Mariusz Błaszczak: Do Polski trafią setki tysięcy sztuk najlepszej na świecie amunicji

– Jestem dumny z zamówienia najlepszej na świecie amunicji w setkach tysięcy sztuk. Amunicji, której nie oprze się żaden pancerz, oprócz pancerza Abramsa – powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Polska Metropolia Warszawska”.
 Mariusz Błaszczak: Do Polski trafią setki tysięcy sztuk najlepszej na świecie amunicji
/ Maciej Nędzyński/CO MON

W poniedziałkowym wydaniu gazety „Polska Metropolia Warszawska” został opublikowany wywiad z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, który był pytany m.in. o to, czy potwierdza, że rzeczywiście Polska prosiła Niemcy o poufność w negocjacjach na temat przeniesienia baterii Patriot z Niemiec do naszego kraju i czy Berlin tę poufność złamał.

„Niepokoi mnie, że opozycja w Polsce bierze stronę niemiecką zamiast polskiej”

– Mogę to potwierdzić. Zresztą dowody były publikowane w niemieckich mediach. Mnie niepokoi tylko to, że opozycja w Polsce bierze stronę niemiecką zamiast polskiej, ale to też nic dziwnego. Niepokoi mnie to dlatego, że przy naszej granicy wschodniej jest wojna i spodziewałbym się, że opozycja będzie – szczególnie w tej dziedzinie, która dotyczy bezpieczeństwa, obronności – wspierać rząd, ale tak nie jest – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej.

Przypomniał, że podczas ostatniego posiedzenia Sejmu argumentował, dlaczego Patrioty bardziej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie. Dodał, że rakieta, która 15 listopada uderzyła w polskie terytorium, w wyniku czego zginęło dwóch polskich obywateli, nad Polską leciała tylko kilka sekund.

– To jest zbyt krótki czas, żeby można było temu przeciwdziałać, więc zapewnienie bezpieczeństwa na zachodniej Ukrainie oznacza zapewnienie bezpieczeństwa we wschodniej Polsce – powiedział Błaszczak.

Zakup „najlepszej amunicji na świecie”

Wicepremier mówił także o zamówieniach, jakich rząd dokonuje na rzecz polskiej armii. Wspomniał m.in. o zakupach amunicji. – Jestem dumny z zamówienia amunicji i to nie w śladowych ilościach, tyko w setkach tysięcy sztuk amunicji najlepszej na świecie. Amunicji, której nie oprze się żaden pancerz, oprócz pancerza Abramsa, ale będzie to amunicja wykorzystywana przez Abramsy – powiedział Błaszczak. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe