Patriarcha Cyryl wezwał do modlitw o przywrócenie jedności Świętej Rusi

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl wezwał wszystkich do przezwyciężenia sporów na obszarach historycznej Rusi. 21 września, w rocznicę bitwy na Polu Kulikowskim z 1380 roku, która od 1995 w Rosji jest obchodzona jako Dzień Chwały Wojskowej, odprawił on nabożeństwo w stołecznym Klasztorze Zaczatjewskim, podczas którego wygłosił kazanie poświęcone bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji.
Cyryl I Patriarcha Cyryl wezwał do modlitw o przywrócenie jedności Świętej Rusi
Cyryl I / YT print screen/OrthodoxChurch

- Dziś nasza ojczyzna, czyli historyczna Ruś, przeżywa ciężkie próby. Wiemy, co się dzieje na Ukrainie, wiemy jakie niebezpieczeństwo zawisło nad narodem ukraińskim, który usiłują przeformatować i z części jednej Świętej Rusi uczynić państwo, przeciwne jej, wrogie wobec Rosji – stwierdził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Zaznaczył przy tym, że "bardzo ważne jest, aby w naszych sercach nie pojawiło się to uczucie, że tam [na Ukrainie] jest wróg".

- Dlatego jeszcze raz modlimy się do Pana, aby dał On pokój Rusi, aby powstrzymał bratobójcze waśnie i aby Święta Ruś znów się zjednoczyła w tym znaczeniu, aby żadne spory i podziały nie rozdzierały spadkobierców tej samej jedynej Świętej Rusi – oświadczył kaznodzieja. Nawiązując do rocznicy zwycięstwa "naszego narodu w Bitwie Kulikowskiej", zaapelował, aby "bez wszelkich szczególnych bitew i przelewu krwi nadeszło prawdziwe zwycięstwo, które przywróciłoby nam jedność duchową, pokój, pomyślność i miłość wzajemną".

Ponieważ dzień 21 września jest w prawosławiu także świętem Narodzenia Matki Bożej (według kalendarza juliańskiego), patriarcha życzył również, aby "opieka Królowej Niebios objęła Jej włości, czyli Świętą Ruś oraz aby święci wybrańcy Boży, jednakowo wysławiani i czczeni w Rosji i na Ukrainie, na Białorusi i w innych zakątkach historycznej Rusi, modlili się dziś za nas, niegodnych i uzbrajali nas w słuszne myśli, niezbędne słowa i, co najważniejsze, w prawidłowe działania, dzięki którym mogłyby nadejść pokój i pomyślność na ziemię Świętej Rusi".

Bitwa na Polu Kulikowskim rozegrała się 8 września 1380 u ujścia rzeki Niepriadwy do Donu na południowym wschodzie dzisiejszego obwodu tulskiego. Uczestniczyły w niej wojska wielkiego księcia włodzimierskiego i księcia moskiewskiego Dymitra (nazwanego później Dońskim) i Mamaja – władcy jednej z części Złotej Ordy. Mimo początkowych niepowodzeń ostateczne zwycięstwo odniosły tam wojska ruskie i chociaż nie oznaczało to jeszcze końca panowania tatarsko-mongolskiego na Rusi, to jednak bardzo osłabiło ono Ordę, wzmocniło rolę Moskwy wśród ziem ruskich i przyczyniło się do późniejszego całkowitego wyzwolenia ich spod obcego panowania.

13 marca 1995 ukazała się Ustawa federalna nr 32-ФЗ "O dniach chwały wojskowej i pamiętnych datach Rosji", która m.in. ustanawiała jeden z takich dni 21 września jako Dzień zwycięstwa oddziałów ruskich z wielkim księciem Dymitrem Dońskim na czele nad wojskami mongolsko-tatarskim w Bitwie Kulikowskiej.

kg (KAI/Interfax-Religia) / Moskwa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe