Prof. David Engels: ETPCz przyznał rację feministce, która w kościele symulowała aborcję Jezusa i oddała mocz przed ołtarzem

Niektórzy nadal uważają, że obecna Europa zachowała jeszcze choćby śladowe elementy tych chrześcijańskich wartości, które niegdyś inspirowały ojców założycieli zjednoczonej Europy. Niestety, mylą się dotkliwie, czego niedawno ponownie dowiódł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Witraż. Rozeta kościoła w Bratysławie Prof. David Engels: ETPCz przyznał rację feministce, która w kościele symulowała aborcję Jezusa  i oddała mocz przed ołtarzem
Witraż. Rozeta kościoła w Bratysławie / Pixabay.com

13 października 2022 r. ETPC uchylił wyrok francuskiego sądu z grudnia 2014 r., który ukarał grzywną i więzieniem radykalną feministkę Eloïse Bouton. W 2013 roku w Paryżu postanowiła ona „skrytykować” chrześcijańską ochronę życia, włamując się do katolickiego kościoła św. Magdaleny i podczas gdy zgromadzeni tam wierni śpiewali kolędy, stanęła przed ołtarzem z obnażonym biustem,  z koroną cierniową na głowie i niebieskim welonem, a następnie za pomocą dwóch kawałków wątroby wołowej zasymulowała aborcję Dzieciątka Jezus. Na koniec zaś oddała mocz na konsekrowaną podłogę.

 

Bouton skazana

Rok później Bouton została skazana przez francuski sąd na miesiąc więzienia (w zawieszeniu) i 2000 euro tytułem odszkodowania dla kościoła za „ekshibicjonizm seksualny”. Bouton zwróciła się więc do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, argumentując, że Republika Francuska naruszyła jej prawo do wolności wypowiedzi, a Trybunał uznał właśnie, że celem powódki nie był żaden tam ekshibicjonizm, lecz „przyczynienie się do publicznej debaty na temat praw kobiet”, czego francuski wymiar sprawiedliwości prawidłowo nie rozpoznał.  Tak więc mając na uwadze charakter i wagę przewinienia, „wyrok nałożony na kobietę był niewspółmierny  do uzasadnionych celów, jakie przyświecały powódce”. Tym sposobem Francja naruszyła wolność wypowiedzi pani Bouton i nakazano francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości nie tylko zwrócenie jej grzywny w wysokości 2 000 euro, ale także zasądzono 7 800 euro odszkodowania - na pokrycie kosztów sądowych i inne wydatki.

 

Islam pod ochroną

Co ciekawe, stanowisko Trybunału bywa zupełnie inne, gdy sprawa dotyczy islamu: w 2018 roku ten sam Europejski Trybunał Praw Człowieka utrzymał w mocy wyrok na austriackiego wykładowcę, który podczas seminarium na temat podstaw islamu oskarżył Mahometa o uprawianie seksu z jego dziewięcioletnią wówczas „żoną” Aishą, i nazwał to „pedofilią”. Sąd orzekł, że celem oskarżonego nie było obiektywne poinformowanie słuchaczy, lecz jedynie zasugerowanie, że Prorok Mahomet jest „niegodny czci”. I że może to jednak „spowodować uzasadnione oburzenie” wśród muzułmanów, a także „stanowi złośliwe pogwałcenie ducha tolerancji, który leży u podstaw społeczeństwa demokratycznego”. Ba, może nawet „zagrozić pokojowi religijnemu”.

Wszelkie dalsze komentarze na ten temat wydają się zbędne.

 

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe