[Nasz Patronat] Premiera książki „Odnawialne źródła władzy”

Robert Zawadzki wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym swojej książce „Odnawialne źródła władzy”. Dziennikarz TV Trwam przedstawił się czytelnikom jako przenikliwy znawca kwestii energetyki we współczesnym świecie.
Robert Zawadzki podczas premiery książki
Robert Zawadzki podczas premiery książki "Odnawialne źródła władzy" / materiały organizatora

W oficjalnej premierze książki wydawnictwa Fronda poza autorem wzięli udział m.in.: Cezary Krysztopa – redaktor naczelny portalu Tysol.pl, Stefan Traczyk – przewodniczący Instytutu Debat o Środowisku, a także Marek Lachowicz – analityk rynku energetycznego. Spotkanie w Świetlicy Wolności w Warszawie poprowadziła Magdalena Teodorowicz.

Energetyka jest bardzo ważnym komponentem wojny hybrydowej. Mamy wojnę w powietrzu, na lądzie, w wodzie i w cyberprzestrzeni. Ale także w energetyce. Kto włada tą dziedziną, może narzucić komuś swoje zdanie

– wskazał Robert Zawadzki na samym wstępie panelu.

„Odnawialne źródła władzy” to próba przybliżenia czytelnikowi zagadnień związanych z energią czerpaną ze źródeł tradycyjnych oraz odnawialnych. Autor dokonuje szczegółowej wiwisekcji intratnego biznesu OZE i wskazuje, komu zależy na tzw. zielonej transformacji. 

Zawadzki to ekonomista oraz dziennikarz Telewizji Trwam z kilkuletnim doświadczeniem. Jest także publicystą portali Tysol.pl i DoRzeczy.pl, które udzieliły patronatu jego książce. Ostatnie lata pracy zawodowej poświęcił na dogłębne przestudiowanie tego, co dla znacznej części społeczeństwa wciąż pozostaje tajemnicą. Jego dokumenty o tematyce klimatyczno-energetycznej oraz geopolitycznej to lektura obowiązkowa dla każdego przeciwnika ekoszaleństwa, zachodniego konsumpcjonizmu i Zielonego Ładu. Autor nie ukrywa, że wielką inspirację czerpał z dorobku i osiągnięć byłego, zmarłego już ministra środowiska prof. Jana Szyszko.

Głównym powodem do napisania tej książki jest oczywiście troska o polską suwerenność energetyczną. Wiele się ostatnio mówi o polskiej suwerenności. Widzimy, że energetyka jest bardzo ważnym sektorem w dziedzinie naszego życia. Postanowiłem tę książkę napisać, żeby wyjaśnić ludziom, czym to naprawdę jest. Myślę, że wojna wielu ludziom uświadomiła, że energetyka jest czymś ważnym, ale też myślę, że uświadomiła to elitom europejskim. Stąd ten tytuł: „Odnawialne źródła władzy”. Tytuł jest prowokujący, jest mocny i ma rozpocząć debatę na temat tego, że bardzo często różne źródła energii są również zagrożone militarnie

– opowiadał podczas panelu Robert Zawadzki.

Zagrożenie ze strony Rosji i Unii Europejskiej

W „Odnawialnych źródłach władzy” Zawadzki wskazuje na zażyłość europejskich polityków (zwłaszcza z Niemiec) z potężnym koncernem Gazprom. Gigant powiązany z Kremlem prowadzi wojnę z Zachodem właśnie dzięki szantażom paliwowym. W czasie debaty ten wątek rozwinął redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa, zauważając, że obecna wojna na Ukrainie jedynie wstrzymała niemiecko-rosyjską współpracę, ale nie przerwała jej na dobre.

Mam wrażenie, że jest budowana taka rękawiczka po stronie Unii Europejskiej, po stronie Niemiec, która czeka na nową rękę ze strony rosyjskiej. I oto za jakiś czas koncepcja, którą dosyć otwarcie przedstawiano już przed wojną, budowy wspólnej przestrzeni gospodarczo-politycznej od Władywostoku po Lizbonę, wróci znowu na wokandę, kiedy tylko pojawi się odpowiedni pretekst, może będzie się inaczej nazywała, ale przecież to jest ta sama koncepcja, którą Niemcy forsują od czasów Bismarcka

– ostrzegał Krysztopa.

Dziennikarz Robert Zawadzki w swojej publikacji opisał m.in. działanie systemu EU-ETS, czyli opłat narzuconych państwom członkowskim Unii Europejskiej za emisję dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia jest także Europejski Zielony Ład, który w ocenie autora może doprowadzić do likwidacji polskiego rolnictwa. Kto wyraził zgodę na taką politykę? Oczywiście nie kto inny jak były premier z Platformy Obywatelskiej.

Największe zagrożenie związane z polityką klimatyczną to parapodatek EU ETS. Widzimy, jakie są ceny prądu. Pierwszą osobą, która alarmowała, był śp. profesor Jan Szyszko. Wypowiedział takie bardzo celne słowa, że Donald Tusk, zgadzając się na wprowadzenie tego w życie, jest albo osobą niekompetentną, albo osobą, która działa na niekorzyść polskiej racji stanu

– przypomniał Zawadzki.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych - podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat

W styczniu i w lutym we Francji były i będą organizowane przez centrale związkowe protesty związane z proponowaną przez rząd ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, czyli o 2 lata. Jak będzie w Polsce, kiedy PO chce wiek emerytalny podnieść o 7 lat?

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów” Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów”

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe