„Polska może liczyć na wsparcie”. Przywódcy z całego świata składają ważne deklaracje

We wtorek po godz. 15:00 – jak przekazali przedstawiciele polskich władz – na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk rosyjskiej produkcji; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.
Francja
„Polska może liczyć na wsparcie Francji i naszą gotowość do pomocy w prowadzonych śledztwach” – napisał w środę na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.
„Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić naszą solidarność” – dodał Macron.
Stany Zjednoczone
Prezydent USA Joe Biden poinformował, że spotkał się z przywódcami G20 i NATO, aby omówić wybuch we wschodniej Polsce i zaoferował naszemu krajowi „pełne wsparcie i pomoc” w toczącym się śledztwie.
Szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił w rozmowie telefonicznej wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka o „żelaznym” zobowiązaniu USA do obrony Polski i gotowości do pomocy w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety w Przewodowie.
CZYTAJ WIĘCEJ: USA zapewnia o „żelaznym” zobowiązaniu do obrony Polski
Głosy z UE i NATO
„Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
„Jestem zaniepokojona doniesieniami o wybuchu w Polsce po zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta. Składam kondolencje i najmocniejsze przesłanie wsparcia i solidarności z Polską i naszymi ukraińskimi przyjaciółmi” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował o rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą i przekazał kondolencje. Podkreślił, że NATO monitoruje sytuację i ustala fakty.
Ukraina
Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z prezydentem Dudą. „Przekazałem kondolencje z powodu śmierci polskich obywateli w wyniku terroru rakietowego Rosji. Wymieniliśmy dostępne informacje i ustalamy wszystkie fakty. Ukraina, Polska, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją” – napisał.
Niemcy
„Moje myśli kieruję ku Polsce, naszemu bliskiemu sojusznikowi i sąsiadowi. Z uwagą śledzimy sytuację, pozostając w ścisłym kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami w NATO” – napisała po polsku na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
Czechy
Również władze Czech wyraziły solidarność z Polską. Premier Czech Petr Fiala napisał w mediach społecznościowych, że jeśli Polska potwierdzi, że na jej terytorium spadły rosyjskie rakiety, należy to uznać za dalszą eskalację ze strony Rosji.
„Zdecydowanie wspieramy naszego sojusznika z Unii Europejskiej i NATO” – dodał szef czeskiego rządu.
Kanada
„W tym trudnym czasie składam najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu” – napisał na Twitterze kanadyjski premier Justin Trudeau.
„Jestem informowany o najnowszych wydarzeniach w Polsce. Ściśle monitorujemy sytuację i jesteśmy w tej chwili w kontakcie z naszymi partnerami i sojusznikami” – dodał Trudeau.
Japonia
Japoński premier Fumio Kishida po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, które odbyło się w środę, oświadczył, że Japonia jest „bardzo zaniepokojona” i uważnie obserwuje rozwój sytuacji.
„Rozwój sytuacji na Ukrainie wpływa na istotę porządku międzynarodowego i jest nierozerwalnie związany ze sprawami bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Kishida, którego wypowiedz cytuje japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Słowacja
Premier Słowacji Eduard Heger napisał na Twitterze, że jego kraj jest zaniepokojony doniesieniami z Przewodowa.
„Skontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić solidarność i nasze pełne wsparcie” – dodał premier Słowacji.
Rumunia
Na swoim Twitterze prezydent Rumunii Klaus Iohannis napisał, że Rumunia w pełni solidaryzuje się z przyjaciółmi i sojusznikami w Polsce w związku z niepokojącymi wiadomościami dotyczącymi wybuchów na jej terytorium.
Swój wpis zakończył hasłem „Jesteśmy NATO”.
Holandia
„Jesteśmy zgodni, że w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić fakty dotyczące incydentu w Przewodowie; wiemy jednak na pewno, że do tego zdarzenia nie doszłoby, gdyby Rosja nie przeprowadziła we wtorek straszliwego ataku rakietowego na Ukrainę” – podkreślił w środę na Twitterze premier Holandii Mark Rutte.
„Wspieramy polskie śledztwo w sprawie eksplozji oraz kontynuujemy wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją” – dodał szef holenderskiego rządu.
Włochy
"Rozmawiałam z Mateuszem Morawieckim, by wyrazić solidarność z rządem i narodem polskim" - głosi tweet Meloni.
Włoska premier, uczestnicząca w szczycie G20 na Bali, dodała, że na marginesie szczytu spotyka się z sojusznikami z NATO, by "zweryfikować fakty i ocenić następne kroki".
"To potwierdzenie powagi i konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę" - stwierdziła Meloni