Sensacja? Przeciek z Kremla? „Putin otrzymał warunki kapitulacji”

Rosyjski politolog Walerij Sołowiej poinformował brytyjskie media, że prezydent Rosji Władimir Putin otrzymał od Zachodu warunki kapitulacji. Wielu ekspertów wskazuje jednak, że cała sprawa może być elementem wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję.
Prezydent Rosji Władimir Putin Sensacja? Przeciek z Kremla? „Putin otrzymał warunki kapitulacji”
Prezydent Rosji Władimir Putin / Wikipedia - Council.gov.ru/ CC BY-SA 4.0

Prof. Walerij Sołowiej to były dziekan Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Powołując się na źródła na Kremlu, przekazał on brytyjskim mediom zaskakujące doniesienia dot. rzekomych warunków kapitulacji, jakie Władimir Putin miał otrzymać od Zachodu.

Kapitulacja miałaby oznaczać oddanie przez Rosję terenów zajętych podczas obecnej części wojny, ale też obszarów okupowanych od 2014 roku. Krym miałby pozostać w rękach Moskwy, a zdemilitaryzowany obszar miałby objąć pas terytoriów Białorusi, Rosji i Ukrainy oraz rejon Mołdawii. Kijów musiałby z kolei zrezygnować na kilka lat z prób dołączenia do NATO

– omawia treść warunków kapitulacji Wirtualna Polska. 

„Przeciek” dla rosyjskiej propagandy czy „balon próbny”?

Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa, prof. Daniela Boćkowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku, cała sprawa może być elementem wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję. Jego zdaniem takie warunki są na pewno nie do zaakceptowania przez Kreml, a ów „przeciek” może zostać niebawem wykorzystany przez rosyjskich propagandystów.

Prawdziwego celu [przecieku – red.] być może jeszcze nie znamy. Może chodzić o dalszą narrację „walki z całym Zachodem”. Wtedy propaganda Rosji przekaże: „Przegrywamy, ale walczymy nie tylko z Ukrainą, ale z całym NATO” albo „Zobaczcie: chcą rzucić matuszkę Rosiję na kolana”

– powiedział prof. Boćkowski.

Z kolei były polski ambasador Jerzy Marek Nowakowski nie wyklucza, że może to być tzw. balon próbny, a treść rzekomej kapitulacji można traktować jako „wyznaczenie maksymalnych granic oczekiwań ze strony państw Zachodu i Ukrainy”.

Wiadomo przecież, że wszyscy zastanawiają się nad warunkami pokoju. To jest zgrabny projekt, ale trochę fejkowy. W tym sensie, że nie sądzę, aby była to oficjalna propozycja wyższych rangą polityków państw zachodnich 

– podsumował Nowakowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe