Zbliża się 26. Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika

15 października odbędzie się 26. Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika organizowany przez Komisję Robotniczą Hutników NSZZ „Solidarność” AMP S.A. - Kraków. Tygodnik Solidarność jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
 Zbliża się 26. Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika
/ fot. MOZ NSZZ "Solidarność" ArcelorMittal Poland - Kraków

Bogdan Włosik, 20-letni uczeń technikum, pracujący w Hucie im. Lenina, zginął 13 października 1982 od strzału oddanego przez funkcjonariusza SB w trakcie demonstracji pod kościołem Arka Pana w Krakowie - Bieńczycach. W tym roku przypada 40 rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Od 1995 roku, dla uczczenia Jego pamięci i innych ofiar stanu wojennego co roku w październiku odbywa bieg uliczny na trasie od głównej bramy kombinatu metalurgicznego (dziś oddziału krakowskiego ArcelorMittal Poland S.A.) do okolic kościoła Arki Pana. Jedynie w 2014 i w 2020 roku, z przyczyn niezależnych od organizatorów, Bieg się nie odbył.
W ciągu minionego ćwierćwiecza Bieg Memoriałowy im. B. Włosika na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych dzielnicy Nowa Huta, gromadząc każdorazowo na starcie po kilkuset uczestników: młodzież szkolną od 12 roku życia wzwyż, dorosłych biegaczy amatorów, a także najlepszych zawodników z kraju i zagranicy.
W ubiegłym roku zwycięzcą 25. edycji był zawodnik AZS AWF Kraków – Patryk Mamon, który przebył liczącą 4,2 km trasę z czasem 12:23.13.
Organizatorom zależy na popularyzacji sportu, kształtowaniu postaw patriotycznych i solidarności społecznej, głównie wśród młodego pokolenia. Dlatego też od paru lat Komisja Robotnicza Hutników NSZZ Solidarność przy współpracy Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira organizuje także konkurs historyczny dotyczący Bogdana Włosika i Komisji Robotniczej Hutników na tle dziejów Nowej Huty. Konkurs jest adresowany do uczniów nowohuckich szkół i stanowi integralną cześć Biegu. Ostatni etap konkursu rozgrywany jest na mecie, przed uroczystością rozdania nagród.
Tradycyjnie na zakończenie Biegu delegacje organizatorów, sponsorów i zawodników udają się z wiązankami kwiatów pod pomnik Bogdana Włosika, aby złożyć hołd ofiarom stanu wojennego.
Od pierwszej edycji patronat nad Biegiem obejmowali rodzice Bogdana Włosika (po śmierci męża obecnie jedynie p. Irena Włosik). Patronat honorowy nad Biegiem sprawuje: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Rafał Komarewicz.
Patronat medialny tradycyjnie przejmują: Dziennik Polski, Głos Tygodnik Nowohucki, Tygodnik Solidarność oraz Radio Kraków.
Aktualny regulamin XXVI Biegu Memoriałowego im. Bogdana Włosika znajduje się na stronie internetowej krhhts.pl
Uczestnicy ruszają do biegu z linii startu po sygnale podanym przez Organizatora. Zawodnicy biegną wyłącznie wyznaczoną przez Organizatora trasą (tylko po jezdni wyznaczonych ulic). Wszyscy uczestnicy bezwzględnie podporządkowują się decyzjom Służb Porządkowych Organizatora i Policji Państwowej.
Na czas trwania Biegu i krótko przed nim na wyznaczonej trasie (od Bramy Głównej ArcelorMittal Poland S.A., przez al. Solidarności, Plac Centralny, ul. gen. Wł. Andersa, ul. Ludźmierska, ul. Obrońców Krzyża do mety w bramie Technikum Gastronomicznego przy ul. Obrońców Krzyża) wprowadzone zostają, dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom i pieszym, pewne zmiany w ruchu drogowym.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe