Premier Ukrainy: Wspieramy przyjaciół. Jesteśmy gotowi eksportować węgiel do Polski

Denys Shmyhal, premier Ukrainy zabrał głos w kwestii eksportu węgla do Polski. Przekazał również ciepłe słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pod adresem naszego kraju.
Denys Shmyhal Premier Ukrainy: Wspieramy przyjaciół. Jesteśmy gotowi eksportować węgiel do Polski
Denys Shmyhal / CC BY 4.0, Kmu.gov.ua

"Wspieramy naszych polskich przyjaciół. W imieniu prezydenta Ukrainy informuję, że jesteśmy gotowi do otwarcia kontyngentów eksportu węgla do Polski. To 100 000 ton we wrześniu, których nasz partner bardzo potrzebuje. Omówiliśmy wspólny plan działania wraz z Mateuszem Morawieckim" – poinformował na Twitterze szef ukraińskiego rządu.

"Przed terminem przebudowujemy linię elektroenergetyczną Elektrowni Chmielnicki – Rzeszów. Pozwoli to na eksport do Polski dodatkowych 1000 MW. Prosimy naszych polskich przyjaciół o pomoc w rozszerzeniu eksportu do europejskiej sieci energetycznej" – dodał Denys Shmyhal.

Mateusz Morawiecki w Kijowie

Przypomnijmy, że premier Morawiecki odwiedził w piątek Kijów. Polityk wystąpił w czasie konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Poruszono m.in. tematy dotyczące sytuacji geopolitycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego i wojskowego. Mateusz Morawiecki mówił także o ofensywie, jaką wojska ukraińskie przeprowadzają na obwodzie chersońskim i charkowskim. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe