Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit? Debata Solidarności

W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski. 
Debata Solidarności
Debata Solidarności "Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?" / Fot. Solidarność

Jak zaznaczają organizatorzy seminarium, dla osób z niepełnosprawnością praca jest drogą do samodzielności – nie tylko ekonomicznej, ale i takiej pozwalającej poruszać się swobodnie.

Dzięki pracy osoba z niepełnosprawnością staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

– podkreślają.

Jak przypomina NSZZ „Solidarność”, w 2012 roku Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”, która m.in. uznaje prawo osób niepełnosprawnych do pracy na zasadach równości z innymi osobami.

Kraj zobowiązał się tym samym do wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywania przez nich doświadczenia zawodowego. Działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęte wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwem Pracy Rodziny i Polityki Społecznej), zmierzają do udzielania wsparcia na wielu płaszczyznach, budowania ścieżki kariery zawodowej, zaczynając od edukacji osób z niepełnosprawnością i dalej poprzez wspieranie w rozwoju zawodowym

– tłumaczą przedstawiciele Związku, zaznaczając jednocześnie, że mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.

W 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 81,0%, wskaźnik zatrudnienia 78,4%, a stopa bezrobocia 3,4%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 51,6 pkt proc., a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,8 pkt proc. A jak to wygląda w innych krajach unijnych? Co sprzyja wyrównywaniu szans na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami – rodzaj wsparcia, poprawa dostępności?

– zastanawiają się przedstawiciele „S”.

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się dziś w Warszawie w Hotelu Gromada dwudniowego międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez KK NSZZ „Solidarność” i EZA w ramach środków unijnych. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, stowarzyszeń, partnerów społecznych, którzy bezpośrednio uczestniczyli i uczestniczą w przygotowywaniu i realizowaniu rozwiązań umożliwiających wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski

– zapowiadają.


Seminarium rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami z perspektywy europejskiej” wygłoszonym przez dr hab. Katarzynę Roszewską. Następnie na przykładzie czterech państw (Polski: Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych; Łotwy: Irina Semjonowa – ekspert, LBAS; Austrii: Roland Gangl – przewodniczący BMHS, GÖD; i Słowacji: Lubica Cerna – przewodnicząca NKOS) zostaną zaprezentowane rozwiązania instytucjonalno-prawne danego kraju wprowadzone m.in. w wyniku ratyfikowania „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. 


Po prezentacjach głos zabierze Tomasz Maruszewski, z-ca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON, który scharakteryzuje działalność tej instytucji. 


Następnie zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny złożony z partnerów dialogu autonomicznego i obywatelskiego oraz ekspertów, na którym będzie okazja do wymiany doświadczeń skoncentrowanych wokół takich zagadnień jak: 


– Co motywuje, a co demotywuje osoby z niepełnosprawnościami do podjęcia zatrudnienia?

– Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy, a jakiego sami zainteresowani?

– Jakie rozwiązania w organizacji pracy dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się najlepiej, a które zawodzą?

– Jak obalać mity o pracownikach z niepełnosprawnościami?

– Jak pandemia wpłynęła na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?

– W jakim stopniu wprowadzenie rozwiązań w sferze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami było przedmiotem dialogu społecznego lub autonomicznego? 


Część panelową poprzedzi krótki eksperyment przeprowadzony na uczestnikach seminarium pozwalający osobiście doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Do podsumowania całego seminarium posłuży debata, podczas której zostaną zdefiniowane najważniejsze wnioski dla partnerów społecznych.

NSZZ „Solidarność”


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit? Debata Solidarności

W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski. 
Debata Solidarności
Debata Solidarności "Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?" / Fot. Solidarność

Jak zaznaczają organizatorzy seminarium, dla osób z niepełnosprawnością praca jest drogą do samodzielności – nie tylko ekonomicznej, ale i takiej pozwalającej poruszać się swobodnie.

Dzięki pracy osoba z niepełnosprawnością staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

– podkreślają.

Jak przypomina NSZZ „Solidarność”, w 2012 roku Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”, która m.in. uznaje prawo osób niepełnosprawnych do pracy na zasadach równości z innymi osobami.

Kraj zobowiązał się tym samym do wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywania przez nich doświadczenia zawodowego. Działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęte wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwem Pracy Rodziny i Polityki Społecznej), zmierzają do udzielania wsparcia na wielu płaszczyznach, budowania ścieżki kariery zawodowej, zaczynając od edukacji osób z niepełnosprawnością i dalej poprzez wspieranie w rozwoju zawodowym

– tłumaczą przedstawiciele Związku, zaznaczając jednocześnie, że mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.

W 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 81,0%, wskaźnik zatrudnienia 78,4%, a stopa bezrobocia 3,4%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 51,6 pkt proc., a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,8 pkt proc. A jak to wygląda w innych krajach unijnych? Co sprzyja wyrównywaniu szans na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami – rodzaj wsparcia, poprawa dostępności?

– zastanawiają się przedstawiciele „S”.

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się dziś w Warszawie w Hotelu Gromada dwudniowego międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez KK NSZZ „Solidarność” i EZA w ramach środków unijnych. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, stowarzyszeń, partnerów społecznych, którzy bezpośrednio uczestniczyli i uczestniczą w przygotowywaniu i realizowaniu rozwiązań umożliwiających wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski

– zapowiadają.


Seminarium rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami z perspektywy europejskiej” wygłoszonym przez dr hab. Katarzynę Roszewską. Następnie na przykładzie czterech państw (Polski: Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych; Łotwy: Irina Semjonowa – ekspert, LBAS; Austrii: Roland Gangl – przewodniczący BMHS, GÖD; i Słowacji: Lubica Cerna – przewodnicząca NKOS) zostaną zaprezentowane rozwiązania instytucjonalno-prawne danego kraju wprowadzone m.in. w wyniku ratyfikowania „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. 


Po prezentacjach głos zabierze Tomasz Maruszewski, z-ca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON, który scharakteryzuje działalność tej instytucji. 


Następnie zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny złożony z partnerów dialogu autonomicznego i obywatelskiego oraz ekspertów, na którym będzie okazja do wymiany doświadczeń skoncentrowanych wokół takich zagadnień jak: 


– Co motywuje, a co demotywuje osoby z niepełnosprawnościami do podjęcia zatrudnienia?

– Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy, a jakiego sami zainteresowani?

– Jakie rozwiązania w organizacji pracy dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się najlepiej, a które zawodzą?

– Jak obalać mity o pracownikach z niepełnosprawnościami?

– Jak pandemia wpłynęła na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?

– W jakim stopniu wprowadzenie rozwiązań w sferze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami było przedmiotem dialogu społecznego lub autonomicznego? 


Część panelową poprzedzi krótki eksperyment przeprowadzony na uczestnikach seminarium pozwalający osobiście doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Do podsumowania całego seminarium posłuży debata, podczas której zostaną zdefiniowane najważniejsze wnioski dla partnerów społecznych.

NSZZ „Solidarność”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe