Przeprowadzono symulację ataku Chin na Tajwan. Zobacz, kto wygrał

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie 9 stycznia o g. 20 opublikuje specjalny raport dot. potencjalnego konfliktu zbrojnego na Tajwanie. Eksperci przygotowali 24 różne scenariusze walk, które mogłyby odbyć się w razie chińskiej inwazji.
Ćwiczenia amerykańskich sił zbrojnych Przeprowadzono symulację ataku Chin na Tajwan. Zobacz, kto wygrał
Ćwiczenia amerykańskich sił zbrojnych / Flickr/Official U.S. Navy Page/CC BY 2.0

To, co kiedyś było nie do pomyślenia – bezpośredni konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – stało się obecnie powszechną dyskusją w środowisku bezpieczeństwa narodowego. Chociaż chińskie plany są niejasne, inwazja militarna nie jest wykluczona i stanowiłaby najgroźniejsze rozwiązanie chińskiego „problemu tajwańskiego”

– piszą analitycy CSIS. Poinformowano, że w ramach projektu opracowano grę wojenną, która modeluje chińską inwazję na Tajwan w 2026 roku i przeprowadzono ją 24 razy w różnych scenariuszach. W większości scenariuszy Tajwan przetrwał jako autonomiczny podmiot, jednak straty Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Japonii były duże.

Spostrzeżenia z 24 symulacji gry obejmowały podatność okrętów nawodnych, ogromne straty samolotów koalicji na ziemi, skuteczność pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu, krytyczne znaczenie tajwańskich sił lądowych oraz potrzebę dostępu do baz operacyjnych w Japonii. W oparciu o te spostrzeżenia projekt przedstawia szereg rekomendacji mających na celu wzmocnienie odstraszania

– podsumowują analitycy. Pełen raport ma zostać opublikowany w poniedziałek 9 stycznia o godzinie 20-tej.

Ekspert komentuje

Warto śledzić. Najlepsza jak do tej pory symulacja ataku ChRL na Taiwan + obrona przez USA i Japonię

– komentuje na Twitterze ekspert ds. wojskowości Jarosław Wolski.

Wynik: ChRL przegrywa, król jest jeden: USA ale nie jest to wygrana bez strat - wprost przeciwnie. Polecam piewcom tez o potędze ChRL/słabości USA [pisownia oryginalna]

– podsumował Jarosław Wolski.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zdaję sobie sprawę... Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
"Zdaję sobie sprawę..." Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe