Sondaż. Tusk zjednoczy opozycję? Wyborcy odpowiedzieli

Czy Donaldowi Tuskowi uda się zjednoczyć opozycję? W najnowszym sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM ankietowanym zadano pytanie: "Czy partie opozycyjne powinny wystartować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych jako jedna lista wyborcza?".
Donald Tusk Sondaż. Tusk zjednoczy opozycję? Wyborcy odpowiedzieli
Donald Tusk / Donald Tusk / Flickr/Nikolay Doychinov (EU2018BG)/CC BY 2.0

Do wyborów parlamentarnych zostało jeszcze wiele miesięcy, jednak politycy opozycji wciąż mają problemy, z dogadaniem się ze sobą. Niedawno media informowały, że były premier Donald Tusk ma już dosyć czekania na deklaracje innych liderów. Wyjaśniał, że przeciągająca się w nieskończoność niepewność będzie miała swoje negatywne konsekwencje w Platformie.

Jak odpowiadali wyborcy?

Okazuje się, że w najnowszym sondażu wspólną listę popiera 53,1 proc. ankietowanych, z czego 25,2 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 27,9 proc. "raczej tak".

Przeciwko temu rozwiązaniu jest 31,1 proc. badanych, z czego 18,9 proc. wskazało odpowiedź "raczej nie", a 12,1 proc. "zdecydowanie nie".

15,9 proc. respondentów wybrało opcję "nie mam zdania"

W innym sondażu, tym razem firmy Social Changes, wyborcy wykazali się większym sceptycyzmem odnośnie możliwości stworzenia wspólnej listy opozycji.

"Czy według Pani/Pana Donaldowi Tuskowi uda się doprowadzić do wspólnego startu opozycji z jednej listy w najbliższych wyborach parlamentarnych w Polsce?" - takie pytanie zadano ankietowanym jeszcze w listopadzie.

Twierdząco wówczas odpowiedziało 24 proc. badanych, z tego 6 proc. "zdecydowanie" oraz 18 proc. "raczej". Nawet 50 proc. badanych twierdziło, że Tuskowi nie uda się zjednoczyć opozycji przed wyborami. Tu "zdecydowanie nie" wskazało 19 proc., a "raczej nie" 31 proc. 26 proc. uczestników wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM przeprowadzono 16-18.12.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe