Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu / PAP/Rafał Guz

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej. 

Zebrani

W uroczystości brało udział ponad trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce na czele, kard. Kazimierz Nucz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze. 

Obecni byli także biskup senior Piotr Libera, biskup płocki w latach 2007-2022, biskup toruński Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej od 4 czerwca do 22 października, biskup senior z Płocka Roman A. Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. 

W ingresie uczestniczyli również przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich, w tym bp Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. 

Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, duchowni i świeccy z archidiecezji poznańskiej, diecezji płockiej oraz goście z zagranicy. 

Ingres

Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.00 procesją z Opactwa Pobenedyktyńskiego, przewodniczył jej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Nowy biskup płocki został powitany w drzwiach katedry przez bp. Mirosława Milewskiego, prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej. Po uroczystym wejściu, czyli ingresie do katedry płockiej, biskup płocki Szymon Stułkowski oraz towarzyszący mu nuncjusz apostolski krótko adorowali Najświętszy Sakrament w kaplicy. 

Liturgię rozpoczął nuncjusz apostolski. Ks. prał. dr Pavol Talapka, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka z dnia 22 października. Ojciec święty napisał w niej między innymi, że bp Stułkowski jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej „zasłynął zdolnościami pasterskimi, biegłością w zarządzaniu i odpowiednią pilnością”. Z tego powodu papież sądzi, że „z ufnym duchem może powierzyć mu nowe zadanie”.

„Roztropnie zatroszcz się, by umiłowane duchowieństwo i lud wspólnoty Tobie powierzonej, został poinformowany o treści Naszego listu, aby przyjąć Cię jako ojca i pasterza oraz by dla dobra Kościoła życzliwie i owocnie współpracować z nowym kierownikiem życia duchowego” – przeczytać ks. Pavol Talapka w bulli papieskiej.

Dokument papieski kończy się zapewnieniem o gorliwej modlitwie, by nowego biskupa płockiego „wspomagała (…) Najświętsza Panna Maryja wniebowzięta wespół ze świętym Stanisławem Kostką, świętym Stanisławem, biskupem i męczennikiem, świętą Faustyną Kowalską, błogosławionymi męczennikami Antonim Julianem i Leonem oraz ze świętym Szymonem Apostołem. Wspierany ich wstawiennictwem idź odważnie, w mocy i świetle Ducha Świętego i głoś dla zbawienia wiecznego dusz wszystkie słowa życia, które Pan by Ci polecił (por. Jr 1,7)” – życzył papież Franciszek.

Nowemu biskupowi płockiemu pastorał jako symbol władzy pasterskiej przekazał nuncjusz apostolski. Jest to pastorał z 1938 roku, należący do bp. Adolfa Szelążka, który był biskupem pomocniczym w Płocku w latach 1918-1925, a potem biskupem diecezjalnym w Łucku na Wołyniu. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD, deportowany do Polski w 1946 roku, zmarł w 1950 roku. Na historycznym pastorale znajdują się symbole: katedry, czterech ewangelistów oraz wizerunek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której bp Szelążek był gorliwym czcicielem. 

Bp Stułkowski zajął miejsce na katedrze biskupów płockich, jako nowy pasterz kościoła na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku swojemu nowemu pasterzowi. W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji płockiej. 

Herb

W herbie bp. Stułkowskiego znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła) oraz korona złota, nad która znajduje się gwiazda – jedno z godeł herbowych Kapituły Katedralnej Płockiej, z herbu nadanego jej przez cesarza Maksymiliana I Habsburga w 1518 roku. 

Korona symbolizuje św. Zygmunta – króla Burgundii oraz męczennika, patrona miasta Płocka, którego relikwie znajdowały się w płockiej katedrze. Pojedyncza gwiazda symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, zwiastującą narodziny Jezusa (korona z gwiazdą w nawiązaniu do historycznego herbu widnieje także na współczesnym herbie diecezji płockiej). Pod herbem znajduje się hasło posługi biskupiej „Nazwałem was przyjaciółmi” (J 15,15). 

Liturgii towarzyszą symbole związane z dziedzictwem Kościoła na Mazowszu: kielich ufundowany przez księcia mazowieckiego Konrada (I poł. XIII w.), herma św. Zygmunta, patrona miasta Płocka (XIV w.), relikwiarz drzewa Krzyża św., relikwiarz św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej, do której należy diecezja płocka, relikwiarz św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej. 

Śpiewy podczas Mszy św. ingresowej wykonuje utytułowany płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Muzycznie uświetnia ją też kwintet Canzona. 

Bp Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy w archidiecezji poznańskiej. Ochrzczony został 5 marca 1961 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cerekwicy k. Poznania. W roku 1980 ukończył VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w katedrze poznańskiej. 

Ks. Stułkowski był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Konarzewie (1986-1988) i w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (1988-1993). W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Wiedeńskim, rozprawę doktorską napisał pod kierunkiem ks. prof. Paula M. Zulehnera. W tym czasie był też wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego w Wiedniu. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej ks. Szymon Stułkowski pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika „Katecheta”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej. Był kanonikiem gremialnym Metropolitalnej Kapituły Katedralnej w Poznaniu.

W latach 2006-2016 ks. Stułkowski był sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, gdzie współtworzył program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Był współorganizatorem Pierwszego Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich. Przynależy do Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Szczególnie bliska jest mu działalność na polu misjologicznym. Od roku 2006 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki. W latach 2016-2019 ks. dr Szymon Stułkowski był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

24 maja 2019 r. Ojciec święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Stanisława Gądeckiego 9 czerwca 2019 r. w katedrze poznańskiej. Hasłem posługi biskupiej są słowa „Vos autem dixi amicos” („Nazwałem was przyjaciółmi” J 15,15). W herbie biskupim znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła).

W latach 2019-2022 bp Szymon Stułkowski był w archidiecezji poznańskiej Wikariuszem Generalnym, należał do Rady Kapłańskiej, Rady Formacji Kapłańskiej. Był przewodniczącym wydziału duszpasterstw: ogólnego i specjalistycznego Kurii Metropolitalnej oraz przewodniczył Referatowi Katechetycznemu. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Misji oraz Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

Dnia 22 października 2022 r. Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Szymona Stułkowskiego biskupem płockim. Jako biskup płocki zastąpi bp. Piotra Liberę, który 4 czerwca 2022 r., po 15-letniej posłudze w Kościele płockim, z powodów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. Od 4 czerwca do 21 października 2022 r. funkcję administratora apostolskiego diecezji płockiej pełnił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

eg / Płock


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu / PAP/Rafał Guz

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej. 

Zebrani

W uroczystości brało udział ponad trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce na czele, kard. Kazimierz Nucz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze. 

Obecni byli także biskup senior Piotr Libera, biskup płocki w latach 2007-2022, biskup toruński Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej od 4 czerwca do 22 października, biskup senior z Płocka Roman A. Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. 

W ingresie uczestniczyli również przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich, w tym bp Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. 

Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, duchowni i świeccy z archidiecezji poznańskiej, diecezji płockiej oraz goście z zagranicy. 

Ingres

Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.00 procesją z Opactwa Pobenedyktyńskiego, przewodniczył jej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Nowy biskup płocki został powitany w drzwiach katedry przez bp. Mirosława Milewskiego, prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej. Po uroczystym wejściu, czyli ingresie do katedry płockiej, biskup płocki Szymon Stułkowski oraz towarzyszący mu nuncjusz apostolski krótko adorowali Najświętszy Sakrament w kaplicy. 

Liturgię rozpoczął nuncjusz apostolski. Ks. prał. dr Pavol Talapka, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka z dnia 22 października. Ojciec święty napisał w niej między innymi, że bp Stułkowski jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej „zasłynął zdolnościami pasterskimi, biegłością w zarządzaniu i odpowiednią pilnością”. Z tego powodu papież sądzi, że „z ufnym duchem może powierzyć mu nowe zadanie”.

„Roztropnie zatroszcz się, by umiłowane duchowieństwo i lud wspólnoty Tobie powierzonej, został poinformowany o treści Naszego listu, aby przyjąć Cię jako ojca i pasterza oraz by dla dobra Kościoła życzliwie i owocnie współpracować z nowym kierownikiem życia duchowego” – przeczytać ks. Pavol Talapka w bulli papieskiej.

Dokument papieski kończy się zapewnieniem o gorliwej modlitwie, by nowego biskupa płockiego „wspomagała (…) Najświętsza Panna Maryja wniebowzięta wespół ze świętym Stanisławem Kostką, świętym Stanisławem, biskupem i męczennikiem, świętą Faustyną Kowalską, błogosławionymi męczennikami Antonim Julianem i Leonem oraz ze świętym Szymonem Apostołem. Wspierany ich wstawiennictwem idź odważnie, w mocy i świetle Ducha Świętego i głoś dla zbawienia wiecznego dusz wszystkie słowa życia, które Pan by Ci polecił (por. Jr 1,7)” – życzył papież Franciszek.

Nowemu biskupowi płockiemu pastorał jako symbol władzy pasterskiej przekazał nuncjusz apostolski. Jest to pastorał z 1938 roku, należący do bp. Adolfa Szelążka, który był biskupem pomocniczym w Płocku w latach 1918-1925, a potem biskupem diecezjalnym w Łucku na Wołyniu. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD, deportowany do Polski w 1946 roku, zmarł w 1950 roku. Na historycznym pastorale znajdują się symbole: katedry, czterech ewangelistów oraz wizerunek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której bp Szelążek był gorliwym czcicielem. 

Bp Stułkowski zajął miejsce na katedrze biskupów płockich, jako nowy pasterz kościoła na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku swojemu nowemu pasterzowi. W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji płockiej. 

Herb

W herbie bp. Stułkowskiego znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła) oraz korona złota, nad która znajduje się gwiazda – jedno z godeł herbowych Kapituły Katedralnej Płockiej, z herbu nadanego jej przez cesarza Maksymiliana I Habsburga w 1518 roku. 

Korona symbolizuje św. Zygmunta – króla Burgundii oraz męczennika, patrona miasta Płocka, którego relikwie znajdowały się w płockiej katedrze. Pojedyncza gwiazda symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, zwiastującą narodziny Jezusa (korona z gwiazdą w nawiązaniu do historycznego herbu widnieje także na współczesnym herbie diecezji płockiej). Pod herbem znajduje się hasło posługi biskupiej „Nazwałem was przyjaciółmi” (J 15,15). 

Liturgii towarzyszą symbole związane z dziedzictwem Kościoła na Mazowszu: kielich ufundowany przez księcia mazowieckiego Konrada (I poł. XIII w.), herma św. Zygmunta, patrona miasta Płocka (XIV w.), relikwiarz drzewa Krzyża św., relikwiarz św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej, do której należy diecezja płocka, relikwiarz św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej. 

Śpiewy podczas Mszy św. ingresowej wykonuje utytułowany płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Muzycznie uświetnia ją też kwintet Canzona. 

Bp Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy w archidiecezji poznańskiej. Ochrzczony został 5 marca 1961 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cerekwicy k. Poznania. W roku 1980 ukończył VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w katedrze poznańskiej. 

Ks. Stułkowski był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Konarzewie (1986-1988) i w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (1988-1993). W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Wiedeńskim, rozprawę doktorską napisał pod kierunkiem ks. prof. Paula M. Zulehnera. W tym czasie był też wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego w Wiedniu. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej ks. Szymon Stułkowski pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika „Katecheta”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej. Był kanonikiem gremialnym Metropolitalnej Kapituły Katedralnej w Poznaniu.

W latach 2006-2016 ks. Stułkowski był sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, gdzie współtworzył program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Był współorganizatorem Pierwszego Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich. Przynależy do Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Szczególnie bliska jest mu działalność na polu misjologicznym. Od roku 2006 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki. W latach 2016-2019 ks. dr Szymon Stułkowski był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

24 maja 2019 r. Ojciec święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Stanisława Gądeckiego 9 czerwca 2019 r. w katedrze poznańskiej. Hasłem posługi biskupiej są słowa „Vos autem dixi amicos” („Nazwałem was przyjaciółmi” J 15,15). W herbie biskupim znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła).

W latach 2019-2022 bp Szymon Stułkowski był w archidiecezji poznańskiej Wikariuszem Generalnym, należał do Rady Kapłańskiej, Rady Formacji Kapłańskiej. Był przewodniczącym wydziału duszpasterstw: ogólnego i specjalistycznego Kurii Metropolitalnej oraz przewodniczył Referatowi Katechetycznemu. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Misji oraz Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

Dnia 22 października 2022 r. Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Szymona Stułkowskiego biskupem płockim. Jako biskup płocki zastąpi bp. Piotra Liberę, który 4 czerwca 2022 r., po 15-letniej posłudze w Kościele płockim, z powodów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. Od 4 czerwca do 21 października 2022 r. funkcję administratora apostolskiego diecezji płockiej pełnił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

eg / Płock



 

Polecane
Emerytury
Stażowe