REKLAMA

Romuald Szeremietiew: Nie wystarczy mieć rację. Reformy trzeba umieć mądrze i skutecznie przeprowadzić

Przed laty byłem ministrem w rządzie, który usiłował przeprowadzić lustrację. Wywołało to opór ludzi obawiających się ujawnienia ich powiązań z komunistyczną bezpieką. Rząd został obalony, władze przejęli ci, którzy bali się lustracji. Na wiele lat archiwa z dokumentami ubeckimi znalazły się w ich dyspozycji, lustracji do dziś skutecznie nie przeprowadzono. 
 Romuald Szeremietiew: Nie wystarczy mieć rację. Reformy trzeba umieć mądrze i skutecznie przeprowadzić
/ screen YT

Dobre chęci to za mało. 

Każdy rozsądny człowiek wie, że nie wystarczy mieć rację, wskazywać co jest potrzebne i słuszne, trzeba to jeszcze umieć mądrze i skutecznie przeprowadzić. Niestety bywa tak, że wdrażanie potrzebnych reform jest nieudolne i reformatorzy przegrywają. Skutek jaki chce osiągnąć reformator bywa odwrotny od zamierzonego – nieudolne reformowanie bowiem sprawia, że bywa gorzej niż było. Przed laty byłem ministrem w rządzie, który usiłował przeprowadzić lustrację. Wywołało to opór ludzi obawiających się ujawnienia ich powiązań z komunistyczną bezpieką. Rząd został obalony, władze przejęli ci, którzy bali się lustracji. Na wiele lat archiwa z dokumentami ubeckimi znalazły się w ich dyspozycji, lustracji do dziś skutecznie nie przeprowadzono. 

To dlatego też mamy powiedzenie, że droga do piekła jest brukowana dobrymi chęciami. 

W sytuacjach ekstremalnych, w warunkach niewoli, w czasie wojny, ludzie podejmują działania ryzykując życiem, świadomi, że narażają się na przegraną. Ale nawet wtedy starają się, aby to co robią było dobrze przygotowane i przeprowadzone. W warunkach pokojowych, działając we własnym państwie, to nie heroizm i bezkompromisowość „walczącego” o słuszną sprawę, ale właściwe przygotowanie, zgromadzenie sił i mądre postępowanie powinny dominować.

Funkcjonuje anegdota o malarzu z przełomu XIX-XX wieku Janie Styce. Malarza szczególnie zajmowały sceny religijne; w 1896 roku stworzył panoramę „Golgota” , zwaną też „The Crucifixion” – Ukrzyżowanie, uznawaną za największy obraz o tematyce religijnej na świecie - znajduje się w Forest Lawn Memorial Park, Glendale, koło Los Angeles w Kalifornii. 

Styka pewnego razu zaczął malować wizerunek Matki Boskiej i wtedy usłyszał: "Styka, ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze".

Romuald Szeremietiew


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura