Joe Bidena rewolucja klimatyczna

Joe Bidena rewolucja klimatyczna

W drugiej połowie sierpnia 2022 roku  46 w dziejach USA prezydent Joseph Robinette Biden podpisał przełomową ustawę o zmianach  klimatycznych. Oficjalnie została ona nazwana „Inflation Reduction Act” i już jest wprowadzana w życie. Przynosi ona największe w historii Stanów Zjednoczonych inwestycje w walkę ze zmianami klimatycznymi. Chodzi o oszałamiająca kwotę 375 miliardów dolarów w ciągu dekady !

Największe inwestycje klimatyczne w dziejach USA

Nowe ustawodawstwo klimatyczne, jak sie szacuje, w ciągu najbliższej dekady zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w USA o około 40 procent. W programie Białego Domu przewiduje się przeznaczenie 60 miliardów dolarów na pobudzenie produkcji infrastruktury energii odnawialnej, takiej jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Ustawa zawiera też ulgi podatkowe dla właścicieli pojazdów elektrycznych i bardziej wydajnych energetycznie domów. Ustawa nakłada również nową opłatę za nadmierną emisję metanu z odwiertów ropy i gazu, jednocześnie dając firmom paliw kopalnych dostęp do większej ilości dzierżaw na ziemiach i wodach federalnych. Zapewnia 1,5 miliarda dolarów dla federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) na wsparcie monitoringu i wysiłków zmierzających do redukcji metanu w działalności związanej z wydobyciem ropy i gazu oraz nakłada kary na emisje metanu przekraczające 25 000 ton metrycznych CO 2.

Susza a energia wiatrowa w Zatoce Meksykańskiej...

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Białego Domu z 20 lipca 2022 roku, zapowiadającym nowe działania w obszarze polityki klimatycznej priorytetami administracji amerykańskiej będą: 1) chronić społeczności przed ekstremalnym upałem i niebezpiecznym wpływem klimatu, dzięki wysiłkom Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA),dla której przeznaczono 2,3 miliarda dolarów USA na finansowanie programu Building Resilient Infrastructure and Communities (BRIC) w roku podatkowym 2022 - największej inwestycji BRIC w historii - finansowanie to ma pomoc społecznościom lokalnym zwiększyć odporność na klęski żywiołowe, typu fale upałów, susze, pożary, powodzie, huragany i inne zagrożenia - poprzez przygotowanie się katastrofy; 2) niższe koszty chłodzenia dla społeczności cierpiących z powodu ekstremalnych upałów - oto Departament Zdrowia i Usług Społecznych (odpowiednik naszego resortu zdrowia) wydał wytyczne, które po raz pierwszy rozszerzają sposób, w jaki Program Pomocy Energetycznej dla Domów o Niskich Dochodach (LIHEAP) może promować dostarczanie wydajnych urządzeń klimatyzacyjnych i innych urządzeń chłodzących , 3) proponowanie rozszerzenia morskiej energii wiatrowej i rozwoju energetyki w Zatoce Meksykańskiej oraz egzekwowanie nowych standardów w miejscu pracy, aby pomóc chronić pracowników przed ekstremami pogodowymi.

„Dobry” Biden koryguje „złego” Trumpa
Prezydent J. R. Biden określił ustawę jako „najbardziej znaczącą legislację w historii, która ma na celu rozwiązanie kryzysu klimatycznego”. Nowa polityka Białego Domu w zakresie zmian klimatycznych jest zgodna z polityką środowiskową, którą mocno zarysował podczas swojej kampanii wyborczej i zdecydowanie koryguje kurs polityki realizowany przez poprzednią administrację Donalda Johna Trumpa. Od momentu objęcia urzędu prezydenta, Joe Biden realizuje to, do czego zobowiązał się w kampanii wyborczej. Już pierwszego dnia urzędowania następca Trumpa doprowadził do ponownego przystąpienia USA do paryskich porozumień klimatycznych. W kwietniu 2021 roku Biden zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez USA o co najmniej 50% do 2030 roku. W tymże kwietniu 2021 roku amerykański prezydent był gospodarzem wirtualnego „Szczytu Klimatycznego” z udziałem 40 światowych przywódców. Przed COP 26 w Glasgow, Biden obiecał, że Stany Zjednoczone zapewnią 11,4 mld dolarów rocznie w finansowaniu polityki klimatycznej do 2024 roku, aby pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi i przygotowaniu się do zmian klimatu.  
Nastąpiła również restrukturyzacja administracji odpowiedzialnej za politykę klimatyczna. Prezydent Biden powołał w Białym Domu Biuro Krajowej Polityki Klimatycznej, na czele którego stanął pierwszy w historii USA Narodowy Doradca ds. Klimatu oraz jego zastępca, a także Narodową Grupę Zadaniową ds. Klimatu, skupiającą szefów 21 agencji i departamentów federalnych, aby umożliwić całościowe podejście do walki z kryzysem klimatycznym.
Proklimatyczna ustawa Bidena została gromko pochwalona przez instytucje międzynarodowe, takie jak Światowe Forum Ekonomiczne. Stwierdziło ono, że przepisy dotyczące łagodzenia zmian klimatycznych, czystej energii i innowacji energetycznych pomogą oczyścić środowisko naturalne USA i powinny pozytywnie wpłynąć na resztę świata.

Ustawa jest rzeczywiście bardzo znaczącym instrumentem politycznym. Według wstępnych szacunków, przepisy te pozwolą Stanom Zjednoczonym znacznie zbliżyć się do realizacji ogólnych celów klimatycznych na rok 2030, umożliwiając im osiągnięcie za osiem lat  redukcji emisji gazów cieplarnianych o 50-52% w stosunku do poziomu z roku 2005. Ten nowy pakiet środków jest kolejnym ważnym krokiem w korekcie kursu amerykańskiej polityki klimatycznej pod kierownictwem prezydenta Bidena. Świat będzie teraz patrzył na USA podczas zbliżającej się COP 27 w Sharm el-Sheik w Egipcie. Jest ona zaplanowana na listopad tego roku. Szersze cele ustawy Kongresu USA o redukcji „inflacji klimatycznej” dotyczące czystej energii i zmiany klimatu mają wiele wspólnych celów z unijną strategią dekarbonizacji „Fit for 55” i ambicjami zerowej emisji netto. Podpisanie zatem bardzo ambitnej amerykańskiej ustawy klimatycznej  doprowadzi zatem do lepszej i bliższej współpracy USA i Unii Europejskiej w kwestiach związanych z klimatem. Tylko czy akurat takie wspólne mianowniki transatlantyckie są czymś, co stanowi odpowiedz na rzeczywiste globalne wyzwania? Na ile wygrywa tu ideologia? Oto są pytania.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (07.09.2022)
 


 

POLECANE
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie gorące
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie

Polska najlepsza z matematyki w Europie w erze AI! Drużyna młodych Polaków osiągnęła dziś według naszych obliczeń na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej wynik najlepszy od co najmniej 20 lat.

Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat z ostatniej chwili
Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat

Nie mogę i nie chcę w to wierzyć. Na razie mogę napisać tylko, że mój przyjaciel, moja rodzina 'Placho' Ryszard Olesiński nie żyje" - napisała w mediach społecznościowych Karolina Leszko - wokalistka, która współpracowała z muzykiem.

200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację pilne
200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. "Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację"

"Grecja zatrzymała prawie 200 migrantów, którzy przybyli drogą morską z Afryki Północnej" - poinformował w sobotę minister ds. migracji i azylu Thanos Plewris. „Nie mają prawa do ubiegania się o azyl, nie zostaną zabrani do ośrodków recepcyjnych, ale pozostaną zatrzymani przez policję do czasu rozpoczęcia procesu ich deportacji” - dodał polityk.

Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o kompetencjach pracy z dziećmi pilne
Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o "kompetencjach pracy z dziećmi"

W mediach zrobiło się głośno o nowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o projekt ustawy przyjęty w lipcu przez Radę Ministrów, który przewiduje, że w przedszkolach będą mogły pracować osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające "kompetencje do pracy z dziećmi".

Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym Wiadomości
Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym

W nocy z 18 na 19 lipca 2025 r. kierowca samochodu z niejasnych przyczyn wjechał w grupę osób zgromadzonych na bulwarze Santa Monica w Los Angeles. Jak poinformowała straż pożarna, aż 31 osób zostało rannych, a stan co najmniej siedmiu z nich określany jest jako krytyczny.

Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli Donald musi odejść tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli "Donald musi odejść"

Czy ktokolwiek z moich wspaniałych Czytelników próbował zwięźle nakreślić, jak przedstawiała się sytuacja Polski na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca roku Pańskiego 2025?

Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie z ostatniej chwili
Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie

Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja przeciw nielegalnej imigracji. Podczas kontrmanifestacji środowisk lewicowych i skrajnie lewicowych, doszło do agresywnego ataku na dziennikarza Telewizji Republika.

Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu z ostatniej chwili
Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie pilne
Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie

Izraelskie wojsko zauważa nagły wzrost liczby samobójstw wśród swoich żołnierzy; w ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano aż 10 takich przypadków — przekazał w piątek w radiu Kan Bet były żołnierz i działacz na rzecz weteranów, Cachi Atedgi.

Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja pilne
Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na dane historyczne przestępstw popełnianych przez cudzoziemców i uderzył w poprzedników: „Ważne dane o rządach PiS. Najwięcej zabójstw (w okresie 2010-2025), o które byli podejrzani cudzoziemcy było w 2021". "To jest manipulacja danymi" - ripostują dziennikarze, politycy i internauci.

REKLAMA

Joe Bidena rewolucja klimatyczna

Joe Bidena rewolucja klimatyczna

W drugiej połowie sierpnia 2022 roku  46 w dziejach USA prezydent Joseph Robinette Biden podpisał przełomową ustawę o zmianach  klimatycznych. Oficjalnie została ona nazwana „Inflation Reduction Act” i już jest wprowadzana w życie. Przynosi ona największe w historii Stanów Zjednoczonych inwestycje w walkę ze zmianami klimatycznymi. Chodzi o oszałamiająca kwotę 375 miliardów dolarów w ciągu dekady !

Największe inwestycje klimatyczne w dziejach USA

Nowe ustawodawstwo klimatyczne, jak sie szacuje, w ciągu najbliższej dekady zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w USA o około 40 procent. W programie Białego Domu przewiduje się przeznaczenie 60 miliardów dolarów na pobudzenie produkcji infrastruktury energii odnawialnej, takiej jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Ustawa zawiera też ulgi podatkowe dla właścicieli pojazdów elektrycznych i bardziej wydajnych energetycznie domów. Ustawa nakłada również nową opłatę za nadmierną emisję metanu z odwiertów ropy i gazu, jednocześnie dając firmom paliw kopalnych dostęp do większej ilości dzierżaw na ziemiach i wodach federalnych. Zapewnia 1,5 miliarda dolarów dla federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) na wsparcie monitoringu i wysiłków zmierzających do redukcji metanu w działalności związanej z wydobyciem ropy i gazu oraz nakłada kary na emisje metanu przekraczające 25 000 ton metrycznych CO 2.

Susza a energia wiatrowa w Zatoce Meksykańskiej...

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Białego Domu z 20 lipca 2022 roku, zapowiadającym nowe działania w obszarze polityki klimatycznej priorytetami administracji amerykańskiej będą: 1) chronić społeczności przed ekstremalnym upałem i niebezpiecznym wpływem klimatu, dzięki wysiłkom Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA),dla której przeznaczono 2,3 miliarda dolarów USA na finansowanie programu Building Resilient Infrastructure and Communities (BRIC) w roku podatkowym 2022 - największej inwestycji BRIC w historii - finansowanie to ma pomoc społecznościom lokalnym zwiększyć odporność na klęski żywiołowe, typu fale upałów, susze, pożary, powodzie, huragany i inne zagrożenia - poprzez przygotowanie się katastrofy; 2) niższe koszty chłodzenia dla społeczności cierpiących z powodu ekstremalnych upałów - oto Departament Zdrowia i Usług Społecznych (odpowiednik naszego resortu zdrowia) wydał wytyczne, które po raz pierwszy rozszerzają sposób, w jaki Program Pomocy Energetycznej dla Domów o Niskich Dochodach (LIHEAP) może promować dostarczanie wydajnych urządzeń klimatyzacyjnych i innych urządzeń chłodzących , 3) proponowanie rozszerzenia morskiej energii wiatrowej i rozwoju energetyki w Zatoce Meksykańskiej oraz egzekwowanie nowych standardów w miejscu pracy, aby pomóc chronić pracowników przed ekstremami pogodowymi.

„Dobry” Biden koryguje „złego” Trumpa
Prezydent J. R. Biden określił ustawę jako „najbardziej znaczącą legislację w historii, która ma na celu rozwiązanie kryzysu klimatycznego”. Nowa polityka Białego Domu w zakresie zmian klimatycznych jest zgodna z polityką środowiskową, którą mocno zarysował podczas swojej kampanii wyborczej i zdecydowanie koryguje kurs polityki realizowany przez poprzednią administrację Donalda Johna Trumpa. Od momentu objęcia urzędu prezydenta, Joe Biden realizuje to, do czego zobowiązał się w kampanii wyborczej. Już pierwszego dnia urzędowania następca Trumpa doprowadził do ponownego przystąpienia USA do paryskich porozumień klimatycznych. W kwietniu 2021 roku Biden zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez USA o co najmniej 50% do 2030 roku. W tymże kwietniu 2021 roku amerykański prezydent był gospodarzem wirtualnego „Szczytu Klimatycznego” z udziałem 40 światowych przywódców. Przed COP 26 w Glasgow, Biden obiecał, że Stany Zjednoczone zapewnią 11,4 mld dolarów rocznie w finansowaniu polityki klimatycznej do 2024 roku, aby pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi i przygotowaniu się do zmian klimatu.  
Nastąpiła również restrukturyzacja administracji odpowiedzialnej za politykę klimatyczna. Prezydent Biden powołał w Białym Domu Biuro Krajowej Polityki Klimatycznej, na czele którego stanął pierwszy w historii USA Narodowy Doradca ds. Klimatu oraz jego zastępca, a także Narodową Grupę Zadaniową ds. Klimatu, skupiającą szefów 21 agencji i departamentów federalnych, aby umożliwić całościowe podejście do walki z kryzysem klimatycznym.
Proklimatyczna ustawa Bidena została gromko pochwalona przez instytucje międzynarodowe, takie jak Światowe Forum Ekonomiczne. Stwierdziło ono, że przepisy dotyczące łagodzenia zmian klimatycznych, czystej energii i innowacji energetycznych pomogą oczyścić środowisko naturalne USA i powinny pozytywnie wpłynąć na resztę świata.

Ustawa jest rzeczywiście bardzo znaczącym instrumentem politycznym. Według wstępnych szacunków, przepisy te pozwolą Stanom Zjednoczonym znacznie zbliżyć się do realizacji ogólnych celów klimatycznych na rok 2030, umożliwiając im osiągnięcie za osiem lat  redukcji emisji gazów cieplarnianych o 50-52% w stosunku do poziomu z roku 2005. Ten nowy pakiet środków jest kolejnym ważnym krokiem w korekcie kursu amerykańskiej polityki klimatycznej pod kierownictwem prezydenta Bidena. Świat będzie teraz patrzył na USA podczas zbliżającej się COP 27 w Sharm el-Sheik w Egipcie. Jest ona zaplanowana na listopad tego roku. Szersze cele ustawy Kongresu USA o redukcji „inflacji klimatycznej” dotyczące czystej energii i zmiany klimatu mają wiele wspólnych celów z unijną strategią dekarbonizacji „Fit for 55” i ambicjami zerowej emisji netto. Podpisanie zatem bardzo ambitnej amerykańskiej ustawy klimatycznej  doprowadzi zatem do lepszej i bliższej współpracy USA i Unii Europejskiej w kwestiach związanych z klimatem. Tylko czy akurat takie wspólne mianowniki transatlantyckie są czymś, co stanowi odpowiedz na rzeczywiste globalne wyzwania? Na ile wygrywa tu ideologia? Oto są pytania.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (07.09.2022)
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe