Polska ma likwidować kopalnie. Niemcy likwidują wioski pod kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego

O sprawie informuje niemiecki nadawca publiczny ZDF Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak czytamy, we wsi Lützerath ma być wydobywany węgiel brunatny, na skutek czego wioska musiała zostać ewakuowana. Większość budynków mieszkalnych zostało już opuszczonych przez mieszkańców; w ich miejsce wprowadzili się aktywiści ekologiczni, którzy protestami usiłują zablokować decyzje władz.
Akcja policji już na początku roku
Według planów policji, okupowana przez aktywistów wioska Lützerath zostanie prawdopodobnie „oczyszczona” na początku 2023 roku. Rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii przekazał, że konkretna decyzja zapadnie po otrzymaniu z gminy wniosku egzekucyjnego. Wszystko wskazuje na to, że policja przeprowadzi jedną, dużą akcję, która ma ostatecznie zakończyć protesty ekologów w okolicy.
Decyzja rządu krajowego, by pozwolić na wydobycie ogromnych dodatkowych złóż węgla brunatnego w Zagłębiu Węglowym w Rhen, torpeduje przestrzeganie celów klimatycznych
– skomentował Sascha Wagner, rzecznik lewicy w NRW.
Na początku października kierowane przez zielonych ministerstwa gospodarki w rządzie federalnym i Nadrenii Północnej-Westfalii porozumiały się z koncernem energetycznym RWE w sprawie przyspieszonego do 2030 roku wycofania węgla z obszaru górniczego w Nadrenii. Obiecano zachowanie pięciu wsi w zagłębiu węglowym, którym wcześniej groziło przesiedlenie – Keyenberg, Kuckum, Oberwestrich, Unterwestrich, Berverath. Mniej łaskawy los spotkał jednak Lützerath, która ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.