Piotr Duda o emeryturach stażowych: Jeżeli nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach

– Jeżeli emerytury stażowe nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych. PiSu nie stać na to, żeby te wybory przegrać. Jeśli chcą mówić o tym, że są wiarygodni to muszą usiąść i prowadzić dialog z nami na komisji sejmowej – mówił Piotr Duda, szef “S” na antenie TVP3 Kraków.
 Piotr Duda o emeryturach stażowych: Jeżeli nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach
/ fot. screen TVP3 Kraków

W czwartek 19 stycznia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda był gościem programu “Tematy dnia” w TVP3 Kraków. 

Szef “S” pytany był o to, czy jest zwolennikiem wyższych podatków dla najbogatszych. 

– Zgadzam się z tym, kto więcej zarabia powinien płacić większe podatki, czyli dzielić się tym dobrem, które zostało przez nich wypracowane. Tak jak zawsze “S” mówi - i mówiliśmy to każdemu rządowi- że powinien być większy próg dla tych którzy zarabiają najwięcej. Dziwię się tym, którzy dużo zarabiają a chcą płacić mniej podatków. Ja uważam osobiście, że powinien być także trzeci próg. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że Ci którzy zarabiają najmniej płacą 12 proc. A tak faktycznie kwota wolna, która wpisaliśmy z prezydentem Dudą do naszej umowy programowej została zwiększona do 30 tys. złotych. To dla nas wielki sukces, bo chodzi o to, żeby Ci którzy najmniej zarabiają płacili tych podatków jak najmniej – odpowiedział szef “S”. 

Podwyżki w budżetówce

– Solidarność nie odpuszcza, tak jak nie odpuściliśmy kwestii wieku emerytalnego, który rząd PO-PSL podwyższył. Mówiliśmy wtedy “i tak wygramy” i Solidarność zwyciężyła, wiek emerytalny został przez rząd Zjednoczonej Prawicy obniżony do poziomu sprzed reformy. Powstał zarządzeniem premiera Morawieckiego zespół roboczy złożony z przedstawicieli Rządu i Solidarności. Rozmawiamy na temat podwyżek w szerokorozumianej sferze finansów publicznych. Uważamy, że podwyżka na poziomie 7,8 proc. jest niewystarczająca, bo te wynagrodzenia będą nam się spłaszczać. My proponujemy 20 proc. i czekamy, żeby rząd coś zaproponował. Nie może być tak, że rząd tylko nam komunikuje, bo to nie są negocjacje. Negocjacje są wówczas, gdy spotykamy się w połowie drogi – zaznaczył Piotr Duda. 

– Mam nadzieję, że pod koniec marca wypracujemy rozwiązania, które usatysfakcjonują nie tylko nauczycieli i szeroko pojętą sferę finansów publicznych, ale także odmrożą wskaźnik, od którego oblicza się Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – dodał. 

Emerytury stażowe

– Jeżeli nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych. PiSu nie stać na to, żeby te wybory przegrać. Jeśli chcą mówić o tym, że są wiarygodni to muszą usiąść i prowadzić dialog z nami na komisji sejmowej – podkreślił Piotr Duda. 

Gdzie jest największa blokada? – dopytywał prowadzący. 

– Blokada jest polityczna. (…) Prezes Kaczyński mówi: musicie jeszcze trochę poczekać. Nie, my czekać już nie będziemy. Czekamy ponad 7 lat – zaznaczył przewodniczący NSZZ “Solidarność”. 

“Dziwię się tym pseudo-przedsiębiorcom”

– Dziwię się tym pseudo-przedsiębiorcom, szczególnie tym wielkim korporacjom, które w swoich krajach sklepy mają zamknięte a u nas kombinują – mówił Piotr Duda. 

– Może zapytajmy Polaków, czy są za tym, aby tydzień roboczy był od poniedziałku do niedzieli? – pytał przewodniczący “S”. 

Na koniec Piotr Duda został zapytany, czy planuje kandydować w przyszłości do polskiego parlamentu. 

– Do polityki nigdy nie pójdę. Nie byłem, nie jestem i nie będę w żadnej partii politycznej i nigdy nie będę zasiadał w parlamencie, czy to w izbie niższej czy wyższej – podkreślił przewodniczący “S”. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 mln dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety HARM i GMLRS oraz łodzie patrolowe.

Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę Wiadomości
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Walczcie Kochani. Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego Wiadomości
"Walczcie Kochani". Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Z całego świata do skoczka spływają słowa wsparcia.

Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe