Coraz goręcej na Kremlu? Nieoficjalnie: „Kucharz Putina” planuje założyć ruch patriotyczny

„Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, związany z najemniczą firmą wojskową tzw. grupą Wagnera, planuje założyć patriotyczny ruch konserwatywny, który w przyszłości może przekształcić się w partię” – pisze we wtorek rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na źródła.
Jewgienij Prigożyn z Władimirem Putinem Coraz goręcej na Kremlu? Nieoficjalnie: „Kucharz Putina” planuje założyć ruch patriotyczny
Jewgienij Prigożyn z Władimirem Putinem / Wikipedia - Government of the Russian Federation/ CC BY-SA 3.0

W ostatnich miesiącach Prigożyn coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej, słychać też jego wypowiedzi skierowane przeciwko "rosyjskim elitom" - zaznacza Meduza. Jak twierdzą zbliżone do Kremla źródła portalu, które znają Prigożyna, "antyelitarna retoryka" nie jest przypadkowa. Według nich Prigożyn myśli o utworzeniu "konserwatywnego ruchu", który następnie może przekształcić się w partię polityczną.

Patriotyzm, etatyzm, retoryka antyelitarna

Ruch, który ma postawić na "patriotyzm i etatyzm", będzie krytykować rosyjskich urzędników i biznesmenów - czytamy. Źródła podają, że taki pomysł przyszedł Prigożynowi do głowy po obserwacji działań grupy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, która ujawnia korupcję wśród rosyjskich elit.

Prigożyn planuje wykorzystywać retorykę antyelitarną i rewanżystowską: "będzie kultywowane poczucie zemsty za klęski wojenne" - pisze Meduza.

Źródła serwisu utrzymują, że po rozpoczęciu pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę Prigożyn jest w stałym kontakcie z Władimirem Putinem. Nie wiedzą jednak, czy biznesmen omawiał z prezydentem plany swojej politycznej kariery.

Ekspert komentuje

Rosyjski politolog Iwan Preobrażenski powiedział Meduzie, że Prigożyn może być popularny wśród zwolenników Władimira Żyrinowskiego, lidera nacjonalistycznej, prokremlowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), który zmarł wiosną tego roku. Był on znany z prowokacyjnych, antyzachodnich i nacjonalistycznych opinii oraz wystąpień.

Ekspert nie prognozuje dużego sukcesu w wyborach ewentualnego ruchu Prigożyna. Jednak - jak wskazuje - możliwe, że nie będzie mu to potrzebne. "Sytuacja w kraju zmierza raczej w kierunku tego, że władza zacznie być przejmowana siłą" - podsumował.

Z Prigożynem związana jest tzw. grupa Wagnera, czyli prywatna firma wojskowa, która jeszcze przed rozpoczęciem prowadzonej na pełną skalę inwazji Rosji na Ukrainę została obłożona sankcjami przez USA i Unię Europejską. Firmie najemniczej zarzuca się udział w trwającej od 2014 r. rosyjskiej agresji na ukraiński Donbas oraz "poważne łamanie praw człowieka" w miejscach takich jak Libia, Syria czy Republika Środkowoafrykańska. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe