Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit? Debata Solidarności

W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski. 
Debata Solidarności
Debata Solidarności "Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?" / Fot. Solidarność

Jak zaznaczają organizatorzy seminarium, dla osób z niepełnosprawnością praca jest drogą do samodzielności – nie tylko ekonomicznej, ale i takiej pozwalającej poruszać się swobodnie.

Dzięki pracy osoba z niepełnosprawnością staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

– podkreślają.

Jak przypomina NSZZ „Solidarność”, w 2012 roku Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”, która m.in. uznaje prawo osób niepełnosprawnych do pracy na zasadach równości z innymi osobami.

Kraj zobowiązał się tym samym do wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywania przez nich doświadczenia zawodowego. Działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęte wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwem Pracy Rodziny i Polityki Społecznej), zmierzają do udzielania wsparcia na wielu płaszczyznach, budowania ścieżki kariery zawodowej, zaczynając od edukacji osób z niepełnosprawnością i dalej poprzez wspieranie w rozwoju zawodowym

– tłumaczą przedstawiciele Związku, zaznaczając jednocześnie, że mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.

W 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 81,0%, wskaźnik zatrudnienia 78,4%, a stopa bezrobocia 3,4%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 51,6 pkt proc., a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,8 pkt proc. A jak to wygląda w innych krajach unijnych? Co sprzyja wyrównywaniu szans na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami – rodzaj wsparcia, poprawa dostępności?

– zastanawiają się przedstawiciele „S”.

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się dziś w Warszawie w Hotelu Gromada dwudniowego międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez KK NSZZ „Solidarność” i EZA w ramach środków unijnych. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, stowarzyszeń, partnerów społecznych, którzy bezpośrednio uczestniczyli i uczestniczą w przygotowywaniu i realizowaniu rozwiązań umożliwiających wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski

– zapowiadają.


Seminarium rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami z perspektywy europejskiej” wygłoszonym przez dr hab. Katarzynę Roszewską. Następnie na przykładzie czterech państw (Polski: Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych; Łotwy: Irina Semjonowa – ekspert, LBAS; Austrii: Roland Gangl – przewodniczący BMHS, GÖD; i Słowacji: Lubica Cerna – przewodnicząca NKOS) zostaną zaprezentowane rozwiązania instytucjonalno-prawne danego kraju wprowadzone m.in. w wyniku ratyfikowania „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. 


Po prezentacjach głos zabierze Tomasz Maruszewski, z-ca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON, który scharakteryzuje działalność tej instytucji. 


Następnie zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny złożony z partnerów dialogu autonomicznego i obywatelskiego oraz ekspertów, na którym będzie okazja do wymiany doświadczeń skoncentrowanych wokół takich zagadnień jak: 


– Co motywuje, a co demotywuje osoby z niepełnosprawnościami do podjęcia zatrudnienia?

– Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy, a jakiego sami zainteresowani?

– Jakie rozwiązania w organizacji pracy dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się najlepiej, a które zawodzą?

– Jak obalać mity o pracownikach z niepełnosprawnościami?

– Jak pandemia wpłynęła na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?

– W jakim stopniu wprowadzenie rozwiązań w sferze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami było przedmiotem dialogu społecznego lub autonomicznego? 


Część panelową poprzedzi krótki eksperyment przeprowadzony na uczestnikach seminarium pozwalający osobiście doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Do podsumowania całego seminarium posłuży debata, podczas której zostaną zdefiniowane najważniejsze wnioski dla partnerów społecznych.

NSZZ „Solidarność”


 

POLECANE
Ingerencja w wybory. Jest ruch prezydenta Dudy z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Jest ruch prezydenta Dudy

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Prezydent zobowiązał szefową KPRP do "wystąpienia do szefa ABW o niezwłoczne przedstawienie informacji o wiedzy ABW - jeszcze dziś, przed rozpoczęciem ciszy wyborczej".

Rosja chce rozmów, ale bez Turcji i USA. Co Kreml ukrywa przed Amerykanami? z ostatniej chwili
Rosja chce rozmów, ale bez Turcji i USA. Co Kreml ukrywa przed Amerykanami?

Rosja domaga się, by rozmowy z Ukrainą w Stambule odbywały się bez przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Turcji – powiedziało w piątek agencji Reutera ukraińskie źródło dyplomatyczne, zastrzegając sobie anonimowość. Jak dodało, Moskwa „podkopuje wysiłki pokojowe”.

Ingerencja w wybory. PiS: ABW powinna wejść do siedziby Akcja Demokracja z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. PiS: ABW powinna wejść do siedziby Akcja Demokracja

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. – Dzisiaj spotykamy się o 9. O tej porze powinniśmy już mieć informację, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszła do siedziby Akcji Demokracja – mówił w piątek poseł PiS Radosław Fogiel.

Szef NASK: Nie mam wrażenia, że którychś ze sztabów gra nie fair z ostatniej chwili
Szef NASK: "Nie mam wrażenia, że którychś ze sztabów gra nie fair"

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. O m.in. tę sprawę został zapytany przez "Rzeczpospolitą" szef NASK dr inż. Radosław Nielek.

Nie wiadomo, gdzie jest Ryszard Cyba. Prawnik: Obywatele mają prawo wiedzieć Wiadomości
Nie wiadomo, gdzie jest Ryszard Cyba. Prawnik: Obywatele mają prawo wiedzieć

Ryszard Cyba został zwolniony z odbywania kary więzienia i miał trafić do zakładu psychiatrycznego. Nie wiadomo jednak, gdzie obecnie przebywa zabójca Marka Rosiaka i czy jest pod nadzorem. Rozprawa ws. dozoru elektronicznego miała odbyć się 8 maja, ale została odwołana.

Ingerencja w wybory. Dziennikarz pyta Tomczyka: Skąd miał pan ten film? z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Dziennikarz pyta Tomczyka: Skąd miał pan ten film?

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Dziennikarz Wojciech Mucha, który jako pierwszy opisał aferę, zwrócił się do posła KO Cezarego Tomczyka w sprawie jednego z filmów.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Nowe połącznia wprowadza Port Lotniczy Lublin. To dwa kierunki do Rzymu i Barcelony-Girony. Oprócz tego do czerwca ruszy wiele połączeń wakacyjnych. Jak pisze portal Transinfo, PLL jest jedynym lotniskiem w Polsce i w tej części Europy, na które lata włoska linia Aeroitalia.

Dramatyczne odkrycie w Częstochowie. Trwa akcja policji z ostatniej chwili
Dramatyczne odkrycie w Częstochowie. Trwa akcja policji

Makabryczne odkrycie w zbiorniku Michalina w Częstochowie. Odnaleziono zwłoki około 55-letniego mężczyzny – informuje Dziennik Zachodni.

W niedzielę wybory prezydenckie. Jest apel prezydenta Andrzeja Dudy z ostatniej chwili
W niedzielę wybory prezydenckie. Jest apel prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda wzywa Polaków, by 18 maja tłumnie poszli do urn, podkreślając, że wysoka frekwencja da nowemu prezydentowi silny mandat i wzmocni pozycję Polski.

Dramatyczne sceny na ulicach Berlina: Tłum zaatakował policjantów. Jest wielu rannych Wiadomości
Dramatyczne sceny na ulicach Berlina: Tłum zaatakował policjantów. Jest wielu rannych

Jedenastu policjantów rannych, w tym jeden ciężko – to efekt demonstracji Palestyńczyków i zamieszek na ulicach Berlina w czwartek. „To nie ma absolutnie nic wspólnego z wolnością zgromadzeń. Potrzebujemy w końcu politycznych odpowiedzi na to szaleństwo – komentował rzecznik berlińskiej policji.   

REKLAMA

Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit? Debata Solidarności

W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski. 
Debata Solidarności
Debata Solidarności "Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?" / Fot. Solidarność

Jak zaznaczają organizatorzy seminarium, dla osób z niepełnosprawnością praca jest drogą do samodzielności – nie tylko ekonomicznej, ale i takiej pozwalającej poruszać się swobodnie.

Dzięki pracy osoba z niepełnosprawnością staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

– podkreślają.

Jak przypomina NSZZ „Solidarność”, w 2012 roku Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”, która m.in. uznaje prawo osób niepełnosprawnych do pracy na zasadach równości z innymi osobami.

Kraj zobowiązał się tym samym do wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywania przez nich doświadczenia zawodowego. Działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęte wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwem Pracy Rodziny i Polityki Społecznej), zmierzają do udzielania wsparcia na wielu płaszczyznach, budowania ścieżki kariery zawodowej, zaczynając od edukacji osób z niepełnosprawnością i dalej poprzez wspieranie w rozwoju zawodowym

– tłumaczą przedstawiciele Związku, zaznaczając jednocześnie, że mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.

W 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 81,0%, wskaźnik zatrudnienia 78,4%, a stopa bezrobocia 3,4%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 51,6 pkt proc., a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,8 pkt proc. A jak to wygląda w innych krajach unijnych? Co sprzyja wyrównywaniu szans na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami – rodzaj wsparcia, poprawa dostępności?

– zastanawiają się przedstawiciele „S”.

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się dziś w Warszawie w Hotelu Gromada dwudniowego międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez KK NSZZ „Solidarność” i EZA w ramach środków unijnych. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, stowarzyszeń, partnerów społecznych, którzy bezpośrednio uczestniczyli i uczestniczą w przygotowywaniu i realizowaniu rozwiązań umożliwiających wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski

– zapowiadają.


Seminarium rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami z perspektywy europejskiej” wygłoszonym przez dr hab. Katarzynę Roszewską. Następnie na przykładzie czterech państw (Polski: Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych; Łotwy: Irina Semjonowa – ekspert, LBAS; Austrii: Roland Gangl – przewodniczący BMHS, GÖD; i Słowacji: Lubica Cerna – przewodnicząca NKOS) zostaną zaprezentowane rozwiązania instytucjonalno-prawne danego kraju wprowadzone m.in. w wyniku ratyfikowania „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. 


Po prezentacjach głos zabierze Tomasz Maruszewski, z-ca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON, który scharakteryzuje działalność tej instytucji. 


Następnie zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny złożony z partnerów dialogu autonomicznego i obywatelskiego oraz ekspertów, na którym będzie okazja do wymiany doświadczeń skoncentrowanych wokół takich zagadnień jak: 


– Co motywuje, a co demotywuje osoby z niepełnosprawnościami do podjęcia zatrudnienia?

– Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy, a jakiego sami zainteresowani?

– Jakie rozwiązania w organizacji pracy dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się najlepiej, a które zawodzą?

– Jak obalać mity o pracownikach z niepełnosprawnościami?

– Jak pandemia wpłynęła na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?

– W jakim stopniu wprowadzenie rozwiązań w sferze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami było przedmiotem dialogu społecznego lub autonomicznego? 


Część panelową poprzedzi krótki eksperyment przeprowadzony na uczestnikach seminarium pozwalający osobiście doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Do podsumowania całego seminarium posłuży debata, podczas której zostaną zdefiniowane najważniejsze wnioski dla partnerów społecznych.

NSZZ „Solidarność”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe