"Ostatnie dni Putina". "Der Spiegel" wskazuje podobieństwa prezydenta Rosji do Hitlera

Na łamach niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" pojawił się komentarz red. Nikolausa Blome'a, który wskazał na liczne podobieństwa pomiędzy ostatnimi dniami Adolfa Hitlera, a działaniami podejmowanymi obecnie przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin / Wikipedia - Kremlin.ru/ CC BY-SA 4.0

„Z jednej strony jest strach potężnych przed najpotężniejszym. Nawet szef (rosyjskiego) wywiadu wytrząsnął z siebie odpowiedzi, gdy Putin zapytał go na początku wojny o plany dotyczące terenów okupowanych, które teraz – wbrew temu, co wówczas przedstawiano – są przecież anektowane. Wcześnie mówiono też, że wojsko prowadziło dwie różne statystyki dotyczące strat rosyjskich: jedną prawdziwą i jedną do wiadomości Putina, którego nie należało drażnić

– zauważa red. Blome, wskazując na podobieństwa działań z filmu o Adolfie Hitlerze pt. „Upadek”. Tych podobieństw jest jego zdaniem znacznie więcej. 

Putin sam wydaje rozkazy wojskowe i ingeruje w codzienne działania wojenne. Podobnie jak w przypadku Hitlera

– wskazał redaktor. W jego opinii ogłoszenie przez Putina mobilizacji wojskowej było "przegapieniem ostatniego możliwego wyjścia z sytuacji".

Jako osoba nigdy już nie może być częścią rosyjskiej, europejskiej lub międzynarodowej normalności. Dopóki Putin jest na stanowisku, nie będzie złagodzenia sankcji i nie będzie pokoju. Każdy w Rosji, kto chce jednego i drugiego, w pewnym momencie będzie musiał pokonać Putina. To się nazywa gra końcowa

– stwierdza Blome.

"Putin jest teraz szczególnie niebezpieczny"

Jako kolejne podobieństwo do Hitlera autor wskazuje wiarę obu dyktatorów w tzw. "wunderwaffe", czyli "cudowną broń, która odmieni losy wojny". 

W przypadku Putina jest to „taktyczna broń atomowa”, którą prezydent Rosji faktycznie dysponuje. „Władimir Putin mówi, że to wszystko »nie jest blefem«, ale poker to racjonalna gra. A użycie 'taktycznej' broni jądrowej nie byłoby racjonalne: jest wysoce wątpliwe, czy terytorium można podbić ofensywnie przy pomocy takiej broni, bo jakie wojsko miałoby potem wkroczyć na ten teren? I kto z ‘wyzwolonych' chciałby tam jeszcze mieszkać?

– pyta retorycznie redaktor i podkreśla, że za użycie broni jądrowej Putin stanąłby przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w Hadze, a jego dzisiejsi rzekomi sojusznicy – Chiny, Indie i Turcja – nie pozwoliliby Putinowi pozostać bezkarnym.

Władimir Putin jest teraz szczególnie niebezpieczny, ale mimo wszystko, jest jak obity bokser. Doświadczenie pokazuje, że obici bokserzy najczęściej są po przegranej stronie i szybko zostają znokautowani. Nie trzeba robić wiele, poza pozostawaniem na ringu i czekaniem

– podsumował red. Blome.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe