Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit? Debata Solidarności

W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski. 
Debata Solidarności
Debata Solidarności "Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?" / Fot. Solidarność

Jak zaznaczają organizatorzy seminarium, dla osób z niepełnosprawnością praca jest drogą do samodzielności – nie tylko ekonomicznej, ale i takiej pozwalającej poruszać się swobodnie.

Dzięki pracy osoba z niepełnosprawnością staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

– podkreślają.

Jak przypomina NSZZ „Solidarność”, w 2012 roku Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”, która m.in. uznaje prawo osób niepełnosprawnych do pracy na zasadach równości z innymi osobami.

Kraj zobowiązał się tym samym do wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywania przez nich doświadczenia zawodowego. Działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęte wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwem Pracy Rodziny i Polityki Społecznej), zmierzają do udzielania wsparcia na wielu płaszczyznach, budowania ścieżki kariery zawodowej, zaczynając od edukacji osób z niepełnosprawnością i dalej poprzez wspieranie w rozwoju zawodowym

– tłumaczą przedstawiciele Związku, zaznaczając jednocześnie, że mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.

W 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 81,0%, wskaźnik zatrudnienia 78,4%, a stopa bezrobocia 3,4%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 51,6 pkt proc., a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,8 pkt proc. A jak to wygląda w innych krajach unijnych? Co sprzyja wyrównywaniu szans na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami – rodzaj wsparcia, poprawa dostępności?

– zastanawiają się przedstawiciele „S”.

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się dziś w Warszawie w Hotelu Gromada dwudniowego międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez KK NSZZ „Solidarność” i EZA w ramach środków unijnych. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, stowarzyszeń, partnerów społecznych, którzy bezpośrednio uczestniczyli i uczestniczą w przygotowywaniu i realizowaniu rozwiązań umożliwiających wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski

– zapowiadają.


Seminarium rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami z perspektywy europejskiej” wygłoszonym przez dr hab. Katarzynę Roszewską. Następnie na przykładzie czterech państw (Polski: Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych; Łotwy: Irina Semjonowa – ekspert, LBAS; Austrii: Roland Gangl – przewodniczący BMHS, GÖD; i Słowacji: Lubica Cerna – przewodnicząca NKOS) zostaną zaprezentowane rozwiązania instytucjonalno-prawne danego kraju wprowadzone m.in. w wyniku ratyfikowania „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. 


Po prezentacjach głos zabierze Tomasz Maruszewski, z-ca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON, który scharakteryzuje działalność tej instytucji. 


Następnie zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny złożony z partnerów dialogu autonomicznego i obywatelskiego oraz ekspertów, na którym będzie okazja do wymiany doświadczeń skoncentrowanych wokół takich zagadnień jak: 


– Co motywuje, a co demotywuje osoby z niepełnosprawnościami do podjęcia zatrudnienia?

– Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy, a jakiego sami zainteresowani?

– Jakie rozwiązania w organizacji pracy dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się najlepiej, a które zawodzą?

– Jak obalać mity o pracownikach z niepełnosprawnościami?

– Jak pandemia wpłynęła na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?

– W jakim stopniu wprowadzenie rozwiązań w sferze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami było przedmiotem dialogu społecznego lub autonomicznego? 


Część panelową poprzedzi krótki eksperyment przeprowadzony na uczestnikach seminarium pozwalający osobiście doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Do podsumowania całego seminarium posłuży debata, podczas której zostaną zdefiniowane najważniejsze wnioski dla partnerów społecznych.

NSZZ „Solidarność”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie” z ostatniej chwili
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie”

Jak donosi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18 marca po godz. 23 w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego Sił Zbrojnych USA, który wykonywał loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO z ostatniej chwili
Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO

– Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, z pełną świadomością tego, że Sojusz jest strukturą obronną – powiedział szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w „Gościu Wydarzeń” na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny, dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny, dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

REKLAMA

Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit? Debata Solidarności

W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski. 
Debata Solidarności
Debata Solidarności "Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?" / Fot. Solidarność

Jak zaznaczają organizatorzy seminarium, dla osób z niepełnosprawnością praca jest drogą do samodzielności – nie tylko ekonomicznej, ale i takiej pozwalającej poruszać się swobodnie.

Dzięki pracy osoba z niepełnosprawnością staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

– podkreślają.

Jak przypomina NSZZ „Solidarność”, w 2012 roku Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”, która m.in. uznaje prawo osób niepełnosprawnych do pracy na zasadach równości z innymi osobami.

Kraj zobowiązał się tym samym do wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywania przez nich doświadczenia zawodowego. Działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęte wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwem Pracy Rodziny i Polityki Społecznej), zmierzają do udzielania wsparcia na wielu płaszczyznach, budowania ścieżki kariery zawodowej, zaczynając od edukacji osób z niepełnosprawnością i dalej poprzez wspieranie w rozwoju zawodowym

– tłumaczą przedstawiciele Związku, zaznaczając jednocześnie, że mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.

W 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 81,0%, wskaźnik zatrudnienia 78,4%, a stopa bezrobocia 3,4%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 51,6 pkt proc., a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,8 pkt proc. A jak to wygląda w innych krajach unijnych? Co sprzyja wyrównywaniu szans na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami – rodzaj wsparcia, poprawa dostępności?

– zastanawiają się przedstawiciele „S”.

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się dziś w Warszawie w Hotelu Gromada dwudniowego międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez KK NSZZ „Solidarność” i EZA w ramach środków unijnych. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, stowarzyszeń, partnerów społecznych, którzy bezpośrednio uczestniczyli i uczestniczą w przygotowywaniu i realizowaniu rozwiązań umożliwiających wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski

– zapowiadają.


Seminarium rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami z perspektywy europejskiej” wygłoszonym przez dr hab. Katarzynę Roszewską. Następnie na przykładzie czterech państw (Polski: Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych; Łotwy: Irina Semjonowa – ekspert, LBAS; Austrii: Roland Gangl – przewodniczący BMHS, GÖD; i Słowacji: Lubica Cerna – przewodnicząca NKOS) zostaną zaprezentowane rozwiązania instytucjonalno-prawne danego kraju wprowadzone m.in. w wyniku ratyfikowania „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. 


Po prezentacjach głos zabierze Tomasz Maruszewski, z-ca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON, który scharakteryzuje działalność tej instytucji. 


Następnie zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny złożony z partnerów dialogu autonomicznego i obywatelskiego oraz ekspertów, na którym będzie okazja do wymiany doświadczeń skoncentrowanych wokół takich zagadnień jak: 


– Co motywuje, a co demotywuje osoby z niepełnosprawnościami do podjęcia zatrudnienia?

– Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy, a jakiego sami zainteresowani?

– Jakie rozwiązania w organizacji pracy dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się najlepiej, a które zawodzą?

– Jak obalać mity o pracownikach z niepełnosprawnościami?

– Jak pandemia wpłynęła na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?

– W jakim stopniu wprowadzenie rozwiązań w sferze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami było przedmiotem dialogu społecznego lub autonomicznego? 


Część panelową poprzedzi krótki eksperyment przeprowadzony na uczestnikach seminarium pozwalający osobiście doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Do podsumowania całego seminarium posłuży debata, podczas której zostaną zdefiniowane najważniejsze wnioski dla partnerów społecznych.

NSZZ „Solidarność”



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe