„Najlepsze modele gospodarczo-społeczne wykluwają się w dialogu”. Rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Solidarnością

– Najlepsze modele gospodarczo-społeczne wykluwają się w dialogu. Najlepsze gospodarki były o niego oparte. Nasz rząd jest jedynym rządem po 1989 roku, który solidarność ma wypisaną na swoich sztandarach. I to nie jest puste hasło, ale idea, którą realizujemy – powiedział Mateusz Morawiecki do przedstawicieli Solidarności. – My mamy w DNA działania na rzecz społeczeństwa – dodał premier.
 „Najlepsze modele gospodarczo-społeczne wykluwają się w dialogu”. Rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Solidarnością
/ fot. M. Żegliński

W Biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli NSZZ „S” z premierem RP Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu uczestniczą członkowie Prezydium KK NSZZ „S” z Piotrem Dudą oraz przewodniczący Regionów i Rad Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. Premierowi towarzyszy minister Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

– Po raz pierwszy w naszym Biurze KK NSZZ „S” na ul. Prostej witam Pana Premiera Mateusza Morawickiego oraz Pana Ministra Piotra Müllera. Najwyższa władza naszego związku to Krajowy Zjazd Delegatów. Ale dziś witam w ważnym gronie przewodniczących Regionów i Sekretariatów Branżowych, którzy zaszczycili nas na spotkaniu roboczym. Ostatnio spotkaliśmy się na podobnym roboczym spotkaniu w Gdańsku 7 sierpnia 2018 roku. Wówczas przebiliśmy mur mrożenia wskaźnika wynagrodzenia w finansach publicznych. Udało nam się wówczas otworzyć wrota szeroko – mówił, witając uczestników spotkania, Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

– Dziś sytuacja jest bardzo trudna. Spotykamy się w innych okolicznościach, w sprawie problemów pracowników, także bardzo ważnych dla premiera. Bardzo się cieszę, że możemy prowadzić ten dialog. Chciałbym podziękować za już, chodzi o trudne rozmowy dotyczące minimalnego wynagrodzenia na rok 2023. Cieszymy się, że większość propozycji zaproponowanych przez Solidarność została przyjęta. Przed nami bardzo ważne postulaty – dodał przewodniczący.

Dzisiejsze rozmowy dotyczą postulatów NSZZ „Solidarność”, sformułowanych podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S” w Zakopanem:

  • Systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników;
  • Zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych;
  • Przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

 

– Umówiliśmy się z panem premierem Morawieckim, że jeśli będą wątpliwości, to odbędziemy spotkanie w Warszawie z panem premierem, może nie całej Komisji Krajowej, ale szefów regionów i sekretariatów – mówił podczas posiedzenia Komisji Krajowej w Zakopanem Piotr Duda. Wówczas o sytuacji w kraju członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” rozmawiali z przedstawicielami rządu: Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska, Waldemarem Budą, ministrem rozwoju i technologii, Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciejem Małeckim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

– Rozmawialiśmy o sytuacji zakładów energochłonnych, które mogą z tygodnia na tydzień podjąć decyzję o likwidacji i upadłości. Dzisiaj pan minister Buda z minister Moskwą przedstawili program przyjęty na radzie ministrów. Dziękuję panu premierowi Morawieckiemu, że tak godna i reprezentatywna grupa ministrów była na posiedzeniu Komisji Krajowej. Rozmawialiśmy przez ponad cztery godziny. Rozmawialiśmy również o ochronie indywidualnych odbiorców – mówił wówczas Piotr Duda.

Dziś odbywa się kontynuacja tych rozmów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe