Rosja: Nie żyje były przewodniczący rosyjskiego parlamentu

Jak podają rosyjskie agencje informacyjne, nie żyje Rusłan Chasbułatow, były przewodniczący rosyjskiego parlamentu. Mężczyzna zmarł w wieku 80 lat w swoim domu pod Moskwą.
Moskwa, Budynek Dumy Państwowej Rosja: Nie żyje były przewodniczący rosyjskiego parlamentu
Moskwa, Budynek Dumy Państwowej / Wikipedia - D. Iwanow / CC BY-SA 4.0

Informację przekazał we wtorek Szamsail Saralijew, deputowany Dumy Państwowej z Czeczenii.

„Rusłan Chasbułatow odszedł w swoim wiejskim domu pod Moskwą” – przekazał polityk. 

Chasbułatow był jedną z kluczowych postaci kryzysu konstytucyjnego w Rosji w 1993 roku

Rusłan Chasbułatow urodził się w Groznym w Czeczenii 22 listopada 1942 roku. W latach 1991–1993 pełnił funkcję przewodniczącego parlamentu, zachowując tę funkcję mimo upadku ZSRR. W ostatnich latach przewodniczył Katedrze Ekonomii Światowej na Rosyjskim Uniwersytecie Ekonomicznym im. Plechanowa. Od 2009 roku kierował laboratorium naukowym na tej uczelni. 

Chasbułatow był jedną z kluczowych postaci w czasie kryzysu konstytucyjnego w Rosji w 1993 roku, który zakończył się ostrzałem parlamentu przez czołgi. (…) Pod koniec września 1993 roku Jelcyn ogłosił rozwiązanie parlamentu. Chasbułatow w odpowiedzi ogłosił nieważność tego środka i powołał własnego pełniącego obowiązki prezydenta. (…) Po krwawych starciach między zwolennikami i przeciwnikami Jelcyna w Moskwie wojska rosyjskie ostrzelały budynek Białego Domu, rosyjskiego parlamentu, podpalając górne piętra, a następnie go zajęły. Jelcyn szybko potem przystąpił do umocnienia swojej władzy serią dekretów, cementując prezydencką formę rządów

– przypomina TVN24. Chasbułatow wraz ze współpracownikami zostali aresztowani i oskarżeni o zorganizowanie masowych zamieszek, ale parlament udzielił im amnestii po kilku miesiącach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe