Polska ma likwidować kopalnie. Niemcy likwidują wioski pod kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego

Wioska Lützerath w Nadrenii Północnej-Westfalii ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i najprawdopodobniej zostanie „oczyszczona” już w przyszłym tygodniu. Aktywiści ekologiczni próbują temu zapobiec i ustawili barykady.
 Polska ma likwidować kopalnie. Niemcy likwidują wioski pod kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego
/ screen video Twitter

O sprawie informuje niemiecki nadawca publiczny ZDF Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak czytamy, we wsi Lützerath ma być wydobywany węgiel brunatny, na skutek czego wioska musiała zostać ewakuowana. Większość budynków mieszkalnych zostało już opuszczonych przez mieszkańców; w ich miejsce wprowadzili się aktywiści ekologiczni, którzy protestami usiłują zablokować decyzje władz.

Akcja policji już na początku roku

Według planów policji, okupowana przez aktywistów wioska Lützerath zostanie prawdopodobnie „oczyszczona” na początku 2023 roku. Rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii przekazał, że konkretna decyzja zapadnie po otrzymaniu z gminy wniosku egzekucyjnego. Wszystko wskazuje na to, że policja przeprowadzi jedną, dużą akcję, która ma ostatecznie zakończyć protesty ekologów w okolicy.

Decyzja rządu krajowego, by pozwolić na wydobycie ogromnych dodatkowych złóż węgla brunatnego w Zagłębiu Węglowym w Rhen, torpeduje przestrzeganie celów klimatycznych 

– skomentował Sascha Wagner, rzecznik lewicy w NRW. 

Na początku października kierowane przez zielonych ministerstwa gospodarki w rządzie federalnym i Nadrenii Północnej-Westfalii porozumiały się z koncernem energetycznym RWE w sprawie przyspieszonego do 2030 roku wycofania węgla z obszaru górniczego w Nadrenii. Obiecano zachowanie pięciu wsi w zagłębiu węglowym, którym wcześniej groziło przesiedlenie – Keyenberg, Kuckum, Oberwestrich, Unterwestrich, Berverath. Mniej łaskawy los spotkał jednak Lützerath, która ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach Wiadomości
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym przejdzie w najbliższych siedmiu dniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Dodał, że nie wie jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta ws. tych przepisów.

Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN Wiadomości
Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN

Nie tak dawno Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej popularny program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. Poproszony o ocenę pracy Rozenek w śniadaniówce został Edward Miszczak.

USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada Wiadomości
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada

– Doniesienia szwajcarskiego dziennika „Neue Zuercher Zeitung” o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe – powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci – uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni… Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry’ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe