytywany, czy może on trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, które ma się odbyć w dniach 14-16 września, powiedział: "Jest to całkiem możliwe".

Kolejnym tematem dalsze kroki ws. reparacji

Podczas spotkania kierownictwa PiS może być też dyskutowana kwestia dalszych kroków dotyczących ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Według zapowiedzi szefa klubu PiS, ten temat ma się znaleźć w agendzie najbliższego posiedzenia Sejmu.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

Prawdopodobnie politycy PiS będą też dyskutowali o dalszym objeździe kraju i spotkaniach z wyborcami, a także planach legislacyjnych. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe